Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 серпня 2018 р. Справа№805/2789/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стойки В.В.,
при секретарі Геворгян Т.В.,
за участю:
представника відповідача Хлудєєвої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про зобов'язання призначити пенсію за віком,-
ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком з 31.08.2016 року у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
В обґрунтування позову зазначила, що 10 березня 1999 року виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. Перед виїздом за кордон мешкала у АДРЕСА_1. Згідно записів в трудовій книжці трудовий стаж складає орієнтовно 32 роки. Отже, при віці 66 років і страховому стажі 32 роки досягла усіх необхідних умов призначення пенсії за віком. На даний час не працює. Раніше пенсія не призначалась.14.09.2016 року звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії, на що отримала відмову та звернулась до суду. 25 жовтня на підставі Постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року представник позивача знову звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії. 17.10.2017 року було отримано листа № 18600/02 від 12.10.2017 року про відмову у розгляді заяви. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 26 квітня позовну заяву залишено без руху. Ухвалою від 25 травня 2018 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 15 червня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання 05 липня 2018 року.
05 липня 2018 року по справі було об'явлено перерву до 07 серпня 2018 року.
Ухвалою від 07 серпня 2018 року підготовче засідання було закрито та призначено справу до судового розгляду на 28 серпня 2018 року.
28 серпня 2018 року позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, докази належного повідомлення знаходяться в матеріалах справи.
Суд не задовольнив клопотання представника позивача про витребування в посольстві України, яке розташоване в Ізраїлі довідку про підтвердження громадянства України позивача, оскільки зазначена довідка не є належним доказом, на підставі якого може бути вирішене питання про призначення пенсії.
Представник відповідача, у судове засідання з'явився, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві.
У відзиві відповідач зазначив, що позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду. Крім того, у порушення Порядку №22-1 від 25.11.2005 року позивач звернувся через свого представника з заявою про призначення пенсії не встановленого зразка, не надав паспорт громадянина України, а також документ про місце проживання у м.Краматорськ та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Отже відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
У запереченнях на відзив представник позивача зазначив, що ним було надано відповідачу всі необхідні документи для вирішення питання про призначення пенсії.
У запереченнях на проти відповіді на відзив відповідач зазначив, що позивачем у порушенні вимог п.1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається за місцем проживання (реєстрації). Документ на підтвердження місця проживання (реєстрації) позивачем надано не було. Крім того, позивачем не було надано документ про присвоєння ідентифікаційного коду, а також трудову книжку.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Як встановлено судом, 09 лютого 1999 року позивач отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон та виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю.
31 березня 2016 року позивач через свого представника звернувся до ПФУ із заявою довільної форми про призначення пенсії за віком, на що 14.09.2016 року було отримано відповідь про необхідність надання додаткових документів.
За захистом своїх прав позивач звернувся до суду. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року УПФУ в м.Краматорськ зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії.
Рішенням від 06 жовтня 2017 року УПФУ м.Краматорська було відмовлено позивачу в розгляді заяви про призначення пенсії. Підставою для прийняття рішення стало ненадання позивачем паспорту громадянина України, документу про місце проживання у м.Краматорську Донецької області, оскільки заявник не зареєстрований в Україні, трудовой книжки та документу про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Статтею 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
ПФУ, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Твердження позивача, що він звернувся до ПФУ із належним пакетом документів спростовуються встановленими обставинами. Так заява про призначення пенсії не встановленого зразку. Трудова книжка була надано не в оригіналі а в копії. Також було надано копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, від 09.02.1999 року строк дії якого сплинув 09.02.2009 року. При цьому місце реєстрації та проживання позивача: Ізраїль, АДРЕСА_2.
Таким чином, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду від 06.02.2018 року по справі № К/9901/3780/18 (425/1867/16-а)ю
Суд зазначає, що спірним рішенням УПФУ в м.Краматорську відмовив заявниці ні в призначенні пенсії, а в розгляді заяви про її призначення. Таким чином, позивача не позбавлено право на отримання пенсії. Отже, позивач не позбавлений право звернутися з заявою про призначення пенсії встановленого зразка та надати відповідачу документи, перелік, яких встановлений приписами Порядку № 22-1 для отримання пенсії.
Суд не приймає доводи відповідача щодо порушення строку звернення позивачем, оскільки позивач звернувся до суду в квітні 2018 року, отже шестимісячний строк ним порушено не було.
Відповідно до частини другою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком - відмовити повністю.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 серпня 2018 року.
Повний текст рішення складено 04 вересня 2018 року.
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Стойка В.В.