03 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1373/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням 5%, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з січня 2016 року за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням 5%, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, в період з 1988 року по 2006 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та звільнений наказом УМВС у Волинській області від 28.12.2006 року №127о/с, вислуга на день звільнення складала 20 років 00 місяці 13 днів. Пенсію позивачу було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 50% грошового забезпечення.
З метою реалізації права на перерахунок своєї пенсії позивач 31.05.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з моменту виникнення права на перерахунок.
Листом від 12.06.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що правових підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням підстав звільнення, передбачених підпунктами 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» немає, оскільки позивач згідно розрахунку вислуги років на пенсію, поданого УМВС України у Волинській області від 29.12.2006 року звільнений з органів внутрішніх справ України у запас за статтею 64 Б через хворобу. Вислуга становить 20 років.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки 20 років вислуги дає йому право на 55 % відповідних сум грошового забезпечення, як особі звільненій у запас за станом здоров'я. Відтак, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення, яка відповідачем не перерахована та не виплачена.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву щодо позовних вимог заперечила та зазначила, що обов'язковою умовою для нарахування позивачу 55 % грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу 20 років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є звільнення особи у відставку за віком або станом здоров'я, однак позивача звільнено у запас відповідно до пункту 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114. Відтак, оскільки позивачу призначено пенсію у розмірі 50% грошового забезпечення, тому правових підстав застосування розміру 55 % грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача немає.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно витягу з наказу Управління МВС України у Волинській області №127о/с від 28.12.2006 року, у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, ОСОБА_1 - старший лейтенант міліції, старший інспектор (керівник групи) групи патрульної служби Ківерцівського районного відділу, був звільнений у запас Збройних сил за пунктом 64 «б» (через хворобу) з 29.12.2006 року. Вислуга на день звільнення складала 20 років 00 місяців 13 днів.
31.05.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій вказував на необхідність здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з моменту виникнення права на перерахунок.
У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 12.06.2018 року №803/К-01 повідомило ОСОБА_1, що згідно розрахунку вислуги років на пенсію, поданого УМВС України у Волинській області від 29.12.2006 року звільнений з органів внутрішніх справ України у запас за статтею 64 Б через хворобу, у зв'язку з чим правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням підстав звільнення, передбачених підпунктами 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року №947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Поорядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 року (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 року (справа 638/2700/14-а), та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб2 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 року № 2232-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин). Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Отже, оскільки позивача звільнено зі служби не у відставку, а у запас у зв'язку з хворобою, то відповідно до наведених норм він не має права на призначення пенсії у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення, яка призначається звільненим у відставку за віком або станом здоров'я.
Як встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 призначена головним управлінням з 30.12.2006 року у розмірі 50% грошового забезпечення.
Для призначення пенсії відповідно до Порядку № 3-1, УМВС України у Волинській області подало розрахунок вислуги років про призначення пенсії від 29.12.2006 року та пакет документів про вік, трудовий стаж, вислугу років в органах внутрішніх справ, законодавчу підставу звільнення зі служби, грошове забезпечення
Подані УМВС України v Волинській області документи щодо законодавчої підстави звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ наступні:
1) відповідно до витягу з наказу УМВС України у Волинській області від 28.12.2006 року №127 о/с ОСОБА_1 було звільнено з органів МВС України у запас збройних сил за пункт 64 «б» ( через хворобу);
2) відповідно до висновку від 15.01.2007 року про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» ОСОБА_1 було звільнено з органів МВС України у запас за пункт 64 «б» (через хворобу);
3) відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію від 29.12.2006 року було звільнено з органів МВС України у запас за пунктом 64 «б» ( через хворобу).
На підставі вказаних документів, ГУ ПФУ у Волинській області, керуючись чинною редакцією «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановами Кабінету Міністрів України, прийнятими на виконання названого Закону, Порядком №3-1 застосувало позивачу розмір пенсії 50% грошового утримання (50% за 20 років вислуги) та прийняло розпорядження про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 30.12.2006 року.
Таким чином, оскільки позивача звільнено зі служби не у відставку, а у запас у зв'язку з хворобою, то відповідно до наведених норм та встановлених обставин справи ОСОБА_1 правомірно призначено пенсію у розмірі 50% грошового утримання, а тому немає підстав проведення перерахунку та виплати пенсію позивача у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, відповідач діяв відповідно до вимог діючого законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер