Рішення від 03.09.2018 по справі 0240/2164/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 вересня 2018 р. Справа № 0240/2164/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - Жмеринське ОУПФ України Вінницької області) про :

• визнання протиправним рішення щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки №01.01-39/972 від 21.05.2018 р. виданої Жмеринською районною державною адміністрацією Вінницької області виходячи з розрахунку 81% заробітної плати;

• зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 21.05.2018 року на підставі довідки №01.01-39/972 від 21.05.2018 р. виданої Жмеринською районною державною адміністрацією Вінницької області виходячи з розрахунку 81% заробітної плати;

• зобов'язання проводити перерахунки та виплати пенсії ОСОБА_1 виходячи із заробітної плати начальника відділу апарату Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області з урахуванням складових заробітної плати - "інші виплати" відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 20.10.20008 р. у справі №2-а-10735/08 у розмірі 81 % від заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого держслубовця.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України і отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про державну службу". На думку позивача, вона має право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення за посадою з якої вона виходила на пенсію. Однак, звернувшись до відповідача із заявою та відповідною довідкою отримала відмову, яка, на думку позивача, є протиправною.

Так, позивач вказує, що право на перерахунок пенсії надане їй з моменту такого призначення і на підставі діючого на час призначення пенсії законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів.

Відтак, відмова у перерахунку є протиправною, у зв'язку із чим позивач звернулась до суду.

Ухвалою суду від 09.07.2018 р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження у письмову провадженні відповідно до статті 263 КАС України.

Станом на 03.09.2018 р. відзиву від відповідача не надійшло.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

21.05.2018 р. ОСОБА_1 звернулась до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про перерахування пенсії з урахуванням змін грошового забезпечення за посадою з якої вона виходила на пенсію, як державний службовець. До заяви додано довідку №01.01-39/972 від 21.05.2018 р., в якій зазначено, що станом на 1.05.2018 р. посадовий оклад начальника відділу апарату райдержадміністрації складає 6 500 грн.

За наслідком розгляду даної заяви, управління листом за вих. №41/Б-7 від 13.06.2018 р. повідомило, що з 1 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу " №3723-XII від 16.12.1993 року. Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 р. № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", яка застосовується починаючи з 1 травня 2016 року.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII. Тому здійснити перерахунок на підставі довідки №01.01-39/972 від 21.05.2018 р. немає законних підстав.

Визначаючись щодо позовних вимог щодо перерахування пенсії відповідно до довідки №01.01-39/972 від 21.05.2018 р., суд зазначає про наступне.

Статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 76-VIII), яким, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015р. делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015р. по 01.05.2016р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У ході реформування системи державного управління 10.12.2015р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015р. № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) .

Зазначений Закон набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII "Про державну службу" частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Аналогічна позиція викладена в постановах ВС від 14.03.2018 р., від 23.01.2018 року у справі №359/5905/16-а та Верховного Суду України у постанові від 07.11.2017р. у справі № 21-953а17).

При цьому, суд зазначає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, суд вказує на те, що рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011 передбачено, що зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватись відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Стосовно посилання позивача на порушення норм Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин, то такі є безпідставними, адже ані Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

Посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Окремо, суд вказує й на таке.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Отже, як видно чинним законодавством затверджено відповідну форму заяви про перерахування пенсії.

При цьому, подана ОСОБА_1 заява не відповідає затвердженій формі та викладена в довільній формі.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність підстав для перерахування пенсії та заяви відповідної форми, відмова у перерахуванні пенсії ОСОБА_1 є правомірною, відтак, позов в досліджуваній частині не підлягає задоволенню.

Стосовно вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно довідки, то така є похідної від першої, відповідно, не підлягає задоволенню.

Оцінюючи вимогу щодо зобов'язання проводити перерахунки та виплати пенсії відповідно до постанови ВОАС від 20.10.2008 року у справі №2-а-10735/08, тут суд вказує про наступне.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Як видно зі змісту постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 20.10.2008 р. у справі № 2-а-10735/08 за позовом ОСОБА_1 до Жмеринської районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі, предметом оскарження були довідки № 01-17-494 від 11.05.2006р. для перерахунку пенсії з 01.01.2006р., № 01-17-122 від 22.08.2007р. для перерахунку пенсії з 01.05.2007р., № 01-17-738 від 17.04.2008р. для перерахунку пенсії з 01.02.2008р., видані Жмеринською районною державною адміністрацією та сталивились вимоги про зобов'язання Жмеринську районну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 довідки для перерахунку пенсії станом на 11.05.2006р., 22.08.2007р. та 17.04.2008р. включивши оклад, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 50% до посадового окладу з врахуванням доплати за ранг, відповідно до розпорядження голови Жмеринської районної державної адміністрації № 37 від 28.01.2004р. та надбавки за вислугу років; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по новим довідкам.

Разом з тим, суд акцентує увагу, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки №01.01-39/972 від 21.05.2018 р., а не на підставі рішення ВОАС від 20.10.2008 р., за наслідком розгляду якої отримала лист про неможливість перерахування згідно такої (довідки).

За наведених обставин, враховуючи недоведеність позивачем наявності спору та неврегульованого питання між ним та суб'єктом владних повноважень з приводу перерахування пенсії на підставі судового рішення, - відсутні підстави для задоволення позову в досліджуваній частині.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову - судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1).

Відповідач: Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Асмолова, 1, м.Жмеринка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37755147).

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна