Справа № 1940/1475/18
03 вересня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (надалі позивач, ОСОБА_2) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Тернопільське ОУПФУ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета пору і виступає на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області, в якому просив зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 2729,98 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 18 грудня 2017 року ОСОБА_2 вперше придбав житло-квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. При укладенні договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 2729,98 грн. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем - Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, йому було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення йому сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 2729,98 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_2 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 03.09.2018 року о 12:00 год.
03 вересня 2018 року позивач та представник позивача у судове засідання не прибули, подали до суду письмове клопотання, в якому просили дану справу розглядати в порядку письмового провадження.
03 вересня 2018 року представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розглядати дану справу без його присутності, в письмовому провадженні. Представник відповідача долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, а також зазначив, що Пенсійний фонд не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, зазначив, що позивач добровільно сплатив збір на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 2729,98 грн. об'єднане управління не вчиняло дій, не приймало рішень щодо зобов'язання позивача сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2729,98 грн.
03 вересня 2018 року представник третьої особи в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника третьої особи, при вирішенні даної справи покладається на думку суду. Долучив також до матеріалів справи довідку на підтвердження зарахування коштів до державного бюджету №1965 від 02.08.2018 року.
У відповідності до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відчутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.12.2017 грудня між ОСОБА_2 та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" укладено договір купівлі - продажу нерухомого майна, у відповідності до якого позивач придбав однокімнатну квартиру АДРЕСА_1, вартістю 272998,00 грн.
Перед укладенням вищезазначеного договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла - 2729,98 грн. відповідно до квитанції № 2775201 від 18.12.2017 року, як це передбачає пункт 15.3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 "Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" та пункт 10 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №1965 від 02.08.2018 року підтверджено зарахування до державного бюджету 18.12.2017 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 2729,98 грн.
26 червня 2018 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 2729,98 грн.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 27.06.2018 року №9269/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
ОСОБА_2, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання ОСОБА_2 нерухомого майна вперше підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта сформованої 16.02.2018 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1.
У відповідності до довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" від 02.06.2018 року №1532, станом на 29.12.2012 року гр.ОСОБА_2 згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м.Тернополі.
Згідно довідки ТВБВ №10019/041 філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" Державного Ощадного банку України" від 19.07.2018 року, ОСОБА_2 в списках на приватизацію житла по адресі АДРЕСА_2 не значиться.
Крім того, як вбачається з довідки Кременецького районного комунального бюро технічної інвентаризації від 17.07.2018 року №579, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_3 за ОСОБА_2 не зареєстровано.
Таким чином, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова органу Пенсійного фонду України в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 2729,98 грн, є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
При цьому, суд не бере до уваги твердження відповідача, стосовно того, що відповідно до чинного законодавства України не існує єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно, що позбавляє можливості перевірити інформацію про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Частиною першою ст.9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено обов'язку ОСОБА_2 щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна, та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна, а відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору і виступає на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області ( вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (вул.Листопадова 3 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (с.Башуки, Кременецький район, Тернопільська область, ід. НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 2729 (дві тисячі сімсот двадцять дев'ять) грн. 98 коп., сплаченого згідно квитанції №ПН 2775201 від 18.12.2017 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (с.Башуки, Кременецький район, Тернопільська область, ід. НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплачений згідно квитанції про сплату №8425 від 26.07.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 вересня 2018 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.