про повернення позовної заяви
03 вересня 2018 року м. Тернопільсправа № 921/336/18
Суддя Бурда Н.М., вирішуючи питання про прийняття позовної заяви б/н від 30.08.2018 фізичної особи-підприємця Шкарупи Світлани Павлівни, АДРЕСА_1 до відповідача - Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль про визнання недійсними актів Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради №191/14 від 16.03.2016 та №3514/14 від 31.05.2018; зобов'язання Тернопільської ради скасувати акти управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради №191/14 від 16.03.2016 та №3514/14 від 31.05.2018; зобов'язати Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради присвоїти адресний номер прийнятому до експлуатації об'єкту,
30.08.2018 фізична особа-підприємець Шкарупа Світлана Павлівна звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Тернопільської міської ради про визнання недійсними актів Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради №191/14 від 16.03.2016 та №3514/14 від 31.05.2018; зобов'язання Тернопільської ради скасувати акти управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради №191/14 від 16.03.2016 та №3514/14 від 31.05.2018; зобов'язати Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради присвоїти адресний номер прийнятому до експлуатації об'єкту.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, господарський суд прийшов до висновку про необхідність відмовити позивачу у відкритті провадження у справі з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Юрисдикція господарських судів визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно приписів статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору, надано такому суб'єкту законом.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Згідно «Положення про управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради» (Додаток № 12 до рішення міської ради від 17.05.2012 р. № 6/21/24) управління містобудування, архітектури та кадастру (далі - Управління) є виконавчим органом Тернопільської міської ради, підконтрольним та підзвітним міській раді, підпорядковане міському голові. Координацію діяльності управління здійснює заступник міського голови з питань діяльності ради.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади, рішеннями Тернопільської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, ДСТУ ISO 9001, Настановою з якості та цим Положенням.
Відповідно до п. 3.18. ч. 3 Положення однією з функцій Управління визначено присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості.
Враховуючи наведене, суд вважає, що управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради є суб'єктом владних повноважень, який в господарські відносини з ФОП Шкарупа С.П. безпосередньо не вступав.
Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства.
Право на оскарження рішень органів місцевого самоврядування мають особи, щодо яких застосовано відповідне рішення, а також особи, які є суб'єктами правовідносин, де застосовуються прийняті органами місцевого самоврядування акти.
Отже, органи місцевого самоврядування у вказаних правових відносинах є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції (нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу).
Відповідний висновок міститься у Рішенні Конституційного Суду України № 10-рп/2010 від 1 квітня 2010 року у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного кодексу України, п. 1ч. 1 ст. 17 КАС України, у якому визначено, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції і не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Керуючись ст.ст. 20 175, 234 ГПК України, господарський суд,
1. Відмовити фізичній особі-підприємцю Шкарупі Світлані Павлівні ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) у відкритті провадження у справі.
2. Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути фізичній особі-підприємцю Шкарупі Світлані Павлівні ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення (підписання).
Дата підписання ухвали 03.09.2018.
Суддя Н.М. Бурда