м. Вінниця
21 серпня 2018 р. Справа № 0240/2329/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян М.Б.,
за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.
представників сторін:
позивача: ОСОБА_1
відповідача: Мякінькової Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1)
до: Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7)
про: визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 11 червня 2018 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0284631-5002-0203, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 2083,33 грн. Об'єктом оподаткування в даному випадку є автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover Sport, універсал - В, об'єм двигуна 2993 куб. см., тип пального - дизель, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Разом із тим позивач вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки виходячи із розрахунку вартості - середньо ринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року зі змінами становить - 1 312036,83 грн. Окрім того, транспортному засобу Land Rover, модель Range Rover Sport станом на 1 січня 2018 року податкового (звітного) періоду виповнилось 5 років, у зв'язку з чим такий транспортний засіб не підлягає оподаткуванню транспортним податком.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 06 серпня 2018 року.
07 серпня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов у якому зазначено, що відповідно до відомостей отриманих від ДФС України, у Податковому блоці, режим "Транспортний податок", "Перелік суб'єктів та об'єктів оподаткування" наявна інформація, що фізичній особі ОСОБА_3 належить легковий автомобіль Land Rover, модель Range Rover Sport, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2993 см. куб., державний номер НОМЕР_1. У відповідності до інформації, яка розміщена на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України ціна нового автомобіля Land Rover, модель Range Rover Sport, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2993 см. куб., дизель, складає - 336419,00 грн. Також, назва автомобіля Land Rover, модель Range Rover Sport, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2993 см. куб., дизель, зазначена у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком до 1 року включно (перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше-п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України). ГУ ДФС у Вінницькій області у відповідності до наявної у Податковому блоці інформації, згідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Кодексу за 2018 рік сформовано фізичній особі ОСОБА_3 податкове повідомлення - рішення по транспортному податку з фізичних осіб № 0284631-5002-0203 від 11.06.2018 року у розмірі 2083, 33 грн. Відтак, ГУ ДФС у Вінницькій області діяло в межах та у спосіб встановлений законом.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, оцінивши наявні у справі докази, на засадах всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 є власником автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover Sport, універсал - В, об'єм двигуна 2993 куб. см., тип пального - дизель, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
11 червня 2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 0284631-5002-0203, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 2083,33 грн.
Із змісту даного податкового повідомлення-рішення слідує, що згідно підпункту 54.3.3 пункту 54. 3 статті 54 Податкового Кодексу України та підпункту 267.6.2 пункту 267. 6 статті 267 Податкового кодексу України позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Транспортний податок з фізичних осіб в сумі 2083,33 грн. та зобов'язано на протязі 60 днів з моменту отримання цього повідомлення сплатити транспортний податок згідно статті 267 Податкового Кодексу України.
Вважаючи, що податкове повідомлення-рішення № 0284631-5002-0203 від 11 червня 2018 року є протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом із вимогою його скасування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Законом України №71-VІІІ від 28 грудня 2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 267 ПК України викладено у новій редакції, якою запроваджено транспортний податок.
Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Як встановлено підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Крім того, статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено, що у 2018 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі: з 1 січня складає 3 723 гривні.
Отже, власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн. 00 коп., є платниками транспортного податку.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України № 66 (далі - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.
Як випливає із матеріалів справи, зокрема виходячи із розрахунку вартості автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover Sport, універсал - В, 3,0, внутрішнього згорання, дизель, 2013 року випуску - середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року зі змінами становить - 1 312036,83 грн.
З наведеного вбачається, що автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover Sport, 2013 року випуску не може бути об'єктом оподаткування, оскільки його вартість нижча від законодавчо встановленого рівня, тому за вартістю він не є об'єктом оподаткування.
Відповідно до підпункту 14.1220 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення, яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Як випливає із матеріалів справи датою виготовлення автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover Sport, номер кузова НОМЕР_2, об'єм двигуна 2993 куб. см, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску з врахуванням вимог підпункту 14.1.220 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України є 01 січня 2013 року.
Відтак, суд дійшов висновку, що автомобілю марки Land Rover, модель Range Rover Sport станом на 01 січня податкового (звітного) року, тобто станом на 01 січня 2018 року виповнилось 5 років. Тому, автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover Sport як за вартістю так і за віком відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування, а ОСОБА_3 як власник автомобіля не є платником транспортного податку.
У пункті 110 рішення Європейського Суду з прав людини від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Таким чином, враховуючи викладене, з урахуванням приписів ст. 267 Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що належний позивачу транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, а відтак у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 11 червня 2018 року № 0284631-5002-0203 та визначення позивачу грошового зобов'язання за платежем: "транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік" в сумі 2083,33 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою, другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 11 червня 2018 року № 0284631-5002-0203, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення № 0284631-5002-0203 винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Вінницькій області 11 червня 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3);
Головне управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (місце знаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165).
Суддя Мультян Марина Бондівна