Постанова від 04.09.2018 по справі 821/738/18

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 р. м. Одеса Справа № 821/738/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О. Й.

Час і місце ухвалення: м. Херсон

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача по перерахунку і виплаті позивачу пенсії у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, вказаного в довідці УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 437/19/01-2017;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії в розмірі 88 % суми грошового забезпечення, вказаного в довідці УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року № 437/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Постанова КМУ № 988 не може вважатися підставою для перерахунку пенсії, оскільки пенсії перераховуються на умовах та в розмірах встановлених Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Враховуючи, що відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю суд апеляційної інстанції, відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років. та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області й отримує пенсію, призначену на підставі ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.05.2017 року № 437/19/01-2017 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за посадою перший заступник начальника управління-начальника штабу УМВС/перший заступник начальника управління становить 11930,00 грн.

Згідно з листом відповідача від 28.02.2018 року № 2453/03-16 розмір пенсії ОСОБА_2 становить 88 % від суми грошового забезпечення.

У зв'язку з тим, що виплата пенсії позивачу здійснювалася з розрахунку 70 % від суми грошового забезпечення, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України та просив повідомити правові підстави виплати пенсії в розмірі 70 % суми грошового забезпечення та поновити виплату пенсії у розмірі 88 % суми грошового забезпечення.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 17.04.2018 року № 4418/0316 повідомило позивача про прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Відтак розмір пенсії визначається відповідно норм Закону, що діє на дату, з якої переглядається її розмір. Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, в результаті перерахунку з 01.01.2016 року розмір пенсії ОСОБА_2 складає 8467,46 грн., в т.ч. 8351,00 грн. - основний розмір пенсії (70% грошового забезпечення 11930,00 грн.) та 116,46 грн. - доплата до попереднього розміру пенсії.

24.03.2018 року заступником голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області складено та направлено відповідачу нову довідку № 19/2839 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім'я ОСОБА_2, відповідно до якої за ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за прирівняною посадою поліцейського перший заступник начальника управління до посади на день звільнення зі служби - перший заступник начальника управління-начальника штабу УМВС становить 11930,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії в розмірі 88 % суми грошового забезпечення, вказаного в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 року № 19/2839, починаючи з 01.01.2016 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». згідно яких цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі №686/12623/17.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, визнавши протиправними дії відповідача щодо перерахунку і виплати пенсії позивачу в розмірі 70 відсотків суми грошового забезпечення та зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок и виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 88% суми грошового забезпечення згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2839, а тому посилання апелянта на ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» являються помилковими.

Разом з цим, колегія суддів зауважує, що Конституційний Суд України в п.4 свого Рішення від 11 жовтня 2005 №8-рп роз'яснив, що згідно зі статтею 22 Конституції закріплені нею права і свободи не є вичерпним, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і їх кількісної характеристики.

Доводи апелянта про застосування до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (якою визначено порядок виплати підвищених пенсій), колегія суддів вважає безпідставними.

Так, на виконання вимог Постанови № 103 заступник голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області надіслав відповідачу довідку від 24.03.2018 року № 19/2839 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Судом першої інстанції правомірно зазначено, що і складові, і розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, що зазначені у довідці від 03.05.2017 року № 437/19/01-2017 є ідентичними тим, що зазначені у новій довідці від 24.03.2018 року № 19/2839, та складає усього 11930,00 грн.,

При цьому, позивач не оспорює розмір та складові грошового забезпечення, що зазначені у даних довідках, а вважає, що має право на пенсію у розмірі 88 % розміру грошового забезпечення, а не 70 %, як на цьому наполягає апелянт.

Тобто довідка № 19/2839, на підставі якої має бути перерахована пенсія, складена від 24.03.2018 року з урахуванням вимог Постанови № 103, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Щодо визначення дати, з якої слід провести відповідний перерахунок, то колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 329 КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 04 вересня 2018 року .

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова