Рішення від 21.08.2018 по справі 823/1637/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 року справа № 823/1637/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді: Паламаря П.Г.,

при секретарі: Трегулові Б.Л.,

за участю:

прокурора - Синецької О.Ю. (за довіреністю),

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_2 (за ордером)

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області до Великобурімської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ПрАТ “Велика Бурімка” про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19.04.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури (19900, Черкаська область, смт. Чорнобай, вул. Центральна, 218) з адміністративним позовом до Великобурімської сільської ради (19940, Черкаська область, Чорнобаївський район, с. Велика Бурімка, вул. Центральна, 1), в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області з неприйняття до комунальної власності територіальної громади с. Велика Бурімка Чорнобаївського району Черкаської області з державної власності об'єкту нерухомості загальною вартістю 806130грн., який перебуває на балансі ПАТ “Велика Бурімка”, а саме: приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка Чорнобаївський район, Черкаська область.

-зобов'язати Великобурімську сільську ради Чорнобаївського району Черкаської області забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області об'єкт нерухомості - приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка Чорнобаївський район, Черкаська область загальною вартістю 806130 грн.

15.05.2018 продовжено строк підготовчого провадження.

20.07.2018 закрито підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.

В обґрунтування позову зазначено, що всупереч вимогам приписів Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» відповідачем не прийнято до комунальної власності із державної власності об'єкт нерухомості - приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка, Чорнобаївський район, Черкаська область, загальною вартістю 806130 грн., що стало причиною звернення до суду із відповідним позовом.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити.

Представник відповідача до суду надав відзив, в якому викладені заперечення щодо задоволення адміністративного позову. В наданому запереченні зазначено, що об'єкт має вкрай незадовільний технічний стан, відсутність фінансової можливості утримувати два будинки культури. Також зазначено, що ні прокуратура, ні позивач, ні третя особа не звертались з заявою на сесію сільської ради з питання прийняття на баланс вказаного об'єкту.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, направив на адресу суду пояснення, відповідно до яких ПрАТ «Велика Бурімка» є балансоутримувачем будинку культури з підвалом (вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка, Чорнобаївський район, Черкаська область) та не заперечує стосовно передачі зазначеного об'єкту у комунальну власність територіальної громади с. Велика Бурімка і задоволенні даного позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Листом від 06.04.2017 № 05-01-1834 регіональне відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області звернулось до Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області щодо необхідності розгляду питання стосовно прийняття об'єкту нерухомості загальною вартістю 806130грн., який перебуває на балансі ПАТ “Велика Бурімка”, а саме: приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка, Чорнобаївський район, Черкаська область з державної власності у комунальну власність територіальної громади Великобурімської сільської ради відповідно до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Розглянувши вказаний лист регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області від 06.04.2017 № 05-01-1834, Великобурімська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області листом від 26.09.2017 № 250 фактично відмовила у розгляді зазначеного питання у зв'язку з відсутністю фінансової можливості утримувати два будинки культури.

Оскільки вказаний об'єкт не прийнятий до комунальної власності територіальної громади Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, Золотоніська місцева прокуратура звернулася до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області.

Крім того, судом з'ясовано, що згідно рішення Чорнобаївської районної ради від 20.10.2015 № 49-16/VI, приміщення Великобурімський сільський клуб Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району з 01.01.2016 прийнято до комунальної власності районної ради (п. 4 додатку до рішення).

Однак, згідно листа Чорнобаївської районної ради від 23.07.2018 № 165, приміщення будинку культури за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка Чорнобаївський район, Черкаська область та майно на баланс відділу культури і туризму не приймалося в наслідок відсутності на балансі сільської ради при передачі закладів культури даного об'єкту(лист від 26.07.2018 № 311 віддділу освіти і туризму Чорнобаївської РДА).

Також, у відповідності до п. 4 наказу віддділу освіти і туризму Чорнобаївської РДА від 24.11.2015 № 27-о "Про створення комісії", останнім зобов'язано провести до районної куманальної власності передачу рухомого та нерухомого майна закладів культури згідно додатку 4, зокрема і Великобурімський сільський будинок культури (п. 4 додатку).

Судом враховано, що в силу положень статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Відповідно до частини 3 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з такого.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ від 21.09.1998 № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та інших законодавчих та підзаконних нормативних актів.

Частиною 3 статті 4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 № 147/98-ВР визначено, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.

Згідно із частиною 1 статті 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

Відповідно до частини 5 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 статті 7 зазначеного Закону встановлено, що право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

В силу положень частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

В силу вимог ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 51 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.

У рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 зазначено, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.

В ході розгляду справи підтверджено, що всупереч вимогам частини 5 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» відповідачем допущено протиправну бездіяльність з неприйняття зазначеного об'єкту у комунальну власність.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, що певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідачем не надано достатніх доказів на підтвердження правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено обґрунтованість своїх вимог та обставини, що стали підставою для звернення до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області щодо неприйняття до комунальної власності територіальної громади с. Велика Бурімка Чорнобаївського району Черкаської області з державної власності об'єкту нерухомості загальною вартістю 806130грн., який перебуває на балансі ПрАТ “Велика Бурімка”, а саме: приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка, Чорнобаївський район, Черкаська область.

Зобов'язати Великобурімську сільську раду Чорнобаївського району Черкаської області забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади Великобурімської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області об'єкт нерухомості - приміщення будинку культури з підвалом, що знаходиться за адресою: вул. Молодіжна, 9, с. Велика Бурімка, Чорнобаївський район, Черкаська область загальною вартістю 806130 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 31.08.2018