Справа № 518/819/18
07 вересня 2018 року м.Ананьїв
Суддя Ананьївського районного суду Одеської області Желясков Олег Олександрович розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Апеляційного суду Одеської області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КМ №619919, виданий Ширяївським РВ ГУМВС України в Одеській області 16 вересня 2009 року, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків не надані, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, та фактично проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, тимчасово не працюючого, протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ст.ст.121-6, 122-4, 124, 126 КУпАП,
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 27 травня 2018 року близько 17 години 30 хвилин громадянин ОСОБА_1, знаходячись за місцем мешкання в будинку за адресою: Одеська обл., Ширяївський р-н, с.Миколаївка, вул.Степова, 7, вчинив сварку зі своєю співмешканкою - ОСОБА_2, в ході якої висловлювався грубою нецензурною лайкою на її адресу, тобто своїми діями вчинив насильство в сім'ї.
За вказаним фактом співробітником Ширяївського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області складено протокол про адміністративне правопорушення від 27 травня 2018 року серії ГП №195589 за ч.1 ст.173-2 КпАП України.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при підготовці до розгляду даної справи про адміністративне правопорушення було встановлено, що матеріали оформлено не належним чином.
Зокрема, частиною 2 статті 7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Вступна частина Закону України «Про національну поліцію» зазначає, що цей Закон визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про національну поліцію» визначає, що діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Частина 1 статті 3 Закону України «Про національну поліцію», визначає, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до пунктів 1 та 2 статті 18 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 року №1376 затверджено «Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» (далі Інструкція).
Пунктом 7 Інструкції визначено, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Водночас, в порушення п.7 Інструкції протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 містить виправлення в найменуванні посади особи, що його склала, а також зазначенні ім'я особи, щодо якої складено протокол.
Крім того, постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 22 червня 2018 року матеріал справи за протоколом про адміністративне правопорушення від 27 травня 2018 року серії ГП №195589 були повернуті до Ширяївського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області через недоліки, одним з яких зазначалася відсутність у протоколі відомостей про потерпілого.
При цьому, при надходженні матеріалів до суду після доопрацювання виявлено, що в порушення п.7 Інструкції до протоколу внесено відомості про потерпілого після того, як протокол про адміністративне правопорушення було підписано особою, стосовно якої його складено.
З наведеного вбачається, що при підготовці матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 для передачі до суду було співробітниками поліції було порушено вимоги ст.7 КУпАП, ст.ст.1, 3, 18 Закону України «Про національну поліцію».
Про зазначені порушення судом зазначалося у постанові від 7 серпня 2018 року, якою матеріали було повернуто для належного оформлення.
Крім того, у відповідності до положень ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
При цьому, у відповідності до положень ч.2 ст.277 КУпАП справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП має бути розглянуто протягом доби.
Водночас, правопорушник до суду не з'явився, його явка забезпечена не була, у зв'язку з чим суд не має змоги розглянути справу з дотриманням вимог ст.ст.268, 277 КУпАП.
При таких обставинах суд не має можливості розглянути дані матеріали та винести відповідне рішення, а тому є всі підстави для повернення даного протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 173-2, 256, 268, 278 КУпАП,-
Матеріали адміністративної справи про притягнення громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КМ №619919, виданий Ширяївським РВ ГУМВС України в Одеській області 16 вересня 2009 року, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків не надані, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, та фактично проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, тимчасово не працюючого, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Ширяївського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_4