04 вересня 2018 року м. Рівне №1740/2050/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №5/75 від 05.05.2007 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; зобов'язати відповідача виплатити з 01.01.2016 пенсію відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №5/75 від 05.05.2007 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, в розмірі 39445 грн. 68 коп.
Ухвалою суду від 30.07.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що в червні 2018 року отримав лист з Пенсійного фонду України, в якому зазначено, що на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України. Крім того, зазначено, що в квітні 2018 року позивачу виплачено суму підвищення за період з січня по квітень 2018 року, а суму перерахованої пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 39445,68грн. буде виплачуватися в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно буде виплачуватись в розмірі 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії, а з 01.01.2010 до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачуватиметься 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії. Однак, постанова КМУ №103 не може регулювати перерахунок пенсії позивача, враховуючи, що на момент настання права на такий перерахунок (01.01.2016) вона не діяла і зворотної дії в часі не має. Відповідно і не може регулювати відносини, що настали 01.01.2016. Крім того, вказує, що сума в розмірі 39445,68грн., що сформувалася як борг запланована для виплати з 01.01.2019, відповідно до Постанова КМУ №103. Однак, як вказано вище, по-перше, зазначена постанова не має зворотної дії в часі, а тому не регулює перерахунок моєї пенсії, а по-друге, позивач не давав згоди на кредит та можливість користуватися його коштами (39445,68грн.), та вимагає повернути їх мені. Тому позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області протиправними, що порушують його права, як громадянина України та пенсіонера органів внутрішніх справ.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 10.08.2018 подав відзив на позовну заяву, де вказано, що 20.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було видано довідку про грошове забезпечення на ОСОБА_1 за № 5/459. Згідно з даною довідкою 15.05.2018 було проведено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 року. У квітні 2018 року позивачу було проведено доплату за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 6574,28грн. Доплату за період з 01.02.2016 по 31.12.2017 в сумі 39445,68грн. буде проведено у порядку, що визначений Постановою №103 згідно відкладної виплати сформованої на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб”. Відповідач зазначає, що Кабінет Міністрів України, як найвищий орган виконавчої влади, до компетенції якого віднесено вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, шляхом прийняття Постанови №103, зобов'язав органи Пенсійного фонду України провести виплату починаючи з 01.01.2018 року, яка є профінансована. Доплату за період 2016-2017 роки буде розпочата з 2019 року. Тож, і фінансування на ці доплати буде виділено саме у 2019 році. На підставі вищенаведеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Позивач у відповіді на відзив підтримав позовні вимоги викладені в адміністративному позові та просив задовольнити його в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Згідно з п. 4 та 5 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, Порядком №45 передбачено, що уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідок органів, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2018 на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області та враховано всі види грошового забезпечення зазначені в ній (а.с.30, 31).
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) вказано, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Пунктом 2 Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З матеріалів справи встановлено, що на виконання Постанови №103 позивачу пенсію перераховано з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення від 20.03.2018 №5/459 (а.с.31). Розмір перерахованої пенсії позивача з 01.01.2018 складає 3613,39 грн.
Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 становить 39445,68 грн. Ця сума буде виплачуватись в такому порядку: у період з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 50 відсотків (821,79грн.); у період з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків (1643,57грн.) (а.с.32).
Крім того, встановлено, що в квітні 2018 року позивач отримав підвищення в розмірі 6574,28 грн. за період з січня по квітень 2018 року (а.с.14, 33).
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є необґрунтованим, а тому до задоволення не підлягає.
У відповідності до ст.139 КАС України сплачена позивачем сума судового збору не стягується на його користь.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 33028, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: 33028, місто Рівне, вулиця Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04 вересня 2018 року.
Суддя Недашківська К.М.