Рішення від 31.08.2018 по справі 826/10201/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 серпня 2018 року № 826/10201/16

Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі судді Донця В.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в місті Києві, Шевченківської районної в місті Києві держаної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Служба у справах дітей Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації; Ремньов Сергій Анатолійович, який діє в своїх інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 , про визнання протиправним скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

До суду звернулась ОСОБА_1 з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Шевченківського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати Шевченківську районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 03.08.2016 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд. На підставі розпорядження керівника апарату та протоколу про автоматичний розподіл - справу передано судді Донцю В.А. Ухвалою суду від 30.10.2017 адміністративну справу прийнято до провадження та призначено судовий розгляд. Ухвалою від 04.12.2017 залучено до участі у справі ОСОБА_5 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів. У судовому засіданні 20.12.2017 суд ухвалив продовжити судовий розгляд справи в письмовому провадженні за наявними доказами. Судовий розгляд відкладався для залучення ОСОБА_5 в якості третьої особи та надання їй можливості взяти участь у судовому розгляді.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що реєстрація місця проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , співвласником якої є позивач та постійно проживає в цій квартирі, проведено з порушенням вимог законодавства, а саме, без згоди на це співвласників житла.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач - Шевченківський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби в місті Києві, участі повноважного представника під час судового розгляду справи не забезпечив, просив здійснювати розгляд справи без участі представника, подав письмові заперечення, згідно з якими реєстрація відповідала вимогам Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", "Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в України та зразків необхідних для цього документів".

Відповідач - Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, участі повноважного представника під час судового розгляду справи не забезпечив, про місце, дату та час судового засідання повідомлявся належним чином, проти позову заперечив, продавши письмові заперечення, в яких зазначено про правомірність вчинення реєстраційних дій та відсутність правових підстав для зняття з реєстрації ОСОБА_4 .

Третя особа - Служба у справах дітей Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, зазначивши про відсутність підстав для визнання протиправною реєстрацію та звернула увагу суду на те, що особа, про яку йдеться є малолітньою дитиною і суду слід звернути особливу увагу на цю обставину.

Третя особа - ОСОБА_2 , участь повноважного представника в судових засіданнях не забезпечила. До суду подано заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без участі третьої особи.

Третя особа - ОСОБА_3 , участь повноважного представника в судових засіданнях не забезпечила. До суду подано заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без участі третьої особи.

Третя особа - ОСОБА_6 , який діє в своїх інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_4 , участь повноважного представника в судових засіданнях не забезпечила, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомлено, заперечень, пояснень до суду не надано.

Третя особа - ОСОБА_5 , участь повноважного представника в судових засіданнях не забезпечила, просила суд розглядати справу без присутності представника. В матеріалах справи міститься пояснювальна, відповідно до якої проти задоволення позовних вимог заперечила.

Заслухавши пояснення представників позивача, Служби у справах дітей Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, дослідивши письмові докази, судом встановлено.

Відповідно до Свідоцтва про право власності на житло, виданого 24.11.2009 Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією, квартира АДРЕСА_2 належить на праві спільної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 в рівних частках кожному.

Згідно з довідкою про місце реєстрації та склад сім'ї (форма №3) від 21.03.2017 №02/10/07-993 Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району" за вказаною адресою зареєстровано: позивач, третя особа - ОСОБА_2 (чоловік позивача), третя особа - ОСОБА_3 (син позивача), третя особа - ОСОБА_6 (син позивача) та третя особа - ОСОБА_4 (син третьої особи ОСОБА_6 та онук позивача).

Як убачається зі змісту позовної заяви, з листа Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.05.2016 позивачу стало відомо про те, що у квартирі АДРЕСА_2 , співвласником якої вона є, зареєстрований її онук - ОСОБА_4 , 2009 року народження.

У матеріалах справи міститься копія заяви ОСОБА_6 від 03.02.2016 на ім'я начальника Шевченківського РВ ГУ ДМСУ в м. Києві про реєстрацію місця проживання свого сина, ОСОБА_4 , 2009 року народження, за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація місця проживання ОСОБА_4 відбувалась за письмової згоди його матері - ОСОБА_5 , написаної власноруч у тексті даної заяви.

До заяви ОСОБА_6 було додано свідоцтво про народження ОСОБА_4 , талон зняття з реєстрації місця проживання, копія рішення Святошинського районного суду м. Києва від 30.07.2012 у справі №2/2608/4370/12 про розірвання шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , копія Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 05.06.2015 №283138 між ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , копія тимчасового посвідчення, що підтверджує особу ОСОБА_6 .

Наведені обставини учасниками справи не заперечувались.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV у редакції, що діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення, реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає: - письмову заяву; - документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; - талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; - документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; - військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); - квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати.

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: - документ, що посвідчує особу законного представника; - документ, що підтверджує повноваження особи, як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Відповідно до пункту 2.2 "Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів", затвердженого Наказом МВС України від 22.11.2012 №1077, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2109/22421, у редакції, що діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: - право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; - право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2012 за № 84/20397; - проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; - військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); - свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; - заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Пунктом 2.3 "Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" встановлено, що при проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.

Судом зазначалось, що до заяви ОСОБА_6 від 03.02.2016 на ім'я начальника Шевченківського РВ ГУ ДМСУ в м. Києві про реєстрацію місця проживання свого сина, ОСОБА_4 , 2009 року народження, за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація місця проживання ОСОБА_4 додавались свідоцтво про народження ОСОБА_4 , талон зняття з реєстрації місця проживання, копія рішення Святошинського районного суду м. Києва від 30.07.2012 у справі №2/2608/4370/12 про розірвання шлюбу, копія Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 05.06.2015, копія тимчасового посвідчення, що підтверджує особу ОСОБА_6 .

Також судом встановлено, що право спільної сумісної власності ОСОБА_6 на квартиру АДРЕСА_2 підтверджується Свідоцтвом про право власності на житло, виданого 24.11.2009 Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією. ОСОБА_6 та ОСОБА_5 мають малолітнього сина ОСОБА_4 , 2009 року народження. Факт батьківства підтверджується свідоцтвом про народження від 04.08.2009 серії НОМЕР_3 .

Отже, для реєстрації були подані всі необхідні документи. Щодо згоди інших власників, то суд зазначає, що в даному випадку йдеться про реєстрацію малолітньої дитини до одного з батьків за згодою іншого з батьків. Судом встановлено, що мати зареєстрованого малолітнього ОСОБА_4 не зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до частини другої статті 156 Житлового кодексу Української РСР від 30.06.1983 №5464-X за згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім'ї. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.

На думку суду, до спірних відносин підлягає застосуванню наведене норма, оскільки в ній встановлюється обмеження власників квартири щодо надання згоди на вселення до батьків їх неповнолітніх дітей.

З огляду на встановлені обставини та зазначене правове регулювання щодо реєстрації в одного з батьків малолітньої дитини та можливості вселення дитини до батьків без згоди інших власників квартири, суд вважає, що реєстрація здійснена правомірно.

Відповідно до статті 3 Конвенції "Про права дитини" схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 №44/25, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. У випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дитини, з урахуванням положень статті 3 Конвенції "Про права дитини", пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Представник Служби у справах дітей Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації наголосила, що знаття з реєстрації малолітньої дитини може призвести до порушення його прав на законних підставах перебувати у квартирі. Водночас підставами позову зазначено відсутність згоди позивача як одного з власників квартири і як пояснив представник позивача - необхідність сплати комунальних платежів за зареєстровану малолітню дитину. На думку суду, наведені доводи є мнеш важливим, ніж право дитини бути зареєстрованим в одного з батьків за їх згодою.

Позивачем також заявлено вимогу про зобов'язання Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації зняти з реєстрації ОСОБА_4 . Підставами такої вимоги зазначено те, що малолітня особа постійно не проживає в квартирі.

Оскільки суд дійшов висновку про правомірність реєстрації ОСОБА_4 , відповідно відсутні підстави для задоволення такої вимоги.

Крім того, позивачем не надано доказів звернення до суб'єкта реєстрації з вимогою про зняття ОСОБА_4 з реєстрації в квартирі відповідно до статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", за якою зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

З огляду на викладене, відсутні підстав для задоволення позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити.

Зважаючи, що у задоволенні позову відмовлено, а іншими учасниками справи не надано доказів понесення судових, такі витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати присудженню не підлягають.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 ).

Відповідача - Шевченківський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби в місті Києві (ідентифікаційний код 37768863, місцезнаходження: 02152, місто Київ, вулиця Березняківська, будинок 4-А).

Відповідач - Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація (ідентифікаційний код 37405111, 01030, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 24).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець