ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"03" вересня 2018 р. справа № 0940/1572/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви Державного підприємства "Гринявське лісове господарство"
до Державної архітектурно-будівельної інспекції в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області
про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №12/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, №13/1009/m.5/2018, без зазначення дати від 2018 року, №14/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, з підстав їх протиправного прийняття суб'єктом владних повноважень, -
Державне підприємство "Гринявське лісове господарство" (надалі, також - позивач), 30.08.2018, звернулося в суд з позовною заявою до Державної архітектурно-будівельної інспекції в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №12/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, №13/1009/m.5/2018, без зазначення дати від 2018 року, №14/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, з підстав їх протиправного прийняття суб'єктом владних повноважень.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що до позовної заяви позивачем додано платіжне доручення №443 від 29.08.2018, згідно з яким, ним сплачено судовий збір у розмірі 1762 грн.
Проте, відповідно до прохальної частини позовної заяви позивач просить скасувати три постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, загальна сума штрафу за якими становить 198826 грн (66276*3).
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон України "Про судовий збір").
Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2018 року у розмірі 1 762 грн.
Згідно з абзацом 3 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, юридичною особою, встановлена ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При визначенні характеру даного адміністративного позову слід враховувати наступне.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для зміни майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відтак оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" вбачається, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав.
Отже, згідно з практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення штрафів, а також вимога про його скасування - є майновою.
Враховуючи, що загальна сума за оскаржуваними постановами становить 198828 грн, розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить 2982,42 грн.
Враховуючи те, що згідно з платіжним дорученням №443 від 29.08.2018 позивачем уже сплачено 1762 грн, сума судового збору, що додатково підлягає сплаті позивачем становить 1220,42 грн.
За наявності вказаного недоліку, позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статтею 161, частинами 1, 2 статті 169, статтями 171 та 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Державного підприємства "Гринявське лісове господарство" до Державної архітектурно-будівельної інспекції в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності №14/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, №13/1009/m.5/2018, без зазначення дати від 2018 року, №12/1009/m.5/2018 від 31.07.2018, з підстав їх протиправного прийняття суб'єктом владних повноважень - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 1220 (одна тисяча двісті двадцять) гривень 42 копійки.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у вищезазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.