27 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/904/18
13 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю:
представників позивача - Кравця С.М., Шульги М.О.,
представника відповідача - Козлова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Агропродукт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування податкового повідомлення-рішення та нарахованої суми,
встановив:
Фермерське господарство "Агропродукт" (далі-позивач) звернулося до суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:
- скасувати нарахування відповідачем суми грошового зобов'язання у розмірі 27041,02 грн. та штрафної санкції у розмірі 6760,25 грн. по орендній платі, нарахованих позивачу згідно податкового повідомлення-рішення від 15.01.2018 року № 0003321205;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.01.2018 року № 0003321205 та розрахунок податкового зобов'язання на суму 27041,02 грн. та штрафної санкції на суму 6760,25 грн. по орендній платі.
Суд, розглянувши клопотання відповідача, на підставі статті 52 КАС України допустив у справі процесуальне правонаступництво, замінивши Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на її правонаступника Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Таким чином, відповідачем у даній справі є Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Ухвалою від 17.05.2018 року у справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 07.06.2018 року о 10:00 год..
Ухвалою від 07.06.2018 року відкладено судове засідання на 10.07.2018 року о 10:00 год.
10.07.2018 року розгляд справи не відбувся у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючої судді Кисильової О.Й., судове засідання відкладено на 27.08.2018 року о 10:00 год.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між фермерським господарством "Агропродукт" та Білозерською районною державною адміністрацією укладені договори оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради (контур № 99, 93) від 30.01.2007 року № 040771400001 (додаткова угода від 05.01.2016 року) загальною площею 13,4568 га та земельної ділянки (контур № 89) від 15.03.2006 року № 040671400005 загальною площею 25,9671 га. Рішенням Господарського суду Херсонської області від 15.04.2015 року по справі № 923/296/15 внесені зміни до договору про оренду земельної ділянки від 15.03.2006 року щодо збільшення розміру орендної плати, а саме: викладено в новій редакції пункт 9 вказаного договору, чим зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки. На підставі судового рішення Господарського суду Херсонської області, яке набрало чинності у травні 2015 року ФГ подало відповідачу уточнену декларацію з плати за землю, змінивши розмір плати на 3% грошової оцінки земельної ділянки на рік, починаючи з травня 2015 року. Втім, за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки відповідач прийняв спірне ППР, яким збільшив позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за землю на 33801,27 грн. із застосуванням штрафу. Позивач вважає протиправним таке рішення контролюючого органу, мотивуючи тим, що відповідно до положень цивільного та земельного Кодексів, податковий орган не мав права нараховувати орендну плату за землю із розрахунку 3% грошової оцінки земельної ділянки на рік, починаючи із 01.01.2015 року, оскільки відповідні зміни до договору оренди, що стосуються збільшення орендної плати набули чинності лише в травні 2015 року. Позивач зазначає, що податкова інформація по платі за землю на 2015 рік повністю відповідає нормам розрахунків, передбачених діючим договорам оренди, зміни до договору оренди від 15.03.2006 року внесені рішенням Господарського суду Херсонської області від 15.04.2015 року та враховані при здійсненні розрахунків з дати набрання чинності цих змін - з 15.04.2015 року. Відтак, ФГ "Агропродукт" при обчисленні податкових зобов'язань з орендної плати за землю за період січень-квітень 2015 року керувалось умовами діючого договоріу оренди, а за період травень-грудень 2015 року - умовами діючого договору та рішенням Господарського суду Херсонської області від 15.04.2015 року. Таким чином, ФГ "Агропродукт" здійснювало плату за договорами оренди земельної ділянки з дотриманням вимог, передбачених положеннями ст. 288 ПК України.
У судовому засіданні представники позивача просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, посилаючись на наступне. Так, за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ "Агропродукт" з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2015 рік, встановлено порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК, а саме: заниження орендної плати за земельні ділянки площею 13,4568 га та 25,9671 га на території Олександрівської сільської ради Білозерського району на загальну суму 27041,02 грн. Відповідач зазначає, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Разом з тим, відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції з 01.04.2014 по 31.12.2016), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки. З огляду на визначену положеннями ПК України нижню граничну межу річної суми орендної плати, відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом. Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України. Листом від 14.01.2015 року № 6-28-022-215/2-15 ДФС України інформував власників землі та землекористувачів про індексацію нормативної грошової оцінки земель на 2015 рік. Тобто, при обчисленні суми орендної плати коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Відповідач стверджує, що виходячи з розміру нормативної грошової оцінки, розмір орендної плати не повинен бути менше ніж 40523,05 грн. (3% нормативної грошової оцінки) у 2015 році, в тому числі не менше 10686,78 грн. по договору оренди земельної ділянки площею 13,4568 га та не менше 29836,27 грн. по договору оренди земельної ділянки площею 25,9671 га. Отже, позивачем занижено ставку орендної плати за земельну ділянку у 2015 році, в результаті чого податковим органом за результатами перевірки винесене спірне ППР. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
15.03.2006 року між Білозерською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та фермерським господарством "Агропродукт" (Орендар) укладений договір оренди землі сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради (контур № 89) Білозерського району Херсонської області загальною площею 25,9671 га, у тому числі рілля - 25,9671 га, строком на 20 років, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 361572,00 грн. Договір зареєстрований у Білозерському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 12.05.2006 року № 040671400005.
Відповідно до пункту 9 договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі: за перший, другий роки - 30 грн. за 1 га/рік, за третій-десятий роки - 50,00 грн. за 1 га/рік; за наступні роки - 70,00 грн. за 1 га/рік. Всього за перший рік - по 779,01 грн. в рік; третій-десятий - 1298,36 грн. в рік; за наступні роки - по 1817,70 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10).
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 15.04.2015 року у справі №923/296/15, яке набрало законної сили 05.05.2015 року, внесені зміни до договору оренди землі від 15.03.2006 року, щодо розміру орендної плати, шляхом викладення пункту 9 договору у новій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок Олександрівської сільської ради Білозерського району Херсонської області у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки".
30.01.2007 року між Білозерською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та фермерським господарством "Агропродукт" (Орендар) укладений договір оренди землі сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради (контури № 93, 99) Білозерського району Херсонської області загальною площею 13,4568 га, у тому числі рілля - 13,4568 га, строком на 5 років, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 129477,00 грн. Договір зареєстрований у Білозерському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 15.02.2007 року № 040771400001.
Згідно із пунктом 8 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі: за 10,0 га - 70 грн. за 1 га/рік, за 3,4568 га - 132,00 грн. за 1 га/рік; всього орендна плата - 1156,30 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації (п.9).
05.01.2016 року між сторонами укладена додаткова угода про поновлення договору оренди землі № 040771400001 від 15.02.2007 року за якою строк дії останнього продовжено на 7 років. Відповідно до пункту 2 договору встановлена орендна плата за користування вказаними земельними ділянками у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки на рік (щороку уточнюється на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством) та складає: з 01.04.2014 року до 31.12.2014 року 8556,27 грн. за земельну ділянку на рік; з 01.01.2015 року - 10686,04 грн.
Фермерським господарством "Агропродукт" подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2015 рік від 29.06.2015 року № 9134788629, якою задекларовано податкове зобов'язання на ділянку площею 13,4568 га у сумі 3291,96 грн., на ділянку площею 25,9671 га - 10190,07 грн.
26.12.2017 року Головним управлінням ДФС у Херсонській області на підставі наказу ГУ ДФС у Херсонській області від 15.11.2017 року №1054, проведено документальну позапланову невинну перевірку ФГ "Агропродукг" з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по Олександрійській сільській раді Білозерського району за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року.
За результатами перевірки складено акт від 27.12.2017 року №26/21-22-12-05/32166352 (далі-Акт № 26), яким зафіксовано порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції з 01.04.2014 по 31.12.2016), а саме: ФГ "Агропродукт" задекларовано податкові зобов'язання по орендній платі за землю за земельні ділянки площею 13,4568 га та 25,9671 га на території Олександрівської сільської ради Білозерського району за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 в розмірі 13482,03 грн., тим самим занижено розмір податкових зобов'язань на суму 27041,02 грн.
15.01.2018 року на підставі Акту перевірки № 26 податковим органом винесене податкове повідомлення-рішення № 0003321205, яким ФГ "Агропродукт" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 33801,27 грн., з них 27041,02 грн. - податкове зобов'язання, 6760,25 грн. - штрафні санкції.
Надаючи оцінку законності прийняття відповідачем спірного ППР, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі-ПК України), який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. При цьому землекористувачі визначені підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України як юридичні та фізичні особи, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі - орендна плата) - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Справляння плати за землю, в тому числі орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII ПК України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 ПК України).
Разом з тим, як визначено пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції з 01.04.2014 року до 31.12.2016 року), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, - але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
З огляду на визначену положеннями ПК України нижню граничну межу річної суми орендної плати, відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених ПК України.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.
З урахуванням викладеного суд вважає безпідставними доводи позивача про надання переваги у даному спорі нормами цивільного законодавства над податковими, у частині визначення розміру орендної плати без внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що нарахування податковим органом плати за землю за спірним ППР є фактичним внесенням змін до договору оренди особою, що не є стороною договору, оскільки податковий орган жодним чином не втручався у договірні відносини орендаря та орендодавця, а діяв виключно в межах повноважень, наданих ст. 286 та пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Так, Верховний Суд України в постанові від 14.04.2015 року справі № 21-165а15 висловив наступну правову позицію: "З набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати за землю (статті 269, 270, 288 ПК) в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України".
Аналогічна позиція висловлена ВС України в постанові від 14.03.2017 року у справі № 804/16943/13.
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 21.09.2017 року № 11-21-0.61-7251/2-17, площа земельної ділянки, наданої в оренду ФГ "Агропродукт" складає 13,4568 га, нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2015 складає 356226,04 грн. виходячи з якої мінімальний розмір орендної плати не повинен бути менше 10686,78 грн.
Виходячи з зазначеного розміру нормативної грошової оцінки, у 2015 році розмір орендної плати не повинен бути менше 40523,05 грн. - 3 % нормативної грошової оцінки у 2015 році, в т.ч. не менше 10686,78 грн. за договором оренди земельної ділянки площею 13,4568 га та не менше 29836,27 грн. за договором оренди земельної ділянки площею 25,9671 га.
Відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю ФГ "Агропродукт" від 29.06.2015 року № 9134788629, на 2015 рік задекларовано податкове зобов'язання за ділянку площею 13,4568 га - 3291,96 грн., на ділянку площею 25,9671 га - 10190,07 грн.
Таким чином, суд вважає правомірним визначення фермерському господарству "Агропродукт" зобов'язання з плати за землю період з 01.01.2015 року до 31.12.2015 року, із розрахунку 3 % нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Оскільки доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а податковий орган як суб'єкт владних повноважень обґрунтував правомірність спірного ППР, суд вважає рішення відповідача законним, відтак відмовляє ФГ "Агропродукт" у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 161- 163, 167 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити фермерському господарству "Агропродукт" (75050, Херсонська область, Білозерський район, с. Олександрівка, вул. Гагаріна, 40, код ЄДРПОУ 32166352) у задоволенні позовних вимог до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, проспект Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про скасування податкового повідомлення-рішення та нарахованої суми.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 03 вересня 2018 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8.3.13