Рішення від 28.08.2018 по справі 820/4760/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 р. № 820/4760/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.,

за участі:

представника відповідача Будьонної К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2018 року ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Немишлянського відділу Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, в якому просила суд, з підстав наявності протиправних дій:

- зобов'язати Немишлянський відділ Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію по інвалідності поновлену з 26.03.2011 року на строк до 14.02.2014 року згідно ст.ст. 26-49 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з виплатою недоотриманих сум за мінусом сплачених сум за вказаний період;

- визнати протиправними дії Немишлянського відділу Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо нарахунку вперше пенсії по виду за віком ОСОБА_2;

- зобов'язати Немишлянський відділ Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова внести зміни в пенсійній справі щодо припинення трудової діяльності ОСОБА_2 з 31.12.1997 року, понаднормативний стаж дорівнюється у розмірі 22 роки, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;

- зобов'язати Немишлянський відділ Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком здійснивши розрахунок пенсії з урахуванням наданих в редакції позивача змін, здійснивши розрахунок пенсії виходячи з показника середньої зароботної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки (2011, 2012, 2013 роки - 2700,98 грн.) які передували року звернення при призначенні нового виду пенсії при переході вперше з пенсії по інвалідності на новий вид пенсії за віком і яка враховується для розрахунку пенсії за 2014 рік згідно ст. ст. 25, 27, 40, 42, 43, 46, 49 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-4 починаючи з 14.02.2014 року у сумі на місяць 3778,01 грн., з виплатою нарахованих сум за мінусом отриманих сум на момент виплати та здійснювати подальші перерахунки пенсії на виконання Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України щодо пенсійного та соціального забезпечення громадянки України ОСОБА_2;

- на підставі доручення Прем'єр-Міністра України В.Б. Гройсмана, на виконання Закону України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" здійснити перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року розрахованого за новою формулою : П= Зс х Кз х Кс, де П- розмір пенсії, у гривнях, Зс - показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році - 3764,40 грн., Кз- індивідуальний коефіцієнт зароботної плати - 2,21753 , Кс коефіцієнт стажу - 0,56925 та здійснювати подальші перерахунки пенсії на виконання Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України щодо пенсійного та соціального забезпечення громадянки України ОСОБА_2;

- зобов'язати Немишлянський відділ Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова надати звіт у встановлений судом строк.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року замінено неналежного відповідача Немишлянський відділ Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова по справі за позовом ОСОБА_2 до Немишлянського відділу Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії на Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61082, м. Харків, пр.Московський, 198/3).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 року провадження у справі №820/4760/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком здійснивши розрахунок пенсії з урахуванням наданих в редакції ОСОБА_2 змін, здійснивши розрахунок пенсії виходячи з показника середньої зароботної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки (2011, 2012, 2013 роки - 2700,98 грн.) які передували року звернення при призначенні нового виду пенсії при переході вперше з пенсії по інвалідності на новий вид пенсії за віком і яка враховується для розрахунку пенсії за 2014 рік згідно ст. ст. 25, 27, 40, 42, 43, 46, 49 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-4 починаючи з 14.02.2014 року у сумі на місяць 3778,01 грн., з виплатою нарахованих сум за мінусом отриманих сум на момент виплати та здійснення подальших перерахунків пенсії на виконання Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України щодо пенсійного та соціального забезпечення громадянки України ОСОБА_2 закрито.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії при нарахуванні, перерахунку пенсії та переведенні на інший вид пенсії.

Відповідач, Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, правонаступником якого є Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, з 30.03.1989 року.

Пенсію отримувала по інвалідності 3 групи від загального захворювання, виплата якої припинена 05.10.1998 року в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до Ізраїлю.

Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 17.07.2012 року по справі № 2033/3767/2012 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, починаючи з 26.03.2011 року.

Ухвалою суду від 11 листопада 2013 року по справі № 2033/3767/2012 виправлено описку в постанові суду від 17 липня 2012 року, зазначено, що необхідно вважати правильним: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України районі м. Харкова поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, починаючи з 26.03.2011 року».

Розпорядженням пенсійного фонду від 18.11.2013 року пенсію по інвалідності поновлено за матеріалами архівної пенсійної справи по інвалідності 3 групи від загального захворювання у розмірі, що склався на день виїзду на постійне проживання до Ізраїлю. Пенсія розраховувалась при загальному стажі роботи 40 років 00 місяців 17 днів (до 01.11.1995 року) і заробітній платі за період з 01.11.1993 року по 31.10.1995 року. Розмір пенсії на 01.03.1998 року становив 59,86 грн.

14 лютого 2014 року позивач через свого представника, який діяв згідно довіреності, звернулась до УПФУ з заявою про переведення її з отримання пенсії по інвалідності на отримання пенсії за віком.

Рішенням № 94 від 24.04.2014 року Управлінням було відмовлено в переведенні заявниці на пенсію за віком.

Постановою Фрунзенського районного суду по справі № 645/9953/14-а від 10.03.2015 року визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови переведення пенсії призначеної ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності. Допущено негайне виконання в частині виплати Управлінням Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова на користь ОСОБА_2 суми пенсії за віком за один місяць.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду по справі № 645/9953/14-а від 20.05.2015 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова задоволено частково. Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 10.03.2015 року по справі № 645/9953/14-а скасовано в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності. В цій частині прийнято нову постанову, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14.02.2014 року. В іншій частині постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 10.03.2015 року по справі №645/9953/14-а залишено без змін.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням № 241 від 10.06.2015 року УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова вдруге відмовило ОСОБА_2 у переведенні на пенсію за віком та виплаті підвищення «дитині війни», так як виплата поновлена згідно з ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11 листопада 2013 року.

Постановою Фрунзенського районного суду по справі № 645/9514/15-а від 27.01.2016 року визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у переведенні пенсії призначеної ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності.

Пенсійним органом пенсію позивача розраховано за стаж роботи 42 років 02 місяців 17 днів і заробітній платі за період з 01.01.1993 року по 31.12.1997 року, з урахуванням наступник складових: індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії - 2,08404; середня заробітна плата робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки за 2007 рік - 1197,91 грн.; середньомісячний заробіток для обчислення пенсії (1197,91*2,08404) - 2496,49 грн., коефіцієнт стажу - 0,42167, доплата за понаднормативний стаж - за 12 років (764,00*12%) - 91,68 грн. Загальний розмір пенсії за віком склав 1512,81 грн.

Позивачем подано до відповідача електронне повідомлення від 28.01.2018 року, в якому зазначив, що на виконання Закону України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» пенсійний орган повиннен був здійснит перерахунок пенсії ОСОБА_2 з жовтня 2017 року. Також вказано, що після перерахунку з 1 жовтня 2017 року щомісячно ОСОБА_2 повинна отримувати 4767,91 грн. Крім того зазначено, що новий розмір пенсії розраховується за формулою: П=ЗсхКзхКс, де: П - розмір пенсії, у гривнях ; Зс- показник зароботної плати, що застосовується для призначення пенсій у 2017 році - 3764,40 грн., Кз- індивідуальний коефіцієнт зароботної плати, Кс- індівідуальний коефіцієнт страхового стажу доплата за понаднормативний стаж (1373 х 22 %) - 302 грн. 10 коп., індівідуальний коефіцієнт зароботної плати складає 2,08404 , індівідуальний коефіцієнт страхового стажу 0,56925. Розрахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, на думку позивача, складає 3764,40 х 2,08404 X 0,56925 = 4465,85, загальний розмір пенсії 4465,85 + 302,06 = 4767,91, підвищення пенсії 4767,91 -1512,81 = 3255,10.

Відповідач на вищевказане звернення позивача надав відповідь у формі листа від 03.04.2018 року, в якому зазначив, що пенсія ОСОБА_2 призначена та виплачується згідно з вимогами чинного пенсійного законодавства та наявними у пенсійній справі документами.

Позивач, не погоджуючись з вищевказаними діями відповідача, звернулась з даним позовом до суду.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на підставі доручення Прем'єр-Міністра України В.Б. Гройсмана, на виконання Закону України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" здійснити перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року розрахованого за новою формулою : П= Зс х Кз х Кс, де П- розмір пенсії, у гривнях, Зс - показник зароботної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році - 3764,40 грн., Кз- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,21753 , Кс коефіцієнт стажу - 0,56925 та здійснювати подальші перерахунки пенсії на виконання Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України щодо пенсійного та соціального забезпечення громадянки України ОСОБА_2, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон України №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017 року (далі Закон №2148-VIII), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3.

В силу пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Тобто, величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % застосовується лише на період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року саме при призначенні пенсії, а не її перерахунку.

Судом встановлено, що постановою Фрунзенського районного суду по справі № 645/9514/15-а від 27.01.2016 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності.

Відповідачем пенсію позивача було перераховано з 14.02.2014 року відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ.

Таким чином, пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

За таких, обставин суд вважає безпідставними посилання позивача на застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Згідно з частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс):(100 % х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Стаж роботи позивача 42 років 02 місяців 17 днів, тобто 506 місяців.

Таким чином, коефіцієнт стажу позивача складає 0,42167 ((506 х 1%) : (100%:12) = 0,42167).

За таких обставин, суд вважає, що позивач помилково прийшов до висновку про суму коефіцієнт стажу - 0,56925, виходячи з величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Згідно з ч. 1 ст.40 Закону України №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Судом з наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи встановлено, що середній заробіток для обчислення пенсії складає 2496,49, а середня заробітна плата (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік складає 1197,91.

Таким чином, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача складає 2,08404 ((2496,49:1197,91) = 2,08404).

Крім того, Фрунзенський районний суд м.Харкова приймаючи постанову від 22.02.2017 року по справі № 645/5050/16-а щодо позовних вимог про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік незаконними та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_2 розрахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки (2011, 2012, 2013 роки), прийшов до висновку про правомірність застосування при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік - 1197,91 грн.

За таких обставин, суд вважає, що позивач помилково прийшов до висновку про суму індивідуального коефіцієнту заробітної плати - 2,21753, виходячи з суми середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки (2011, 2012, 2013 роки) 2700,98 грн.

Як зазначено вище, відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Так, середня заробітна плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки складає 3764,00 грн.

За таких обставин суд вважає, що відповідачем при перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року має бути застосований показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році - 3764,40 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року розрахованого за новою формулою : П= Зс х Кз х Кс, де П- розмір пенсії, у гривнях, Зс - показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році - 3764,40 грн., Кз- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,08404, Кс коефіцієнт стажу - 0,42167.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року враховуючи Кз- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати в розмірі 2,21753 та Кс коефіцієнт стажу в розмірі 0,56925.

Крім того, суд вважає позовні вимоги щодо зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснювати подальші перерахунки пенсії на виконання Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України щодо пенсійного та соціального забезпечення громадянки України ОСОБА_2, зверненими на майбутнє. В цій частині права позивача не є порушеними.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов'язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію по інвалідності поновлену з 26.03.2011 року на строк до 14.02.2014 року згідно ст.ст. 26-49 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виплатою недоотриманих сум за мінусом сплачених сум за вказаний період, суд зазначає наступне.

Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 17.07.2012 року по справі № 2033/3767/2012 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, починаючи з 26.03.2011 року.

Ухвалою суду від 11 листопада 2013 року по справі № 2033/3767/2012 виправлено описку в постанові суду від 17 липня 2012 року, зазначено, що необхідно вважати правильним: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України районі м. Харкова поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, починаючи з 26.03.2011 року».

Розпорядженням пенсійного фонду від 18.11.2013 року пенсію по інвалідності поновлено за матеріалами архівної пенсійної справи по інвалідності 3 групи від загального захворювання у розмірі, що склався на день виїзду на постійне проживання до Ізраїлю. Розмір пенсії позивача на день виїзду на постійне проживання до Ізраїлю становив 59,86 грн.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 2.8 вказаного Порядку поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Враховуючи, що постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 17.07.2012 року по справі № 2033/3767/2012 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, починаючи з 26.03.2011 року, відповідачем виконано вказане рішення суду належним чином.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач виплачуючи пенсію в розмірі, що склався на день виїзду позивача на постійне місце проживання до Ізраїлю, відповідач діяв згідно приписів законодавства України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію по інвалідності поновлену з 26.03.2011 року на строк до 14.02.2014 року згідно ст.ст. 26-49 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виплатою недоотриманих сум за мінусом сплачених сум за вказаний період.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо нарахунку вперше пенсії по виду за віком ОСОБА_2, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок: а) трудового каліцтва або професійного захворювання; б) загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Позивачу було призначено пенсію по інвалідності 3 групи від загального захворювання на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійнійсправі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Отже, законодавством розмежовано поняття призначення пенсії та переведення з одного виду пенсії на інший. Призначення пенсії може відбутись тільки один раз, а переведення з одного виду пенсії на інший може бути здійснено необмежену кількість разів.

Постановою Фрунзенського районного суду по справі № 645/9514/15-а від 27.01.2016 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності.

Таким чином, пенсія за віком позивачу була не призначена вперше, а на підставі вищевказного рішення суду на вказаний вид пенсії позивача було переведено з пенсії по інвалідності.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не порушено права позивача в даній частині спірних правовідносин, оскільки вперше позивачу було призначено пенсію по інвалідності, а не за віком.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо нарахунку вперше пенсії по виду за віком ОСОБА_2.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова внести зміни в пенсійній справі щодо припинення трудової діяльності ОСОБА_2 з 31.12.1997 року, понаднормативний стаж дорівнюється у розмірі 22 роки, суд зазначає наступне.

Як зазначено вище, позивачу було призначено пенсію по інвалідності 3 групи від загального захворювання на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення». Стаж роботи позивача складає 42 років 02 місяців 17 днів.

Постановою Фрунзенського районного суду по справі № 645/9514/15-а від 27.01.2016 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на підставі поданої заяви від 14.02.2014 року здійснити переведення призначеної ОСОБА_2 пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 14 лютого 2014 року та провести виплати пенсії за віком із врахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності.

Після переведення позивача на інший вид пенсії, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Таким чином, враховуючи, що стаж роботи позивача складає 42 поних роки, понаднормативний стаж позивача складає 12 років (42-30=12).

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для внесення змін до пенсійної справи, а саме зазначення понаднормативного стажу у розмірі 22 роки.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова внести зміни в пенсійній справі щодо припинення трудової діяльності ОСОБА_2 з 31.12.1997 року, понаднормативний стаж дорівнюється у розмірі 22 роки.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61082, м. Харків, пр.Московський, 198/3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року розрахованого за новою формулою : П= Зс х Кз х Кс, де П- розмір пенсії, у гривнях, Зс - показник зароботної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році - 3764,40 грн., Кз- індівідуальний коефіцієнт зароботної плати - 2,08404 , Кс коефіцієнт стажу - 0,42167.

В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 03.09.2018 року.