Рішення від 29.08.2018 по справі 0640/3511/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2018 року м.Житомир справа № 0640/3511/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: представник позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Рудьківська Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії як особі, що має другу групу інвалідності.

Ухвалою суду від 09.07.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що Позивач з 21.12.2016року отримує пенсію по інвалідності. В серпні 2017року Відповідачем на підставі судового рішення було проведено перерахунок призначеної пенсії і її розмір складав 1575,76грн., тобто 50% від 3151,52грн., як особі, що має третю групу інвалідності. З 20.12.2017року Позивачу встановлено другу групу інвалідності, що, на думку представника Позивача, надає право на перерахунок пенсії в розмірі 90% від загальної суми обчисленої пенсії. Всупереч цьому Відповідачем з січня 2018року був проведений певний перерахунок пенсії і її розмір становив лише 2106,79грн., тобто 90% від 2340,80грн. загальної суми обчисленої пенсії. Таке рішення Відповідача, на думку представника Позивача, є незрозумілим та протиправним.

В судовому засіданні представник Відповідача, Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проти позову заперечила і пояснила, що Позивачу перерахунок пенсії як особі, що має другу групу інвалідності, проведено у повній відповідності до вимог п.4.3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і становила 2106,79грн., тобто 90% від 2340,80грн. загальної суми обчисленої пенсії.

Заслухавши доводи представника Позивача та представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав проведення перерахунку розміру пенсії, в тому числі зумовленого пільговим порядком обчислення стажу роботи, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами частини першої статті 33 Закону N 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 21.12.2016року була призначена пенсія як особі, що має третю групу інвалідності.

Відповідно до постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017року Відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії Позивачу з урахуванням архівної довідки про його щомісячну заробітну плату за 2000-2005роки, виданої 18.07.2016року муніципальною установою м.Надим та Надимського району. Вказане судове рішення набрало законної сили з моменту його постановлення.

Судом встановлено та визнається сторонами, що розпорядженням Відповідача від 10.08.2017року на виконання вказаного судового рішення був проведений відповідний перерахунок пенсії Позивача і визначено, що її загальний розмір складає 3151,52грн., що надавало право Позивачу на виплату пенсії в розмірі 50% від обчисленої (а.с.17).

Таким чином, в розумінні вимог ст.27 Закону N 1058-IV розмір пенсії за віком Позивача з моменту її призначення був визначений відповідно до судового рішення, що набрало законної сили. За приписами ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не підлягають доказуванню при розгляді іншої справи.

Судом встановлено та визнається сторонами, що з 20.12.2017року Позивачу встановлено другу групу інвалідності, що відповідно до вимог статті 33 Закону N 1058-IV надає право на перерахунок пенсії в розмірі 90% від загальної суми обчисленої пенсії.

Всупереч вказаним вимогам Відповідач своїм розпорядженням від 22.12.2017року здійснив повторний перерахунок обчисленої Позивачу з 21.12.2016року пенсії в сторону її зменшення з 3151,52грн. до 2340,88грн. В подальшому розпорядженням від 07.05.2018року Відповідач підтвердив такий розмір загальної суми обчисленої пенсії.

Відповідно до доводів представника Відповідача в судовому засіданні такий перерахунок був зумовлений вимогами п.4.3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таке рішення Відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, є протиправним з огляду на таке.

Безспірно, за приписами п.4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону N1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Разом з тим, Відповідач не врахував, що вказані вимоги були зумовлені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. N 2148-VIII. Тобто, метою перерахунку пенсій, на думку законодавця, є підвищення пенсії, а не її зменшення.

Більш того, Відповідач не врахував, що відповідно до вимог п.4 цього ж Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону N1058-IVУ разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Конституційний Суд України у Рішенні від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010 вказав, що одним із елементів конституційного принципу верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями; обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини).

Таким чином, дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку з 01.10.2017року пенсії за віком ОСОБА_3, оформлені розпорядженнями від 22.12.2017року та від 07.05.2018року, є протиправними та призвели до порушення прав Позивача.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання неправомірними такі дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку з 01.10.2017року пенсії за віком ОСОБА_3 та зобов'язання провести з 01.10.2017року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи із 90% від загального розміру такої пенсії за віком, зазначеної в розпорядженні №147258 від 10.08.2017року.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати по даній справі відсутні.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати неправомірними дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку з 01.10.2017року пенсії за віком ОСОБА_3.

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.10.2017року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи із 90% від загального розміру такої пенсії за віком, зазначеної в розпорядженні №147258 від 10.08.2017року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 04 вересня 2018 року