Рішення від 03.09.2018 по справі 0340/1442/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1442/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру пенсії з 90 % до 70 % при проведенні перерахунку 28.03.2018 року, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432; зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432 без обмеження строку виплати у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, провести невідкладно без обмеження строків перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року по 01.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача, зменшивши її основний розмір з 90 % до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Ухвалою суду від 06.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

06.08.2018 року на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, в якій уточнив позовні вимоги в частині зобов'язання вчинити дії та просить зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області невідкладно здійснити перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432 без обмеження строку виплати у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2016 року.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні" від 27.03.2014 року №1166 внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (статті 43). Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. На даний час вищезазначені положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України. Також вказує на те, що вимога позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432 у розмірі 90 % грошового забезпечення є безпідставною, оскільки Волинським окружним адміністративним судом уже розглядалась справа № 803/198/18 щодо даного перерахунку пенсії позивача і рішенням суду було зобов'язано проводити перерахунок пенсії на підставі іншої довідки - № 1517 від 10.05.2017 року. Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив, а тому відповідь позивача на відзив, яка надійшла на адресу суду 16.08.2018 року, судом не береться до уваги.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ветераном органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка призначена у травні 2003 року у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення (вислуга років в календарному обчисленні становить 32 роки).

Як вбачається з копії пенсійної справи позивача, з дати призначення пенсії позивачу було неодноразово перераховано його пенсію, при цьому, під час здійснення вказаних перерахунків основний розмір пенсії - 90 % від суми грошового забезпечення при здійсненні вказаних перерахунків був збережений.

23.03.2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку № 2432 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та від 21.02.2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу, що не входить до складу управління до посади на день звільнення із служби - начальник відділу дізнання УМВС становить: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія (6,70%) - 617,07 грн., всього - 9827,07 грн.

На підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" 29.03.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432. Розмір перерахованої пенсії складає 6878,95 грн.

07.05.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії у розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 18.05.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про те, що перерахунок пенсії позивача здійснено за чинною редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсію позивача перераховано з нового грошового забезпечення у розмірі 70 % (максимальний).

Судом також встановлено, що 05.07.2018 року набрало законної сили рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року у справі № 803/198/18, яким зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статей 51, 63 Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 10.05.2017 року № 1517 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як вбачається із довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10.05.2017 року № 1517 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою - начальник відділу дізнання УМВС/начальник відділу, що не входить до складу управління, становить: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія - 490,89 грн., всього - 9700,89 грн.

Отже, різниця між сумою грошового забезпечення позивача, яка зазначена у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10.05.2017 року № 1517 (розмір грошового забезпечення - 9700,89 грн.) та довідкою від 23.03.2018 року № 2432 (розмір грошового забезпечення - 9827,07 грн.) становить 126,18 грн.

На підставі рішення суду від 23.04.2018 року у справі № 803/198/18, ГУ ПФУ у Волинській області у липні 2018 року повторно здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10.05.2017 року № 1517 (9700,89 грн). З урахуванням 70 % від суми грошового забезпечення 9700,89 грн. (6790,62 грн.) та доплати від попереднього розміру пенсії (постанова №103 від 21.02.2018 року) у розмірі 88,33 грн., розмір перерахованої у липні 2018 року пенсії позивача становить 6878,95 грн.

Тобто, при здійсненні перерахунків пенсії ОСОБА_1 у березні 2018 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432 та у липні 2018 року відповідно до довідки від 10.05.2017 року № 1517 розмір перерахованої пенсії позивача не змінився (6878,95 грн.), однак при здійсненні вказаних перерахунків відповідачем було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90 % до 70 % грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У дану статтю Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII також внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VIІ зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення ще у 2003 році, відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення при здійсненні вищевказаних перерахунків.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин та з метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90 % до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунків з 01.01.2016 року; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача з 01.01.2016 року у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432.

При цьому суд враховує, що при здійсненні перерахунків пенсії позивача у березні 2018 року на підставі постанови 103 від 21.02.2018 року відповідно до довідки від 23.03.2018 року № 2432 та у липні 2018 року на підставі рішення суду відповідно до довідки від 10.05.2017 року № 1517 розмір перерахованої пенсії позивача не змінився та становить 6878,95 грн., відтак правомірним є проведення перерахунку пенсії позивача саме на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432, у яку включено розмір премії за січень 2016 року. Отже, твердження представника відповідача з даного приводу є безпідставним.

Разом з тим, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги невідкладно здійснити перерахунок його пенсії без обмеження строку виплати, оскільки суд не може втручатися у визначені законодавством повноваження суб'єкта владних повноважень та вказувати на механізм виконання перерахунку пенсії, крім того, права позивача в частині обмеження строку виплати пенсії на час розгляду даної справи не порушені, так як виплата перерахованої пенсії не проведена.

Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунків з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (43024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 року № 2432.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко