Справа № 164/1318/18
п/с 3/164/339/2018
5 вересня 2018 року Суддя Маневицького районного суду
Волинської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Маневицького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
22 серпня 2018 року у Маневицький районний суд Волинської області надійшли матеріали від Маневицького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 23 травня 2018 року ОСОБА_2 не сплачував аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ОСОБА_5, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
ОСОБА_2 на виклик в судове засідання не прибув, будучи завчасно у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративну справу відносно ОСОБА_2 слід закрити за відсутністю в його діях складу адмінправопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
З матеріалів справи, зокрема, протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 23 травня 2018 року вбачається, що ОСОБА_2 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до вказаного протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 23 травня 2018 року та матеріалів адміністративної справи діяння, за яке ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП, мало місце в тому числі в період з січня 2017 року по лютий 2018 року, коли ст. 183-1 КУпАП не існувало.
Главу 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 183-1 КУпАП згідно Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” № 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, який набрав чинності 6 лютого 2018 року.
Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом?якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
У даному випадку ст. 183-1 КУпАП встановила відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, і ця стаття діє з 6 лютого 2018 року, а тому, на думку суду, діяння, яке мало місце до 6 лютого 2018 року, не може бути кваліфіковано за ст. 183-1 КУпАП, а отже ОСОБА_2 не може бути притягнутий до відповідальності за цією статтею, оскільки склад правопорушення, передбачений даною статтею, в його діях на час складання відносно нього протоколу про адмінправопорушення був відсутній.
За таких обставин, адміністративна справа відносно ОСОБА_2 підлягає закриттю провадженням.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає встановленим, що під час розгляду справи в суді не знайшло підтвердження, що ОСОБА_6 було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, а тому він не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за це у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 8, 183-1, 245, 247, 279, 280, 283-285, 287, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Волинської області через Маневицький районний суд протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя районного суду О.В. Невар