Справа № 815/3097/18
03 вересня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Орленко А.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови в розрахунку пенсії з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії (липень 2016р.), зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі провести розрахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням стархового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі повинно розрахувати його пенсію з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії, тобто з липня 2016р., та в жодному разі не з моменту звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№21867/18 від 30.07.2018р.), наголошуючи, зокрема, що 19.07.2016р. позивач звернувся до об'єднаного управління із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, при поданні заяви про призначення пенсії не було надано архівної довідки, якою підтверджується його страховий стаж, а саме: за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. Лише 08.08.2017року позивачем до об'єднаного управління було надано вищезазначену архівну довідку, у зв'язку з чим Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі на адресу ОСОБА_1 надіслано Лист від 18.12.2017року, яким адресата повідомлено, що на підставі наданої довідки розмір пенсії був доопрацьований з 01.08.2017року з врахуванням страхового стажу за період з 2000р. по 2004р. Також, Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі на адресу ОСОБА_1 надіслано Лист №2460/Т-11 від 04.01.2018року, яким заявнку відмовлено в перерахунку пенсії з моменту призначення пенсії, оскільки позивачем було подано заяву про перерахунок пенсії лише 08.08.2017року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.07.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №815/3097/18 за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивач - ОСОБА_1, та відповідач - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі звернулись до суду з клопотаннями (від 29.08.2018р. вхід.№25163/18, та вхід.№ЕП/4786/18, відповідно) про розгляд справи без їх участі, судом, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, у грудні 2017р. ОСОБА_1 звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою щодо проведення розрахунку пенсії на підставі наданої архівної довідки про отримане грошове забезпечення за період з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії, а саме з липня 2016р.
За результатами розгляду вищеозначеної заяви ОСОБА_1 Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі на адресу заявника надіслано Лист-відповідь від 04.01.2018р. №2460/Т-11, у якому зазначено, що його пенсію перераховано з урахуванням 47 років 07 місяців страхового стажу, середньомісячної заробітної плати 8167,64грн., визначеної за періоди роботи з 01.07.2000р. по 19.05.2004р., з 20.11.2005р. по 31.07.2006р., з 01.08.2007р. по 30.06.2016р., та її розмір з 01.08.2017р. становить 5772,17грн. Пенсія в новому розмірі та доплату в сумі 2020,44грн. за період з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. виплачено в грудні 2017року. Згідно з п.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, оскільки заяву на перерахунок пенсії подано 08.08.2017р., тому її перераховано з 01.08.2017р.
Не погодившись з означеним Листом-відповіддю Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 04.01.2018р. №2460/Т-11, позивач - ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови в розрахунку пенсії з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії (липень 2016р.), зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі провести розрахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням стархового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Одесі, та з 21 травня 2004р. отримував пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 08.12.2016р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017р., у справі 521/16568/16-а, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси щодо незарахування в потрійному розмірі періоду проходження військової служби в Демократичній Республіці Афганістан з 09 серпня 1982року по 25 серпня 1984року та у подвійному розмірі періоду проходження військової служби в районах Крайньої Півночі з 12 червня 1986року по 15 серпня 1989року при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси зарахувати період проходження військової служби в Демократичній Республіці Афганістан з 09 серпня 1982року по 25 серпня 1984року в потрійному розмірі та у подвійному розмірі період проходження військової служби в районах Крайньої Півночі з 12 червня 1986року по 15 серпня 1989року при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19 липня 2016року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Судом з'ясовано, що на виконання Постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 08.12.2016р. у справі 521/16568/16-а, в травні 2017р. Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі позивачу - ОСОБА_1 здійснено розрахунок пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, при здійсненні ОСОБА_1 вищеозначеного розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі не враховано 47 місяців страхового стажу за період проходження ОСОБА_1 військової служби з 2000р. по 2004р.
08.08.2017р. ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі подано Архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 20.07.2017р. №179/1/7529, за результатами розгляду якої територіальним органом Пенсійного фонду України розмір пенсії ОСОБА_1 доопрацьовано з 01.08.2017р. з урахуванням страхового стажу за період з 2000р. по 2004р.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою послугувало те, що Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі розраховано його пенсію з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 01.08.2017р. Натомість, на думку позивача, повинно було розрахувати з моменту призначення йому пенсії, тобто з липня 2016р.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право на матеріальне забезпечення всім непрацездатним громадянам України за рахунок суспільних фондів споживання відповідно до Конституції України гарантоване Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991року №1788-XII (зі змінами та доповненнями) шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються довічно, незалежно від стану здоров'я.
Згідно з ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії передбачено статтю 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що саме органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено судом, у даному випадку, у пизивача не виникло права на перерахунок призначеної пенсії, оскільки ОСОБА_1 звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі з питанням щодо включення до розміру пенсії страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р., котрий відповідачем помилково не було враховано під час визначення розміру пенсії.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що розмір пенсії за віком визначається територіальним органом Пенсійного фонду України за формулою, до якої включено коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з неправильним обчисленням пенсії позивача - ОСОБА_1, та в жодному разі не з підстав виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання відповідача - Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі на положення ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки спірні правовідносини означеною нормою не регулюються, та виникли у зв'язку з неправильним обчисленням пенсії позивача.
Таким чином, беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови в розрахунку пенсії з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії (липень 2016р.), зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі провести розрахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням стархового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені, обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.72-77, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій щодо відмови в розрахунку пенсії з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії (липень 2016р.), зобов'язання провести розрахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням стархового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови в розрахунку пенсії з урахуванням страхового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії (липень 2016р.).
3. Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (65007, м.Одеса, вул.Прохоровська,3, код ЄДРПОУ 41249156) провести розрахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з урахуванням стархового стажу за період проходження військової служби з 2000р. по 2004р. з моменту призначення пенсії.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.