Рішення від 20.08.2018 по справі 819/1154/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1154/18

20 серпня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді : Шульгача М.П.,

при секретарі: Музиці О. М.,

за участю:

позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Бучацької міської ради про скасування рішення Бучацької міської ради, суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бучацької міської ради про скасування рішення Бучацької міської ради № 643 від 23 березня 2012 року «Про розгляд звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1.

В судове засіданні позивачі та їх представник позов підтримали та пояснили, що рішенням Бучацької міської ради від 06.05.2011 року за №270 надано дозвіл ОСОБА_4, та ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1.

03.06.2011 року постійно діючою комісією депутатів Бучацької міської ради було обстежено виділену земельну ділянку, про що складено акт обстеження земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, яка відводиться ОСОБА_4 та ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Рішенням Бучацької міської ради від 24.06.2011 року за №330 затверджено акт земельної комісії від 13.06.2011 року щодо обстеження земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, яка відводиться ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та визначено площу цієї ділянки - 0,9 га із земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту.

З метою виготовлення проекту землеустрою позивачі звернулися до ФОП ОСОБА_6 та замовили його послуги. 18 червня 2018 року ОСОБА_6 повідомив їх про те, що він не в змозі завершити роботи розроблення проектно-технічної документації, оскільки не визначено використання земельної ділянки відповідно до генерального плану населеного пункту.

В зв'язку із цим вони звернулися до Бучацької міської ради і 19 червня 2018 року в Бучацькій міській раді ОСОБА_1 отримав листа №Б-64 від 19.06.2018 року із якого дізналися про рішення від 23.03.2012 року за № 643 яким сесія Бучацької міської ради скасувала своє попереднє рішення від 06.05.2011 року за №270, тобто рішення, яким було надано позивачам дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1.

Вважають дане рішення протиправним та просять його скасувати як незаконне.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте подав відзив на позовну заяву в якому просив справу розглядати без його участі та просив відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши в судовому засіданні позивачів та представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:

Бучацька міська рада рішенням від 06.05.2011 року за №270 «Про розгляд звернення ОСОБА_4 та ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки для будівництва та обслуговуваний житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1» надала дозвіл ОСОБА_4, та ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1.

03.06.2011 року постійно діючою комісією депутатів Бучацької міської ради було обстежено виділену земельну ділянку, про що складено акт обстеження земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, яка відводиться ОСОБА_4 та ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

24.06.2011 року Бучацька міська рада Рішенням №330 «Про затвердження акту земельної комісії обстеження земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 яка відводиться ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку» затвердила акт земельної комісії від 13.06.2011 року щодо обстеження земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1.

Проте 23.03.2012 року Бучацька міська рада своїм рішенням №643 скасувала своє попереднє рішення від 06.05.2011 року за №270 «Про розгляд звернення ОСОБА_4 та ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки для будівництва та обслуговуваний житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1».

Про дане рішення від 23.03.2012 року № 643 як стверджують позивачі та представник позивача в судовому засіданні їм стало відомо лише 19 червня 2018 року в процесі виготовлення проекту землеустрою на дану земельну ділянку і підготовки відповідних документів.

Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 25 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У відповідності до ч. 10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Конституційний суд України рішенням від 16.04.2009 року №7-РП/2009 роз'яснив положенням ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення, а саме зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним: правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносили до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

В судовому засіданні позивачі та представник позивачів пояснили, що Бучацька міська рада 23 березня 2012 року рішення № 643 скасувала своє попереднє рішення від 06.05.2011 року за № 270 яким було надано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 без їхньої згоди.

В судовому встановлено, що після отримання рішення про виділення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 даної земельної ділянки під забудову, ними було збудовано фундамент для будівництва житлового будинку на даній земельній ділянці, проведено комунікації до будинку, профінансовано і проведено лінії електропередачі, лінії газопостачання, прокладання дороги, облаштовано колодязь із питною водою.

Виходячи з вище наведеного та враховуючи те, що згідно з ст. 151-2 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, суд вважає, що поскільки рішення Бучацької міської ради № 643 від 23 березня 2012 року «Про розгляд звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 прийнято без згоди позивачів та є таким, що порушує їхні існуючи становище, що є недопустимим відповідно до законодавства України то його слід скасувати, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Бучацької міської ради № 643 від 23 березня 2012 року «Про розгляд звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бучацької міської ради, Тернопільської області (майдан Волі, 1, м. Бучач, Тернопільської області, ЄДРПОУ 04058479) в користь:

- ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.

- ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 24 серпня 2018 року.

Головуючий суддя Шульгач М.П.

копія вірна

Суддя Шульгач М.П.