Рішення від 27.08.2018 по справі 916/1180/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" серпня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1180/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Шевченко К.О.

при розгляді справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Санвін 7" (21017, м. Вінниця, вул. Гонти, буд. 39 А);

до відповідача: Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області (68452, Одеська область, Арцизький район, село Виноградівка, вул. Мира, буд.114);

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83);

про скасування державного акту та скасування державної реєстрації державного акту

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3 - довіреність №б/н від 24.05.2018р.;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: ОСОБА_4 - довіреність №31-15-0.62-21/62-18 від 14.05.2018р.

ВСТАНОВИВ:

13.06.2018р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Санвін 7" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області, згідно якої просить суд скасувати виданий Агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району Державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, зареєстрований 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу; скасувати запис про реєстрацію Державного акту на право колективної власності на землю агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району серії ОД-02-09, зареєстрований 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ "Санвін 7" 12.07.2017 року звернулось з заявою № 12/07-17 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, будівництва та експлуатації об'єкту альтернативної енергетики з використанням сонячної енергії орієнтовною площею 20,0 га на території Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області (за межами населених пунктів).

ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області листом № 19-15-0.32-9046/2-17 від 10.08.2017 року відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказана відмова мотивована тим, що бажана земельна ділянка частково пропонується до відведення за рахунок земель колективної власності, інформація щодо повернення яких до державної власності у ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області відсутня.

Розпорядженням Арцизької районної державної адміністрації № 58/А-2018 від 01.02.2018 року "Про затвердження детального плану території земельної ділянки" затверджено детальний план території під розміщення сонячної електростанції на території Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту) Арцизького району Одеської області. Вирішено вважати цей детальний план території зміною та уточненням діючої містобудівної документації району в межах його розробки.

Таким чином на даний час єдиною перешкодою для ТОВ "Санвін 7" в реалізації законного права на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є Державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, виданий агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований 01.09.1995 року за № 09 в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю. Вказаний державний акт був виданий відповідно до рішення 4 сесії Виноградівської сільської ради народних депутатів від 25 травня 1995 року.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що відповідна державна реєстрація державного акта на право колективної форми власності на землю не була скасована та на теперішній час відсутній законодавчий механізм передачі земель колективної форми власності до державної, єдиним належним способом захисту охоронюваного законом законного інтересу ТОВ "Санвін 7", відповідно до вимог чинного законодавства України, є скасування відповідного державного акту та запису про його державну реєстрацію.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.06.2018р. відкрито провадження у справі № 916/1180/18, справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 04.07.2018р. о 14 год. 00 хв.

Крім того, вищевказаною ухвалою суду ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

02.07.2018р. до суду від Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області надійшов лист, яким відповідач просив суд розглядати справи справу без його участі та прийняти рішення на свій розсуд, а також зазначив, що Виноградівською сільською радою Арцизького району Одеської області по питанню розміщення станції сонячних батарей на території Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту), в тому числі на земельній ділянці, на яку виданий спірний державний акт, проводились громадські обговорення, за результатом яких було прийнято рішення Виноградівської сільської ради №202 - VII "Про погодження місця розміщення станції сонячних батарей на території Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту)".

Крім того, відповідачем до вказаного листа долучено довідку щодо правонаступництва ФГ "АФ Бургуджи" прав та обов'язків СПК "АФ Бургуджи" АФ ім. Ленина, колгосп ім. Ленина.

04.07.2018р. ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру в Одеській області подано до суду пояснення (а.с.38-44), згідно яких третя особа зазначила про відсутність законодавчо урегульованого механізму передачі земель колективної власності до земель державної власності.

При цьому, третя особа зазначила про ліквідацію агрофірми ім. Леніна Арцизького району Одеської області, не переведення земель колишньої колективної власності до земель державної власності та чинність державного акту серії ОД 02-09 від 01.09.1995р.

Приймаючи до уваги, що у судовому засіданні 04.07.2018р. під час з'ясування обставин, що входять до предмета доказування, виникло питання щодо необхідності подання учасниками судового процесу додаткових доказів, підготовче засідання у справі №916/1180/18 було відкладено на "30" липня 2018р.

05.07.2018р. ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області подано до суду клопотання про залучення додаткових документів до матеріалів справи (а.с.52-53).

30.07.2018р. позивачем подано до суду додаткові пояснення (а.с.55-56), в яких Товариства з обмеженою відповідальністю "Санвін 7" повідомило суду, що земельна ділянка, що планується до відведення в межах земель, які раніше перебували в колективній власності агрофірми ім. Леніна с. Виноградівка, не перебуває у власності або користуванні інших осіб є, про що свідчать, зокрема, викопіювання з матеріалів оновлення планово-картографічних матеріалів Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області з нанесенням земельної ділянки орієнтовною площею 19,00 га для будівництва сонячної електростанції із земель державної власності сільськогосподарського призначення (пасовища).

Також позивач зазначив, зокрема, про відсутність згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації щодо юридичних осіб, правонаступником яких є Фермерське господарство "АГРОФІРМА БУРГУДЖІ", з огляду на що підстави для залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи відсутні.

31.07.2018р. позивачем подано до суду клопотання про залучення додаткових документів до матеріалів справи (а.с.67-101).

Ухвалою суду від 30.07.2018р. підготовче провадження у справі № 916/1180/18 закрито із призначенням справи до розгляду по суті в засіданні суду на 13.08.2018р.

У судовому засіданні 13.08.2018р. судом було оголошено перерву до 27.08.2018р.

У судовому засіданні 27.08.2018р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання 27.08.2018р. не з'явився, натомість в матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Представник третьої особи у судовому засіданні 27.08.2018р. позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Санвін 7" підтримав в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, надані в ході розгляду справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 цього Кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (аналогічна норма права закріплена статтею 20 Господарського кодексу України).

За змістом положень вказаних норм права суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються. Розпорядження своїм правом на захист є приписом цивільного законодавства і полягає в наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Так, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Як свідчать матеріали справи, позовні вимоги ТОВ "Санвін 7" направлені на скасування Державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, зареєстрованого 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна, яка на даний час є ліквідованою, земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу, як такого, що на даний час є єдиною перешкодою для ТОВ "Санвін 7" в реалізації законного права на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також скасування запису про реєстрацію вказаного Державного акту.

Згідно зі статтею 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в абзаці другому пункту 2 постанови від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", виходячи з положень статей 8, 124 Конституції України, статей 26, 30, 87 - 90, 97, 100, 102, 118, 123, 128, 143 - 146, 149, 151, 153 - 158, 161, 210, 212 ЗК України, глав 27, 33, 34 ЦК України, статті 15 ЦПК України судам підсудні справи за заявами, зокрема, з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками.

Отже, оскільки державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, то у спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.

Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.

Як слідує з пояснень ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області (а.с.38-44) на території Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області колективному сільськогосподарському підприємству агрофірмі ім. Леніна був виданий державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди станом на 31.12.2012 за № 09 від 01.09.1995 на загальну площу 7373,00 га.

В 2000 році була розроблена Схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) агрофірмі ім. Леніна Арцизького району Одеської області. Згідно Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) агрофірми ім. Леніна Арцизького району Одеської області, із загальної площі 7373,000 га. З них: всього підлягають поділу - 5524,7 га сільськогосподарських угідь, в тому числі без обмежень в часі - 3590,2 га богарної ріллі; без подріблення в натурі - 1711,7 га зрошувальної ріллі, зрошувальних садів - 68,9 га і 153,9 га виноградників; землі, що не підлягають поділу і повинні використовуватись сумісно 310,2 га в т.ч.; ріллі -0,6 га, багаторічні насадження - 18,8 га га, в тому числі тутовників - 18,8 га; пасовища -272,0 га; землі, що не підлягають паюванню 353,1 га.

Корегування схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього агрофірмі ім. Леніна Арцизького району Одеської області розроблялось у 2002 році.

Відповідно до Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, акціонерного товариства без виділення в натурі (на місцевості).

У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, за його заявою, здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається Державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Згідно книги реєстрації сертифікатів 1884 особи отримали сертифікати на право на земельну частку (пай), з них 1878 осіб - отримали державні акти на право власності на земельні ділянки взамін сертифікатів, а 6 осіб не отримали з різних об'єктивних причин (померлі, не вирішене питання спадщин).

Так суд вказує, що окрім з'ясування обставин справи та встановлення наявності/відсутності підстав для скасування Державного акту, суди повинні також встановити наявність/відсутність порушеного права або законного інтересу позивача, які б підлягали судовому захисту у обраний ним спосіб, оцінити суть заявлених позивачем вимог та подані на їх підтвердження докази, а також визначити правові наслідки такої оцінки.

Оцінюючи наявність порушення законного інтересу позивача на отримання земельної ділянки в оренду існуванням оспорюваного Державного акту, суд вказує наступне.

Розпорядженням Арцизької районної державної адміністрації № 115/А-2017 від 04.04.2017 року (а.с.15) ТОВ "Санвін 7" надано дозвіл на розробку детального плану території під розміщення генеруючої електростанції на сонячних батареях орієнтовною площею 20,0 га на території Виноградівської сільської ради (за межами насаленого пункту) Арцизького району Одеської області.

Листом №12/07-17 від 12.07.2017р. (а.с.17) ТОВ "Санвін 7" звернулось до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва та експлуатації об'єкту альтернативної енергетики з використанням сонячної енергії, орієнтовною площею 20,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області (за межами населених пунктів).

Як слідує з відповіді ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області від 10.08.2017р. №19-15-0,32-9046/2-17 (а.с.18-19), під час розгляду вказаної заяви позивача ОСОБА_1 управлінням було встановлено, що бажана земельна ділянка частково пропонується до відведення за рахунок земель колишньої колективної власності.

З огляду на відсутність інформації щодо повернення спірної земельної ділянки до земель державної або комунальної власності, оскільки до компетенції ОСОБА_1 управління Держгеокадастру в Одеській області розпорядження землями колективної власності не відноситься, ТОВ "Санвін 7" було відмовлено у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Поряд з цим, рішенням Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області "Про погодження місця розміщення станції сонячних батарей на території Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту)" від 10.10.2017р. №202-VII (а.с.33) погоджено місце розміщення станції сонячних батарей на території Виноградівської сільської ради згідно проекту внесення змін до детального плану території частини земель Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту) для розміщення зони об'єктів альтернативної енергетики з використанням енергії сонця.

В подальшому, розпорядженням Арцизької районної державної адміністрації № 58/А-2018 від 01.02.2018 року "Про затвердження детального плану території земельної ділянки» (а.с.16) затверджено детальний план території під розміщення сонячної електростанції на території Виноградівської сільської ради (за межами населеного пункту) Арцизького району Одеської області. Вирішено вважати цей детальний план території зміною та уточненням діючої містобудівної документації району в межах його розробки.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.

Перший протокол ратифікований Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР й із огляду на приписи частини першої статті 9 Конституції України, статті 10 Цивільного кодексу України застосовується судами України як частина національного законодавства. При цьому розуміння змісту норм Конвенції та Першого протоколу, їх практичне застосування відбувається через практику (рішення) Європейського суду з прав людини, яка згідно зі статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовується українськими судами як джерело права.

При цьому, у змісті рішення у справі "ОСОБА_5 Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 року Європейський суд з прав людини зазначив, що "правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Отже, майнове право, яке можна визначити як "право очікування", є складовою частиною майна як об'єкта цивільних прав. Майнове право - це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.

Вказаний вище охоронюваний законом інтерес позивача повністю відповідає визначенню, що було надане Конституційним судом України в його рішенні від 01.12.2004 року № 18-рп/2004р, у справі № 1-10/2004: "Поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного i прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних i колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам".

Враховуючи вказане та приймаючи до уваги те, що при ліквідації Агрофірми ім. Леніна відповідна державна реєстрація державного акта на право колективної форми власності на землю не була скасована та на теперішній час відсутній законодавчий механізм передачі земель колективної форми власності до державної, суд, з урахуванням ст.5 ГПК України, доходить висновку про відсутність суперечності обраного позивачем способу захисту його охоронюваного законом інтересу чинному законодавству України.

Оцінюючи позовні вимоги про скасування Державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-09 в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу, суд зазначає наступне.

Державний акт на право власності на земельну ділянку є документом, що посвідчує право власності й видається на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно наявної в матеріалах справи копії державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 01.09.1995р. за №09 на підставі рішення 4 сесії Виноградівської сільської Ради народних депутатів від 25.05.1995р., Агрофірмі ім. Леніна передано у колективну власність 7 373,00 гектарів землі згідно з планом. Землю передано у колективну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Наразі, як встановлено судом, згідно актуальних даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформація щодо реєстрації агрофірми ім. Леніна відсутня.

Згідно із частинами другою та третьою ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Тобто, діючим законодавством України на теперішній час не передбачено колективної форми власності.

Законом України "Про форми власності на землю" від 30.01.1992 року, який втратив чинність 11.12.2003 року в Україні було запроваджено поряд з державною - колективну і приватну форми власності на землю.

Відповідно до статті 5 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року, який діяв на час спірних відносин, земля, на праві колективної власності, могла належати виключно громадянам України.

При цьому суб'єктами права колективної власності на землю визначались колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а розпорядження земельними ділянками, що перебували у колективній власності громадян, здійснювалось за рішенням загальних зборів колективу співвласників.

Положеннями Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки” від 03.12.1999 року № 1529/99 передбачено, зокрема, що відносини права колективної власності на земельні ділянки припиняються з часу ліквідації відповідних суб'єктів права колективні власності на землю та не допускають правонаступництва.

За результатами паювання, землі сільськогосподарського призначення, що підлягали паюванню, частково перейшли у приватну власність членів агрофірми ім. Леніна на підставі відповідних сертифікатів та державних актів.

При цьому, землі, площею 353,1 га, які не підлягали паюванню фактично продовжують перебувати у колективній власності і фактично не використовуються ані державою, ані органом місцевого самоврядування що суперечить нормам чинного законодавства України.

Згідно зі статтею 30 Земельного кодексу України при ліквідації сільськогосподарських підприємств несільськогосподарські угіддя, що перебували у їх власності, розподіляються відповідно до установчих документів цих підприємств або за згодою власників земельних часток (паїв). У разі недосягнення згоди це питання вирішується в судовому порядку. Земельні ділянки державної і комунальної власності, які перебували у користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, що ліквідуються, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Санвін 7" про скасування виданого Агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району Державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, зареєстрованого 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому пп. "а" п. 2 частини шостої ст. 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

З аналізу наведених норм матеріального права вбачається, що скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та внесення змін до Державного земельного кадастру можливе після ухвалення рішення про скасування записів про проведену державну реєстрацію прав.

У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

З огляду на зазначене, вимоги ТОВ "Санвін 7" про скасування запису про реєстрацію Державного акту на право колективної власності на землю агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району серії ОД-02-09, який зареєстрований 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу, також підлягають задоволенню.

Оскільки видача державного акту на право колективної власності на землю не була пов'язана з неправомірними діями Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області, а задоволення позову зумовлено відсутністю іншого ефективного способу захисту, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати виданий Агрофірмі ім. Леніна с. Виноградівка Арцизького району Державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-02-09, зареєстрований 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу.

3. Скасувати запис про реєстрацію Державного акту на право колективної власності на землю агрофірмі ім. Леніна с.Виноградівка Арцизького району серії ОД-02-09, зареєстрованого 01.09.1995р. за №09 в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю в частині передачі в колективну власність агрофірмі ім. Леніна земельних ділянок, які належать до земель, що не підлягають розподілу.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Одеського апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Повне рішення складено 03 вересня 2018 р.

Суддя Ю.М. Щавинська