Рішення від 04.09.2018 по справі 1640/2383/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2383/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі також відповідач) у якому просив:

- визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у складанні висновку щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи з 15 вересня 2017 року, інвалідність якого настала внаслідок поранення, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах де велись бойові дії та направлені документів на розгляд комісії МО України (від 04 липня 2018 року вих. №12/1453);

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та статей 16 - 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як інваліду війни 2 групи з 15 вересня 2017 року, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та направити його на розгляд комісії МО України.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на безпідставність відмови у складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги. За твердженням позивача, відповідач не наділений повноваженнями приймати рішення по суті поданої заяви, а має лише скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та направити його разом з поданими документами до Комісії Міністерство оборони України. Зазначав, що Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 не містить жодних обмежень щодо застосування його до осіб, які отримали первинну інвалідність до 01.01.2014 та до осіб, які проходили строкову військову службу в країнах, де велись бойові дії.

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зазначив, що інвалідність позивача пов'язана з пораненням, що мала місце в період проходження строкової військової служби, з часу якої пройшло понад три місяці, а тому у відповідності до п.п. 6 п. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" останній не має права на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності. Стверджував, що постанова Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 є чинною та підлягає застосуванню відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 16.07.2018 відкрито провадження у справі. На підставі приписів статей 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 в період з 16 травня 1987 року по 29 березня 1989 року проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил, в тому числі приймав участь у бойових діях під час виконання інтернаціонального обов'язку в Демократичній Республіці Афганістан.

Згідно з актом судово-медичного дослідження (обстеження) №214 від 04 червня 2008 року у ОСОБА_1 наявні два рубці в лобній частині, які утворилися внаслідок загоєння поранень. За своїми морфологічними характеристиками не суперечить механізму загоєння осколкових поранень, а також строку утворення тобто 1988 року.

Відповідно до копії довідки до акту медико-соціальної експертної комісії серія 7-66 ТЕ №0037258 від 01 серпня 2008 року ОСОБА_1 вперше встановлено третю групу інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в Демократичній Республіці Афганістан, строком до 01 вересня 2009 року.

Зі змісту копії довідки до акту медико-соціальної експертної комісії серія АВ №0564009 від 05 жовтня 2017 року ОСОБА_1 повторно встановлено другу групу інвалідності, з 15 вересня 2017 року, поранення пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку в Демократичній Республіці Афганістан, безстроково.

20 червня 2018 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про направлення його документів на розгляд до комісії Міністерства Оборони України для призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975.

Відповідач своїм листом №12/1453 від 04 липня 2018 року повідомив ОСОБА_1 , що у зв'язку з встановленням йому інвалідності до 01 січня 2014 року відсутні законні підстави для призначення одноразової грошової допомоги.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

/у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин/.

Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядок №975).

Відповідно до п. 11 Порядку №975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до п. 12 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

ВИСНОВКИ СУДУ

З урахуванням наведених вище приписів законодавства, суд зауважує, що Полтавський обласний військовий комісаріат не є уповноваженим органом, в розумінні п. 13 Порядку №975, який має право приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, а тому він не міг розглядати заяву ОСОБА_1 від 20 червня 2018 року та відмовляти позивачу у виплаті одноразової допомоги, а мав у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати, що покладення на керівника уповноваженого органу обов'язку подати розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, не зобов'язує його подавати лише позитивний висновок. Отже, він має право висловити свої міркування стосовно наявності або відсутності у особи права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у висновку, який подає розпоряднику бюджетних коштів Міністерства оборони України.

Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладену у листі від 04.07.2018 вих. №12/1453, у складанні висновку про наявність у ОСОБА_1 права на призначення одноразової грошової допомоги як інваліду війни ІІ групи з 15.09.2017, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та направленні документів на розгляд комісії Міністерства оборони України.

Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат скласти висновок за заявою ОСОБА_1 (вхідний №2563 від 20.06.2018) щодо виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та статей 16 - 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як інваліду війни ІІ групи з 15.09.2016, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та направити даний висновок на розгляд комісії Міністерства оборони України.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко