ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" вересня 2018 р. справа № 809/1090/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Перхулин І.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Чорній О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним рішення від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3,-
ОСОБА_3 звернувся в суд із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним рішення від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3.
Згідно заяви, поданої 12.07.2018, позивачем змінено предмет позиву на визнання протиправним та скасування рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 27.06.2017 скасовано дію будівельного паспорта на будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1. Оскільки головні інспектори будівельного нагляду мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих з порушеннями вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, виключно щодо документів, які дають право на виконання підготовчих будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, у відповідача були відсутні будь-які правові підстави для скасування будівельного паспорта.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що жодною нормою Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки не передбачено право відповідача скасовувати (анульовувати) попередньо виданий будівельний паспорт. Вважаючи протиправним спірне рішення, позивач просить його скасувати.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (27.07.2018), відповідно до якого вбачається, що на адресу Управління направлено скаргу гр.ОСОБА_4 щодо будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1. В ході розгляду скарги встановлено, що будівельні роботи виконуються згідно повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 04.02.2013 №ІФ 062130420404, зареєстрованого на підставі будівельного паспорта від 25.01.2013 №3, виданого відділом у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради. На вимогу, начальником відділу у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради надано копії заяви із документами, передбаченими п.2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, відповідну містобудівну документацію на місцевому рівні, будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3. За результатами перевірки встановлено невідповідність між змістом і датою написання заяви та виданим будівельним паспортом, що є порушенням п.2.1 Порядку №103, а також порушення п.2.4 Порядку №103 в частині невідповідності намірам забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам. У схемі забудови земельної ділянки об'єкт будівництва запроектовано з порушенням мінімальних відстаней до будівель, розташованих по сусідніх земельних ділянках, що суперечить п.3.25* до додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень». За наслідками виявлених порушень складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 27.06.2017 та прийнято рішення від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3. Окрім того, на даний час, повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 04.02.2013 №ІФ 062130420404 анульовано. Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив від 30.07.2018 представник позивача зазначив, що у відзиві відповідача відсутні посилання на норми діючого законодавства, які надають право відповідачу скасовувати будівельний паспорт. З приводу посилання відповідача на те, що при видачі будівельного паспорта порушено протипожежні розриви між будівлями та відстань має бути 10 метрів, то таке посилання прямо суперечить матеріалам перевірки, оскільки такі посилання там відсутні. Відповідачем при проведенні перевірки не з'ясовувалося ні ступеня готовності будинку позивача, ні наявність чи відсутність його вини у видачі будівельного паспорта з начебто порушення діючого законодавства, ні конфігурацію земельної ділянки та можливих розмірів будинку, ні шляхів усунення порушень. Також відповідачем не надано оцінки інформації про згоду сусідів на таке розташування позивачем будинку на земельній ділянці, не надано можливості позивачу надати пояснення під час проведення перевірки.
У запереченні від 07.08.2018 відповідач зазначив, що будівельний паспорт це рішення спеціально уповноваженого органу, а норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю №698 встановлюють право скасовувати рішення об'єкту нагляду. Окрім того, відповідно до п.19 вказаного Порядку, присутність позивача чи його представника при проведенні позапланової перевірки не передбачена, а отже і не є обов'язковою.
Суд, у заслухавши усні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
У відповідності до договору дарування від 28.02.2012 ОСОБА_3 прийняв у дарунок домоволодіння - житловий будинок АДРЕСА_3 (а.с.64-67).
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 0,1000 га, розташованої по вул.АДРЕСА_1, де здійснює будівництво індивідуального житлового будинку(а.с.68-69).
Суміжним власником земельної ділянки є ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст.31 Закону проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
ОСОБА_3 25.01.2013 відділом у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради видано будівельний паспорт, щодо будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.16-23).
В Додатку до даного будівельного паспорта «Вимоги до забудови земельної ділянки» зазначено, що мінімально допустима відстань від об'єкта, який проектується, до межі земельної ділянки гр. ОСОБА_5 - 1,00м, до межі гр. ОСОБА_6 - 2,78 м, до межі земельної ділянки (вул.Могильницького, 103) 30,00 м; до будинку ОСОБА_5 - 1,00м, до будинку ОСОБА_6 - 10,00 м.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після: направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю) - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва (ч.2 ст.34 Закону).
На підставі вказаного будівельного паспорта, за заявою ОСОБА_3, 04.02.2013 Інспекція ДАБК в Івано-Франківській області зареєструвала повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії НОМЕР_3
На адресу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області надійшла скарга гр.ОСОБА_4 щодо законності будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 ОСОБА_3, внаслідок якого будинок скаржника дістав пошкодження (а.с.78).
В ході розгляду скарги відповідачем встановлено, що будівельні роботи позивачем виконуються згідно повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 04.02.2013 №ІФ 062130420404, зареєстрованого на підставі будівельного паспорта від 25.01.2013 №3, виданого відділом у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради. На вимогу, начальником відділу у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради надано копії заяви із документами, передбаченими п.2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, відповідну містобудівну документацію на місцевому рівні, будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3.
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 06.06.2017 №858 призначено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження відділом у справах архітектури та містобудівного кадастру Калуської міської ради містобудівної діяльності, а саме видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3 (а.с.86).
На підставі даного наказу Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області 12.06.2017 видано направлення №23 на проведення позапланової перевірки (а.с.87).
За результатами перевірки встановлено невідповідність між змістом і датою написання заяви та виданим будівельним паспортом, що є порушенням п.2.1 Порядку №103, а також порушення п.2.4 Порядку №103 в частині невідповідності намірам забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам. У схемі забудови земельної ділянки об'єкт будівництва запроектовано з порушенням мінімальних відстаней до будівель, розташованих на сусідніх земельних ділянках, що суперечить п.3.25* до додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
За наслідками виявлених порушень складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 27.06.2017 та прийнято рішення від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3(а.с.88-89).
В подальшому, як слідує із листа Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради від 12.06.2018 №02-29/95, скасовано повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 04.02.2013 №ІФ 062130420404 (а.с.28).
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина 4 статті 27 Закону).
На виконання статті 27 Закону, наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 розроблено та затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Відповідно до п.2.1 цього Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для отримання будівельного паспорта забудовник звертається до відповідного спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки.
До заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки; ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані до сусідніх земельних ділянок); проект будівництва (за наявності).
Згідно із п.2.8 Порядку, до складу будівельного паспорта входять вимоги до забудови земельної ділянки; схема забудови земельної ділянки (додаток 3); технічні умови (визначені у вимогах про забудову земельної ділянки); проект будівництва (за наявності).
Будівельний паспорт підписується керівником відповідного органу містобудування та архітектури (п.2.10 Порядку).
Внаслідок системного аналізу положень Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 5 липня 2011 року №103, уповноважені органи містобудування та архітектури та інші суб'єкти містобудування не наділені повноваженнями щодо скасування (анулювання) будівельного паспорту, видачі нового будівельного паспорта замовнику з будь-яких підстав (в тому числі з підстав порушення будівельних норм, державних стандартів і правил).
Як встановлено судом, для отримання будівельного паспорту позивачем було надано пакет документів відповідно до вимог вищезазначеного Порядку №103 (в редакції чинній на момент його видачі) та отримано будівельний паспорт з вимогами до забудови земельної ділянки.
На підставі виданого відповідачем будівельного паспорту від 25.01.2013, інспекцією Управління ДАБІ в Івано-Франківській області 04.02.2013 зареєстровано повідомлення про початок будівельних робіт №ІФ №062130420404 на будівництво індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, внаслідок чого у позивача відповідно до статті 33 Закону виникли законні підстави для виконання будівельних робіт.
Таким чином, отримуючи документи для забудови земельної ділянки, позивач не мав зауважень чи обтяжень, встановлених відповідачем чи законодавством України. Позивачем виконані всі необхідні дії щодо отримання на законних підставах необхідних документів для забудови відповідно до діючого законодавства.
Суд звертає увагу, що такий вид санкції або відповідальності суб'єктів містобудування, як скасування будівельного паспорта, не передбачено нормами Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекції України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №439/2011.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача, оскільки останній перевищив свої повноваження, діяв всупереч нормам зазначених вище нормативних актів.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 27.06.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 25.01.2013 №3.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 37471912, бульвар Лесі Українки, 26, м.Київ) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_4) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн.80коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 04 вересня 2018 р.