Ухвала від 04.09.2018 по справі 1340/3856/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3856/18

УХВАЛА

з питань вжиття заходів забезпечення позову

04 вересня 2018 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" та приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" про забезпечення позову у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання протиправними і скасування наказів, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління”,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" (надалі - ТОВ «Комтех Аутдор»), приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" (надалі - ПФ НВП «Комтех-Плюс») до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - ДЕР ЛМР) в якій позивачі просять суд:

- визнати протиправним і скасувати наказ відповідача від 26.12.2017 р. № 20-С «Про втрату чинності», п. 1 якого визнано такими, що втратили чинність з 01.01.2018р. дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані ПФ НВП «Комтех-плюс» відповідно до Додатку до наказу;

- визнати протиправним і скасувати наказ відповідача від 26.12.2017 р. № 21-С «Про втрату чинності», п. 1 якого визнано такими, що втратили чинність з 01.01.2018р. дозволи на розміщення зовнішньої реклами, дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані ТзОВ «Комтех Аутдор» відповідно до Додатку до наказу.

03.09.2018 за вх. №27578 на адресу суду від представника позивачів надійшла заява про забезпечення позову, в якій просить до розгляду справи по суті:

- зупинити дію наказів ДЕР ЛМР №№ 20-С та 21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності»;

- заборонити ДЕР ЛМР на виконання наказу ДЕР ЛМР №21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» проводити демонтаж рекламних конструкцій ТОВ «Комтех Аутдор» згідно з переліком, наведеним у заяві;

- заборонити ДЕР ЛМР на виконання наказу ДЕР ЛМР №20-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» проводити демонтаж рекламних конструкцій ПФ НВП «Комтех- Плюс» згідно з переліком, наведеним у заяві.

В обгрунтування поданої заяви заявник покликається на наступне. Зокрема зазначає, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2017 встановлено, що дозволи позивачів на розміщення зовнішньої реклами є продовженими за принципом мовчазної згоди, одночасно з цим колегія суддів дійшла до висновку про те, що для належного захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача оформити продовження дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, оскільки ДЕР ЛМР у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано.

26.12.2017 ДЕР ЛМР видано накази №№ 20-С та 21-С «Про втрату чинності», якими визнано дозволи позивачів такими, що втратили чинність, що, як стверджують позивачі, порушує їхнє право на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові та принцип правової визначеності становища суб'єкта господарювання.

Вважаючи дозволи позивачів такими, що втратили чинність на підставі оскаржуваних наказів, а їх рекламні конструкції у зв'язку з цим самовільно встановленими, ДЕР ЛМР видало ряд наказів на демонтаж, а КП «Адміністративно-технічне управління» здійснило демонтаж рекламних конструкцій позивачіві.

Позивачі вважають, що невжиття заходів забезпечення даного позову унеможливить ефективний захист порушеного права позивачів, так як у випадку скасування оскаржених наказів, позивачі не зможуть здійснювати господарську діяльність у зв'язку тим, що всі конструкції ймовірно будуть демонтованими а на їх місці будуть встановлені рекламні конструкції інших суб'єктів господарювання. Стверджують, що після таких дій відповідача, рішення суду по даній справі жодним чином не захистить порушених прав позивачів, адже їм доведеться звертатися з рядом нових позовів про скасування наказів про демонтаж, про відшкодування завданої демонтажем шкоди, про скасування дозволів, виданих іншим суб'єктам господарювання на місці конструкцій позивачів.

Також представник позивачів у поданій заяві про забезпечення позову вказує на очевидність протиправності наказів ДЕР ЛМР від 26.12.2017 №№20-С та 21-С, покликаючись на те, що ні Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про рекламу», ані п. 4.4 «Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Львові», затверджених рішенням виконкому від 21.05.2010 р. № 569», на які посилається ДЕР ЛМР, видаючи оскаржувані накази, не передбачено право ДЕР ЛМР видавати накази про втрату чинності дозволів. Правила розміщення зовнішньої реклами в м. Львові чітко регламентують повноваження робочого органу та строки прийняття ним рішень, однак не передбачає можливості видавати накази про втрату чинності дозволу, відтак, позивачі вважають, що ДЕР ЛМР, прийняв рішення, які не мав права приймати, діючи всупереч вимогам чинного законодавства.

Заява про забезпечення позову розглядається судом у порядку ст.154 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд, вирішуючи питання про обґрунтованість заяви про вжиття заходів забезпечення позову, керується таким.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

У силу приписів частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Аналізуючи вказані вище норми у сукупності, суд дійшов висновку, що заходи забезпечення адміністративного позову мають вживатись виключно у двох випадках: 1) якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача (фізичної або юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), яка в майбутньому зробить неможливим їх захист або ускладнить виконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; 2) якщо є очевидні ознаки протиправності рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень, що призводить до порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Заявник обов'язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язує застосування певного заходу забезпечення позову. Доказами у даному випадку вважатимуться будь-які відомості, що вказують на ймовірне порушення чиїхось прав (свобод, інтересів) під час провадження у справі. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.

Відповідно до п.17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008 “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ”, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов до висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог, яке допускається, якщо не вжиття цих заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.

Доводи заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог. Суд повинен пересвідчитися в тому, чи існує реальна загроза невиконання, чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати представник позивача, позовним вимогам.

З матеріалів заяви вбачається, що ТОВ «Комтех Аутдор» та ПФ НВП «Комтех-плюс» звернулися до Галицького районного суду м. Львова з адміністративним позовом до ДЕР ЛМР про зобов'язання відповідача оформити продовження дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові строком на 5 років та видати позивачам оновлені продовжені дозволи зі строком дії до 31.12.2022 р.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 20.07.2017 у справі №461/3019/17 в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2017р. апеляційну скаргу ТОВ «Комтех Аутдор» та ПФ НВП «Комтех-плюс» задоволено - постанову Галицького районного суду м.Львова від 20.07.2017 у справі №461/3019/17 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено та зобов'язано відповідача оформити продовження дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові строком на 5 років та видати оновлені продовжені дозволи.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2017 встановлено, що дозволи позивачів на розміщення зовнішньої реклами є продовженими за принципом мовчазної згоди, одночасно з цим колегія суддів дійшла до висновку про те, що для належного захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача оформити продовження дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, оскільки ДЕР ЛМР у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано.

26.07.2017 ДЕР ЛМР видано накази №№ 20-С та 21-С «Про втрату чинності», якими визнано дозволи позивачів такими, що втратили чинність, що, за твердженням позивачів, порушує їхнє право на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові.

Так, пунктом 1 наказу ДЕР ЛМР № 20-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» визнано такими, що втратили чинність з 01.01.2018 дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані ПФ НВП «Комтех-плюс» відповідно до Додатку до наказу. Пунктом 1 наказу ДЕР ЛМР від 26.12.2017 № 21-С «Про втрату чинності» визнано такими, що втратили чинність з 01.01.2018 дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані ТзОВ «Комтех Аутдор» відповідно до Додатку до наказу.

Необхідність вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказів ДЕР ЛМР №№ 20-С та 21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» представник позивачів обґрунтовує тим, що вказані накази, на переконання позивачів, є очевидно протиправними, а також тим, що вважаючи дозволи позивачів такими, що втратили чинність, ДЕР ЛМР приймає накази на демонтаж та демонтовує рекламні конструкції позивачів та видає нові дозволи іншим суб'єктам господарювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи обгрунтованість доводів позивачів про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди їхнім правам та охоронюваним законом інтересам до ухвалення рішення суду, а також те, що невжиття заходу забезпечення позову шляхом зупинення дії наказів ДЕР ЛМР №№ 20-С та 21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» до набрання законної сили рішенням суду може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулися, суд вважає за можливе зупинити дію наказів ДЕР ЛМР №№ 20-С та 21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» до набрання законної сили рішенням суду у справі.

Водночас, на переконання суду, заявлена у заяві про забезпечення позову вимога позивачів заборонити ДЕР ЛМР проводити демонтаж рекламних конструкцій ТОВ «Комтех Аутдор» та ПФ НВП «Комтех-Плюс» задоволенню не підлягає, оскільки з огляду на предмет позову у цій справі (визнання протиправними та скасування наказу ДЕР ЛМР № 21-С від 26.12.2017 та наказу ДЕР ЛМР № 20-С від 26.12.2017), такий захід забезпечення позову не є співмірним та відповідним заявленим позовним вимогам.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява про вжиття заходів забезпечення позову підлягає частковому задоволенню .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" та приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" про забезпечення позову у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління” про визнання протиправними і скасування наказів - задовольнити частково.

Зупинити дію наказів Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №№ 20-С та 21-С від 26.12.2017 «Про втрату чинності» до набрання законної сили рішенням суду у справі.

У задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Відповідно до ч.8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Згідно з ч.1 ст. 156 КАС України ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Суддя В.М.Сакалош