Рішення від 02.05.2018 по справі 804/2233/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року Справа № 804/2233/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

розглянувши у м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження (письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про Визнання протиправною бездіяльність, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах під час призначення пенсії відповідно до заяви про призначення пенсії від 16.02.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 року та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до заяви про призначення пенсії від 16.02.2018 року.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до посвідчення УБД серії НОМЕР_1 від 02 лютого 2016 року він є учасником бойових дій та безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 року, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 №617 від 03.06.2016 року. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.03.2018 року №77/3.22/13 «Про відмову в призначенні пенсії» позивача було повідомлено про відмову у призначенні пільгової пенсії. Підставою відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах явилось відсутність необхідного пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на підставі ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на 02.05.2018 року.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

24.04.2018 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Так, відповідач вказує, що позивач помилково посилається на Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, відповідно до якого час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три, оскільки даний нормативний акт застосовується для призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям, а в даному випадку предмет спору стосується призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач вважає, що при прийнятті рішення щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах він діяв у відповідності до норм діючого законодавства в рамках наданих йому повноважень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 ст. 263 КАС України).

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Як встановлено судом та підтверджено наявною в матеріалах справи копією трудової книжки та довідками про пільговий стаж, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має пільговий стаж, що враховується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки №4/369 від 18.04.2016 року, виданої Павлоградським об'єднаним міським військовим комісаріатом, ОСОБА_1 був призваний на військову службу при частковій мобілізації з 19.03.2015 року по 15.04.2016 року.

На військову службу (у зв'язку з мобілізацією у особливий період) позивач був призваний з посади - гірничий робітник очисного вибою, підземний з повним робочим днем, на ПАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» Філія «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання», що підтверджується записами в його трудовій книжці.

Разом з тим, в період з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 рік позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції у м. Маріуполь Донецької області, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції, що підтверджується Довідкою Військової частини НОМЕР_2 №617 від 03.06.2016 року.

16.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком та надав документи, що підтверджують право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2018 року, оформленим протоколом № 199, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.

Листом за вих. №77/3.22/13 від 14.03.2018 року «Про відмову в призначенні пенсії» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що в призначенні пенсії на пільгових умовах відмовлено у зв'язку із тим, що за матеріалами пенсійної справи загальний стаж роботи складає 27 років 1 місяць 5 днів, пільговий стаж згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року з урахуванням періоду перебування в АТО (1 рік 27 днів) складає 23 роки 7 місяців 2 дні, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідачем не врахований до пільгового стажу період проходження військової служби в лавах Збройних Сил України за мобілізацією та періоду прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичній операції з 19.03.2015 року по 15.04.2016 року в кратному розмірі, а саме - один місяць служби за три місяці, оскільки, на його думку, військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах в порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років тільки військовослужбовцям.

Тобто, спірним в межах даної справи є застосування положень Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» і зарахування періодів військової служби позивача до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Пунктом 6 ст. 2 вказаного Закону визначені види військової служби, до яких належить, зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до абз. 2 п.1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про оборону України'від 06.12.1991 року № 1932 - XII, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543 - XII, особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/26071, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Разом з тим, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.

Відповідачем не заперечується факт того, що період перебування позивача у Збройних Силах України під час часткової мобілізації з 19.03.2015 року по 15.04.2016 року складає 1 рік 0 місяців 27 днів. Вказаний період зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що підтверджується розрахунком пільгового стажу Рішення від 12.03.2018 року № 199.

Між тим, з матеріалів справи також вбачається, що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в період з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 рік (9 місяців 1 день), що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 №617 від 03.06.2016 року.

Однак, відповідачем вказані періоди зараховано до пільгового стажу без застосування правил, визначених п. 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. «Про затвердження Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», а саме - один місяць служби за три.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції протягом 9 місяців 1 дня (з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 рік), при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах період перебування його в зоні АТО повинно бути зараховано із застосуванням положень п. 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. «Про затвердження Положення про організацію роботи з обчислення вислуги років»,у зв'язку із чим, пільговий стаж за вказаний період повинен складати - 27 місяців 3 дні.

Суд також зазначає, що відповідачем визнається факт наявності пільгового стажу у кількості - 23 роки 7 місяців 2 дні (з урахуванням стажу військової служби в період з 19.03.2015 року по 15.04.2016 року - 1 рік 0 місяців 27 днів), тому, приймаючи до уваги, що період перебування в зоні АТО (з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 рік) складає - 27 місяців 3 дні (9 місяців 1 день х 3), пільговий стаж позивача на момент звернення із заявою для призначення пенсії складає - 25 років 1 місяць 4 дні, що є підставою для призначення пільгової пенсії у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин, відмова у призначенні пенсії позивачу з підстав відсутності необхідного пільгового стажу, є безпідставною та свідчить про бездіяльність відповідача в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З прохальної частини позову вбачається, що позивачем не ставиться питання про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого протоколом від 12.03.2018 року № 199, про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , між тим, оскільки саме це рішення є тим рішенням суб'єкта владних повноважень яке тягне за собою настання правових наслідків, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з метою захисту прав та інтересів позивача скасувати вказане рішення.

Відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням того, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку із чим, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з врахуванням висновків суду щодо необхідності зарахування до пільгового стажу періоду часу військової служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, до страхового стажу і стажу роботи - на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем не було надано до суду належних доказів, які б свідчили про правомірність прийнятих рішень щодо призначення пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку із чим, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (інн НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 час проходження військової служби в особливий період з 04.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2018 року №199 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (інн2591205271) від 16.02.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням до пільгового стажу час проходження військової служби в особливий період з 14.04.2015 року по 12.05.2015 року, з 11.07.2015 року по 04.11.2015 року, та з 27.11.2015 року по 13.04.2016 року із розрахунку - один місяць служби за три місяці,з прийняттям рішення за результатами їх розгляду.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева