Рішення від 30.08.2018 по справі 2040/5372/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 р. № 2040/5372/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,

представника позивача - Голіус А.О.,

прокурора - Маматова М.О.,

представника відповідача - не прибув,

третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківської області до Комунального закладу охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня", третя особа Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76764, яке знаходиться за адресою: пров. Майський, буд. 34, м. Валки, Харківська область у придатний стан для використання за цільовим призначенням, згідно припису №79 від 28.07.2017, а саме п.п. 1-26.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо не виконання вимог припису є незаконними та порушують передбачений законом порядок утримання та використання захисних споруд.

Від відповідача, Комунального закладу охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня", у встановлений судом строк, не було надано до суду відзив на адміністративний позов.

Відповідно ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Так, ведення антитерористичної операції на сході держави, загроза військової агресії передумовили Указ Президента України від 14.01.2015, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України «Про деякі оборонно-мобілізаційні питання», де визначено ряд першочергових заходів з цих питань.

Кабінетом Міністрів України 26.01.2015 на території Донецької та Луганської областей запроваджено режим надзвичайної ситуації, а на всій території України - режим підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України. Одночасно створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні (у кожній області) координаційні центри, одним з основних завдань яких є інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Дергачівською місцевою прокуратурою встановлено, що виконуючи розпорядження Уряду від 26.01.2015 №48р, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Кодексу Цивільного захисту України, Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138, територіальним органом ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання протирадіаційного укриття, яке перебуває на балансі та розташованого на території комунального закладу охорони здоров'я Валківська центральна районна лікарня, (далі - КЗОЗ Валківська ЦРЛ), за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, пров. Майський. 34. що не може залишатися без відповідного реагування представницького характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу Цивільного захисту України, розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затверджена наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 №653, сховища забезпечують захист осіб, що укриваються, від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів, від бойових отруйних речовин, а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур і продуктів горіння при пожежах та передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, протягом двох діб.

Частиною 6 та 7 ст. 32 цього Кодексу визначено, що проектування, будівництво, пристосування і розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми». Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 «Захисні споруди цивільної оборони», затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.1997 №106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в усіх випадках мають відповідати вимогам цих норм. Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизацій (корпоратизації), за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8 ст. 32 КЦЗ та п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138.

Відповідно до п. 10 та п. 11 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд, конструкцій і обладнання, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, але не більше 12 годин. Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Проте перевіркою захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття №76764), що розташована за адресою: Харківська область, м. Валки, пров. Майський 34 проведеної Валківським відділом ГУ ДСНС в Харківській області протягом період з 17.07.2017 по 28.07.2017 щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, встановлено ряд порушень щодо утримання даної споруди цивільного захисту.

Так під час перевірки встановлено, що відповідачем, вимоги попереднього припису №100 від 21.06.2016 не виконано та не усунуто порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.

Встановлено також, що балансоутримувачем даної споруди цивільного захисту (протирадіаційне укриття №76764 є КЗОЗ «Валківська ЦРЛ»), відповідно до договору про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району в оперативне управління №22 від 16.01.2007 та додатків до нього. Згідно даного договору Валківська районна рада передає цілісний майновий комплекс КЗОЗ «Валкьівська ЦРЛ», частиною якого є споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №76764, що також підтверджується листом Валківської районної ради від 08.06.2018 №01-16/155.

За результатами перевірки, з метою приведення сховища №76764 у готовність до використання за призначенням, Валківським районним відділом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області складено акт №79 від 28.07.2017 та у цей же день внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №79 зі строком виконання п.1 - п. 26 до 28.08.2017, який було направлено відповідачу рекомендованим листом.

Так проведені протягом 2016-2017 років перевірки встановили, що технічний стан протирадіаційного укриття №76764 оцінюється як «обмежено готове» до прийняття осіб що укриваються.

За результатами проведення перевірки у 2016 році відповідачу також внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №100 від 21.06.2016 та надано пропозиції щодо виконання пунктів 1 - 29. Вказаний припис отримано головним лікарем КЗОЗ «Валківська ЦРЛ» ОСОБА_2, про що свідчить його підпис та печатка, термін виконання припису встановлено до 21.07.2016.

Проте, відповідно інформації Валківського районного відділу ГУ ДСНС у Харківській області від 12.06.2018 вбачається, що відповідачем вимоги припису від 27.07.2017 за №79 не виконано.

Будь-яка відповідь до Валківського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області щодо виконання пунктів припису №79 від 27.07.2017 не надходила, виявлені порушення відповідачем не усунуті.

Також припис та акт органу ДСНС, що були внесені відповідачу є чинними, отримані відповідачем, до суду не оскаржені.

Крім того, за невиконання вимог пожежної безпеки стосовно головного лікаря КЗОЗ «Валківська ЦРЛ» складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-16 КУпАП., який розглянуто Валківським районним судом Харківської області та винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності головного лікаря КЗОЗ «Валківська ЦРЛ», призначений постановою суду штраф добровільно сплачено головним лікарем ОСОБА_2, що свідчить про визнання факту невиконання припису.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» - орган державного нагляду(контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду контролю законом має право надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.

Також обов'язок виконувати законну вимогу органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, передбачений ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності та п. 15 ч. 1 ст. 20 КЦЗ України.

Невиконання вимог припису територіальних органів ДСНС, не забезпечує основної мети - підтримання об'єкта цивільного захисту у стані готовності, яке має основним призначенням укриття населення від засобів масового ураження в особливий період та надзвичайних ситуацій у мирний час.

Виявлені недоліки повинні бути усунені, а захисна споруда цивільного захисту (протирадіаційне укриття №76764) відповідати вимогам Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138, наказу МНС від 09.10.2006 №653 «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час».

Виконання вимог приписів уповноваженими органами, а саме ГУ ДСНС у Харківській області та Департаментом цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації не контролюється, заходи цивільно-правового характеру не вживаються, що свідчить про бездіяльність з цих питань уповноважених органів контролю.

Таким чином, виходячи з аналізу положень Кодексу цивільного захисту України, Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, що затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138 можна дійти висновку про бездіяльність КЗОЗ «Валківська ЦРЛ» щодо утримання сховища у належному стані, що не може бути залишено без відповідного реагування, оскільки створюється загроза для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківської області.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області (вул. Ков'язька, буд. 22, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002) в інтересах Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківської області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, ЄДРПОУ 38631015) до Комунального закладу охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" (пров. Травневий, буд. 34, м. Валки, Харківська область, 63002, ЄДРПОУ 02002859), третя особа Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації (вул. Салтівське шосе, буд. 73, м. Харків, 61038, ЄДРПОУ 23000066) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76764, яке знаходиться за адресою: пров. Майський, буд. 34, м. Валки, Харківська область у придатний стан для використання за цільовим призначенням, згідно припису №79 від 28.07.2017, а саме п.п. 1-26.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04 вересня 2018 року.

Суддя М.М.Панов