Рішення від 03.09.2018 по справі 1240/2209/18

8.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 вересня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2209/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

за участю:

представника позивача - не прибув,

представника відповідача С.В. Ганзій,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

25 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0431085-1305-1227 від 04.05.2018 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.

В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, що 16 грудня 2017 року за договором купівлі - продажу Ф-Б №АС0-002326 позивачем був придбаний автомобіль марки Ford, модель Edge, загальний легковий універсал - В, кузов НОМЕР_2, чорного кольору, 2017 року випуску у Дочірнього підприємства "АВТОТРЕЙДІНГ - СХІД". Вартість автомобіля, з урахуванням ПДВ склала 1246700,00 (один мільйон двісті сорок шість тисяч сімсот) гривень. 04 травня 2018 |року. Відповідач виніс стосовно позивача податкове повідомлення - рішення № 0431085-1305-1227 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 гривень. В свою чергу Позивач вважає, що податкове повідомлення - рішення від 04.05.2018 № 0431085-1305-1227 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 гривень є неправомірним та підлягає скасуванню тому як придбаний транспортний засіб позивача не підлягає оподаткуванню тому як придбаний автомобіль (марки Ford, модель Edge, загальний легковий універсал - В, кузов НОМЕР_2, чорного кольору, 2017 року випуску), був придбаний у Дочірнього підприємства «АВТОТРЕЙДШГ - СХІД» новим (без пробігу) та за договором купівлі - продажу Ф-Б №АС0-002326 від 16 грудня 2017 року визначена його вартість 1 246 700 грн. 00 коп. з урахуванням ПДВ, і необхідно використовувати дану суму для проведення відповідного розрахунку. Таким чином середньоринкова вартість автомобіля марки Ford, модель Edge, загальний легковий універсал - В, кузов НОМЕР_2, чорного кольору, 2017 року випуску складає: 922555,00 грн, тобто, значно менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року та відповідно під вимоги об'єкта оподаткування згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України не підпадає .

Відповідач не визнав позовні вимоги надав відзив в якому зазначив, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Згідно підпункту 267.6.2 ПКУ, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Згідно з Переліком легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2018 року, який визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, автомобіль марки Ford модель Edge, рік випуску (включно) до 1 року, об'єм циліндрів двигуна 2,0, тип пального дизель підлягає оподаткуванню транспортним податком.

Такий перелік визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі - Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за Методикою визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року. Згідно до цього переліку на 1 січня 2018 року, автомобіль марки Ford, модель Edge, з дизельним двигуном до об'єму до 2л. є об'єктом оподаткування та підлягає оподаткуванню транспортним податком в 2018 році. В Єдиному державному реєстрі легкових автомобілів та їх власників 23.12.2017 проведено реєстраційну дію щодо реєстрації відповідного транспортного засобу, а саме автомобіля марки Ford, модель Edge, номерний знак транспортного засобу НОМЕР_3, 2017 року випуску, об'єм двигуна 1997, за громадянином ОСОБА_2 Отже, станом на 04.05.2018 автомобіль ОСОБА_2 марки Ford, модель Edge, 2017 року випуску, об'єм двигуна 1997, є автомобілем до 1 року так як він 2017 року випуску і станом на 2018 рік відповідає законодавчим вимогам, закріпленим в переліку та є об'єктом оподаткування та підлягає оподаткуванню. До повноважень контролюючих органів не відноситься визначення розрахунку конкретної середньо ринкової вартості автомобіля позивача відповідно до Методики затвердженою Кабінетом Міністрів України. Згідно даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного соціального розвитку і торгівлі - Міністерством економічного розвитку і торгівлі України ціна подібного нового автомобіля становить 1920863,00 грн, а не 1246700,00 грн, як зазначає позивач. Отже, відповідач зазначає, що якщо у Переліку міститься транспортний засіб з параметрами, що відповідають автомобілю позивача, то такий автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році та податкове повідомлення - рішення прийнято відповідно до норм податкового законодавства. (арк.спр. 49-52, 75-85).

Позивач надав заперечення на відзив в яких зазначив, що середньоринкова вартість його транспортного засобу, відповідно до якої виникає зобов'язання зі сплати транспортного податку повинна бути більш ніж: 1396125 грн, позивач зробив розрахунок відповідно до Методики яка розміщена на офіційному сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування; та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і Торгівлі - Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України. При розрахунку середньо ринкової вартості транспортного засобу встановлено, що середньо ринкова вартість його транспортного засобу становить 911536,40 грн Зазначив, що саме контролюючий орган обчислює суму податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб за місцем реєстрації платника податку. Також зазначає, що на офіційних сайтах дилерів продажу Ford в Україні ціна на автомобіль марки Ford, модель Edg, 2017 року випуску з дизельним двигуном 2.0 л. складає менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2018 року, а тому вважає, що податкове повідомлення-рішення є протиправним. (арк.спр. 67-73).

Судом по справі здійснено наступні процесуальні дії.

Ухвалою суду від 30.07.2018 позовну заяву залишено без руху (арк.спр. 24).

Ухвалою суду від 13.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (арк.спр. 1-2).

Позивач у судове засідання не прибув, про дату час та місце судового засідання повідомлялась належним чином надав заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримав позовні вимоги (арк.спр. 66).

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилався на раніше наданий відзив.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 92654, АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 є власником автомобіля марки Ford, модель Edge, загальний легковий універсал - В, кузов НОМЕР_2, об'єм двигуна 1997 куб.см, тип пального - дизель, чорного кольору, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3. Дата реєстрації 23.12.2017 ( арк. спр. 17, 19-21, 38).

Головним управлінням ДФС у Луганській області відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України у відношенні позивача сформоване податкове повідомлення-рішення № 0431085-1305-1227 від 04.05.2018 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000 грн.(арк.спр 9,84).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).

Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Таким чином, зі змісту вищенаведених норм слідує, що об'єктом оподаткування транспортного податку є легкові автомобілі, які відповідають трьом критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що міститься на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Станом на 01.01.2018 мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 3723 грн. (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік»).

Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 складає 1396125,00 грн.

Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі Мінекономрозвитку) забезпечує роботу офіційного веб сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 № 403 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

Згідно пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті (пункт 13 Методики).

Аналіз наведених положень Податкового кодексу України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Більше того, обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році. До повноважень відповідача не входять повноваження з приводу перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного суду викладеному в постанові від 08 серпня 2018 року у справі 813/3073/17 (адміністративне провадження К/9901/46133/18).

Згідно переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року, розміщеному Мінекономрозвитку на своєму офіційному веб-сайті, автомобіль марки Ford, модель Edge, до 1 року, об'єм двигуна 1997 куб.см, тип пального - дизель, є об'єктом оподаткування згідно норм Податкового кодексу України. (арк.спр. 79).

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право визначення податкового зобов'язання з транспортного податку закріплено Податковим кодексом України за податковим органом. Таким чином, приймаючи податкове повідомлення-рішення № 0431085-1305-1227 від 04.05.2018, контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законом.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на інформацію з офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку про розрахунок вартості автомобіля марки Ford, модель Edge, до 1 року, об'єм двигуна 1997 куб.см, тип пального - дизель, згідно якої середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 становить менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, оскільки зазначений розрахунок вартості легкових автомобілів, які є об'єктами оподаткування транспортним податком, а також перелік таких автомобілів вже визначив центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику станом на 01 січня податкового (звітного) року та в даному випадку включив автомобіль позивача до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року.

Посилання позивача на те, що саме відповідач як контролюючий орган повинен провести розрахунок вартості автомобіля відповідно до Методики, суд оцінює критично, тому що обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.

Підсумовуючи наведене суд зазначає, що оскільки автомобіль позивача має рік випуску не більше п'яти років з моменту його випуску, та внесений до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року, розміщеному Мінекономрозвитку на своєму офіційному веб-сайті, отже, вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0431085-1305-1227 від 04.05.2018 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України рішення складено у повному обсязі 05 вересня 2018 року.

Суддя Т.В. Смішлива