04 вересня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/900/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла її мати - ОСОБА_2.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача для отримання допомоги на поховання, їй було відмовлено відповідачем у виплаті такої допомоги, зазначивши, що у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 вказана інша дата її народження, ніж та, яка зазначена у матеріалах справи, та порекомендовано звернутися до суду.
Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у виплаті допомоги на поховання з наступних підстав. Як видно із відмови відповідача, ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні ПФ з 1983 року згідно особистої заяви та подання радгоспу "Таврійський", а помилка у написанні дати народження пенсіонера не свідчить про те, що особа, яка померла не є ОСОБА_2
Крім того, позивач зверталася до Державного архіву Херсонської області з метою отримання достовірних даних про народження матері, так як свідоцтво про народження втрачене, але отримала відповідь, про те, що згідно даних архіву дата народження матері - ІНФОРМАЦІЯ_4 р.
Позивач просить суд:
- визнати дії Генічеського об'єднаного управління пенсійного фонду України Херсонської області незаконними у відмові у нарахуванні допомоги по похованню;
- зобов'язати Генічеське об'єднане управління пенсійного фонду України Херсонської області вчинити дію, а саме виплатити допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою суду від 30.07.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 15.08.2018 року.
15.08.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач зазначає, що всі документи, які надані позивачем, так і ті, що містяться в пенсійній справі померлої ОСОБА_2 мають наявні розбіжності, тому стовідсотково ідентифікувати особу не можливо. Відповідач вважає, що відмова управління Фонду у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_1 за померлу матір ОСОБА_2 є правомірною та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.
15.08.2018 року розгляд справи відкладено на 03.09.2018 року.
Позивач просить розглядати справу без її участі.
Представник відповідача просить розглядати справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 звернулася до Генічеського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області для отримання допомоги на поховання померлої ОСОБА_2
Листом Генічеського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 04.01.2018 року № 5/03-01 ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку з невідповідністю дати народження за документами про смерть та матеріалами пенсійної справи. Крім того, у листі зазначено, що допомога на поховання за померлу ОСОБА_2 буде виплачена після приведення у відповідність необхідних документів (встановлення у судовому порядку факту, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_2 "ІНФОРМАЦІЯ_2" є однією особою).
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року. У свідоцтві про смерть датою народження ОСОБА_2 вказано ІНФОРМАЦІЯ_5 року.
Відповідно до архівної довідки від 02.02.2018 року № 05-13/Т-43 у документах архівного фонду Підвідділи записів актів громадянського стану виконавчих комітетів районних рад депутатів трудящих (ОАФ) у книзі записів актів про народження Миколаївської (так у документі) сільської ради Новотроїцького району Мелітопольського округу УСРР (нині Херсонської області) є актовий запис № 41 від 23 червня 1928 року про народження 23 червня (так у документі) 1928 року ОСОБА_4.
У заяві про призначення пенсії за віком ОСОБА_2 та в поданні № 21 від 16.07.1983 року (радгосп "Таврічеський") вказана дата народження 17.07.1928 року.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно норм статті 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до положень п. 5.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено Постановою від 25.11.2005 року № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382).
З аналізу зазначених норм законодавства, суд доходить висновку, що заява про отримання допомоги на поховання повинна надаватися до органу, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Генічеського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, в якому ОСОБА_2 перебувала на обліку, однак відповідно до матеріалів пенсійної справи дата народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а в свідоцтві про смерть дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_5 року. Таким чином, встановлено розбіжності в анкетних даних ОСОБА_2.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Нормами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд не вбачає протиправності в діях відповідача, отже, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.2.2