65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"31" серпня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1060/17
Господарський суд Одеської області у складі судді Д'яченко Т.Г.
при секретарі судового засідання Воровіній Т.О.
розглянувши заяву Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" вх. № ГСОО 2-4171/18 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №916/1060/17
За позовом: Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича
До відповідача: Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс"
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Фізичної особи-підприємця Малиш Ольги Сергіївни
про зобов'язання вчинити певні дії
За зустрічним позовом: Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс"
До відповідача: Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича
про стягнення 78714,98 грн.
За участю представників:
від позивача: Ганський С.А., представник за довіреністю
від відповідача (заявника) : Батраков Р.А., представник за довіреністю
від третьої особи: не з'явився
Встановив: Рішенням господарського суду Одеської області (суддя Желєзна С.П.) в позові Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича відмовлено, зустрічний позов Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" задоволено частково, стягнуто з Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла на користь Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс основний борг у розмірі 27300 грн., судовий збір у розмірі 554,91грн., в решті зустрічного позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2017р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайло Івановича задоволено частково. Рішення Господарського суду Одеської області від 26.07.2017 у справі №916/1060/17 скасовано частково, викладеного його резолютивну частину в наступній редакції: Первісний позов задовольнити частково. Зобов'язати Комунальне підприємство "Авангардкомунсервіс" виконувати умови укладеного договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016, укладеного між Комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та приватним підприємцем Лапавець Михайло Івановичем. В інший частині первісного позову - відмовити. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь Фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича 800 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції. Зустрічний позов задовольнити частково. Стягнуто з фізичної особи -підприємця Лапавець Михайла Івановича на користь Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" 27300грн. основного боргу, 554,91 грн. судового збору. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь Фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича 1760 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
14.11.2017р. господарським судом Одеської області були видані відповідні накази на виконання постанови Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2017р. у справі №916/1060/17.
15.08.2018р. до господарського суду Одеської області від Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" надійшла заява, в порядку ст. 328 ГПК України, у якій заявник просить суд постановити ухвалу, якою виконавчий документ у справі №916/1060/17 - наказ господарського суду Одеської області від 14 листопада 2017 року - визнати таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визнаному складу суду від 15.08.2018р., заяву вх. № ГСОО 2-4171/18 у справі №916/1060/17 передано на розгляд судді Желєзній С.П.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", п. 6.1. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, в редакції від 14.06.2018р. (протокол №17-05/2018), приймаючи до уваги перебування судді Желєзної С.П. у відпустці з 06.08.2018р. по 07.09.2018р., з метою дотримання строків визначених статтею 328 Господарського процесуального кодексу України, призначено повторний автоматичний розподіл вищезазначеної заяви по справі №916/1060/17.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.08.2018р., заяву Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" у справі №916/1060/17 передано на розгляд судді Д'яченко Т.Г.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.08.2018р. прийнято заяву Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" вх. №ГСОО 2-4171/18 у справі №916/1060/17 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню до розгляду та призначено заяву до розгляду у судовому засіданні на 29.08.2018р. о 12:30 год. Повідомлено учасників справи про розгляд заяви.
У судовому засіданні, яке відбулось 29.08.2018р., за для надання часу позивачу для ознайомлення з матеріалами поданої заяви, надання до суду відповідних пояснень та документів, на задоволення усного клопотання повноважного представника фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича, судом було оголошено перерву в судовому засіданні до 31.08.2018р. о 12:00.
31.08.2018р. до господарського суду Одеської області представником Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" надано клопотання з копіями документів.
31.08.2018р. до господарського суду Одеської області представником Фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича надано заперечення на заяву про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.
В обґрунтування поданої заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, заявником Комунальним підприємством „Авангардкомунсервіс" було зазначено суду наступне.
Рішенням господарського суду Одеської області від 26.07.2018р. в позові відмовлено, зустрічний позов задоволено частково, стягнуто з фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича на користь комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" основний борг у розмірі 27300 грн., судовий збір у розмірі 554 грн. 91 коп., в решті зустрічного позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2017р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайло Івановича задоволено частково. Рішення Господарського суду Одеської області від 26.07.2017 у справі №916/1060/17 скасовано частково, викладено його резолютивну частину в наступній редакції: Первісний позов задоволено частково. Зобов'язано Комунальне підприємство "Авангардкомунсервіс" виконувати умови укладеного договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016р., укладеного між Комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та приватним підприємцем Лапавець Михайло Івановичем. В інший частині первісного позову відмовлено. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича - 800 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції. Зустрічний позов задоволено частково. Стягнуто з фізичної особи -підприємця Лапавець Михайла Івановича на користь Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс- 27300грн. основного боргу, 554,91 грн. судового збору. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича - 1760 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
Після повернення матеріалів справи до суду першої інстанції, господарським судом Одеської області 14.11.2017р., зокрема, було видано наказ про зобов'язання комунального підприємство "Авангардкомунсервіс" виконувати умови договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016, укладеного між комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та фізичною особою-підприємцем Лапавець Михайло Івановичем.
Як зазначає заявник, відповідно до п. 1.1 Договору від 01.11.2016 р., Виконавець (КП „Авангардкомунсервіс") надає Замовнику (ФОП Лапавець М.І.) послуги із денного паркування транспортних засобів, а Замовник приймає ці послуги, та сплачує їх вартість на умовах, визначених Договором.
Відносини із платного паркування транспортних засобів на спеціально обладнаних майданчиках регулюються Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року № 1342 (надалі за текстом - Правила паркування), та прийнятими на їх основі органами місцевого самоврядування локальними актами, що регулюють відносини з паркування у населених пунктах.
Правилами паркування визначений склад учасників відносин з паркування транспортних засобів, встановлені їх повноваження, права та обов'язки. Так, до кола учасників відносин із паркування Правилами віднесені: користувачі - особи, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування; оператори - суб'єкти господарювання, які здійснюють обладнання і утримання майданчика для паркування, органи місцевого самоврядування, до відання яких віднесено створення паркувальних майданчиків комунальної власності, вирішення питання платності паркування, розміщення паркувальних майданчиків, встановлення режиму роботи майданчиків для паркування комунальної власності тощо.
Відповідно до викладеного, надання послуг із паркування транспортних засобів здійснюється спеціальним суб'єктом - оператором.
Згідно п. 4 Правил, паркування - це розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування, тобто - послуга, а у разі встановлення органом місцевого самоврядування платного характеру паркування на майданчику комунальної власності - паркування є платною послугою.
Заявник ґрунтуючи подану заяву, посилався на ч. 1 ст. 626 ЦК України, ч. 1 ст. 901 ЦК України та зазначав, що за укладеним 01.11.2016р. КП „Авангардкомунсервіс" та ФОП Лапавець М.І. Договором про надання послуг з паркування транспортних засобів, комунальне підприємство є Виконавцем послуги, а ФОП Лапавець М.І. (стягувач за виконавчим документом (наказом від 14.11.2017 р.) - Замовником послуги.
Укладення Договору від 01.11.2016 р. здійснене відповідно до Правил паркування. Положення про організацію та паркування транспортних засобів в смт. Авангард, затвердженого рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району від 18.09.2014 року № 1089-У (надалі за текстом Положення), та рішення Авангардівської селищної ради від 12.03.2015 року № 1246-У „Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів та об'єктами благоустрою в межах вулиці Базової смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області".
Згідно з вказаним Положенням, операторами (платниками збору за місця для паркування транспортних засобів) є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи-підприємці, які згідно з рішенням Авангардівської селищної ради організовують та проводять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках (п. 1.3 Положення).
Відповідно до п. 5.2 Положення, послуги з утримання майданчиків для платного паркування та спеціально відведених автостоянок надаються операторами з метою використання таких майданчиків за призначенням.
Як пояснює заявник, Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району від 12.03.2015 р. №1246-V орган місцевого самоврядування одночасно із затвердженням комплексної схеми розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів по вул. Базовій в смт. Авангард, надав дозвіл Коммунальному підприємству „Авангардкомунсервіс" на початок діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, визначив Комунальне підприємство платником паркувального збору та зобов'язав підприємство сплачувати цей збір.
Таким чином, за посиланням заявника, надання послуг та виконання Комунальним підприємством „Авангардкомунсервіс" зобов'язань за Договором від 01.11.2016 р., укладеним із ФОП Лапавець М.І., є виконанням обов'язків оператору паркувального майданчику, а надання таких послуг можливо виключно за визнання Комунального підприємства таким оператором відповідним рішенням селищної ради.
25 травня 2017 року Авангардівською селищною радою Овідіопольського району прийняте рішення № 711-VІ „Про оптимізацію діяльності у сфері паркування на території смт. Авангард Овідіопольського району", частиною 1 якого КП „Авангардкомунсервіс" визначене уповноваженим органом для здійснення організації та експлуатації місць для паркування в смт. Авангард.
Одночасно із цим: частиною 2 рішення від 25.05.2017 р. №711-VI для КП „Авангардкомунсервіс" скасовано дозвіл на здійснення діяльності із забезпечення паркування, у зв'язку із чим визнано такими, що втратили чинність частини 2, 3 та 5 Рішення селищної ради від 12.03.2015 р. № 1246-V, частиною 3 рішення від 25.05.2017 р. №711- VI визнано таким, що втратило чинність рішення Авангардівської селищної ради від 02.03.2017 р. № 650- VI „Про надання дозволу КП „Авангардкомунсервіс" на початок діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів додатково на площі 425 кв.м. по вул. Базова смт. Авангард.
Також, заявник вказував, що відповідно до п. 1.3 Положення, уповноважений орган - це комунальне підприємство, визначене Авангардівською селищною радою для здійснення організації та експлуатації місць для паркування у смт. Авангард, яке може залучати інших суб'єктів господарювання (операторів).
На виконання рішення Авангардівської селищної ради від 25.05.2017 р. №711- VI (ч.ч. 4, 5, 6, 7) призначений та проведений конкурс з визначення оператора майданчика для паркування.
Як пояснює заявник, за результатом проведеного конкурсу таким оператором є ФОП Малиш О.С. (третя особа у справі № 916/1060/17), із якою укладений договір від 03.07.2017 р. Договір укладений між уповноваженим органом Авангардівської селищної ради - КП „Авангардкомунсервіс" та оператором ФОП Малиш О.С.
На думку заявника, таким чином, відповідно до рішення селищної ради від 25.05.2017 р. № 711- VI, КП „Авангардкомунсервіс" позбавлене статусу оператора для всіх організованих в смт. Авангард паркувальних майданчиків (в т.ч. по вул. Базовій), що унеможливлює надання ним послуг паркування на користь ФОП Лапавець М.І. згідно Договору від 01.11.2016 р., так як в противному випадку надання таких послуг буде суперечити та порушувати норми Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1342, та Положення про організацію та паркування транспортних засобів в смт. Авангард, затвердженого рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району від 18.09.2014 року № 1089- V.
Як зазначає заявник, статусу оператора паркування КП „Авангардкомунсервіс" було позбавлене після припинення з 01.03.2017 р. дії Договору від 01.11.2016 р.
Як стверджує заявник, рішенням господарського суду Одеської області у справі №916/1060/17 була визнана правомірність припинення дії Договору, проте, на дату винесення 02.11.2017 р. Одеським апеляційним господарським судом постанови у справі №916/1060/17 та на дату видачі 14.11.2017р. господарським судом Одеської області виконавчого документу (наказу) у справі №916/1060/17 КП„Авангардкомунсервіс" не маючи статусу оператору паркування, та не маючи дозволу від органу місцевого самоврядування здійснювати відповідну діяльність, не могло та не мало правомірних підстав здійснювати паркувальну діяльність в смт. Авангард, в тому числі надавати послуги.
Відповідно до викладеного, заявник вважає, що у зв'язку із відсутністю станом на 14.11.2017 р. та на теперішній час в Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" дозволу на здійснення діяльності із забезпечення паркування в смт. Авангард (рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району від 25.05.2017 р. № 711- VI), в боржника - Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс відсутній обов'язок із паркування транспортних засобів ФОП Лапавець М.І. на паркувальних майданчиках в смт. Авангард, що є згідно ч. 2 ст. 328 ГПК України підставою для визнання наказу господарського суду Одеської області від 14.11.2017 р. у справі № 916/1060/17 таким, що не підлягає виконанню.
Стягувач за наказом - Фізична особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича заперечує проти поданої заяви в повному обсязі, зазначаючи суду наступне.
02.11.2017р. року Одеським апеляційним господарським судом по справі №916/1060/17 винесена Постанова, якою, зокрема, постановлено: зобов'язати Комунальне підприємство „Авангардкомунсервіс" виконувати умови укладеного договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016 р.. укладеного між КП „Авангардкомунсервіс" та Лапавець М.І. Судом було вказано, що зазначений договір є дійсним, оскільки судом встановлено, що розірвання договору з боку КП „Авангардкомунсервіс" було неправомірно, а отже договір є чинним.
Первісний позивач зазначає суду, що також судом було встановлено з наданого листування, що в вимозі про дострокове розірвання договору, яка була направлена ФОП Лапавець Михайлу Івановичу, зазначено про зміну тарифу за паркування, без повідомлення суми, на яку тариф змінюється, та не даючи права ФОП Лапавець М.І. на відповідь, щодо встановлення нових тарифів, одразу повідомлено про розірвання договору від 01.11.2017р. року. Крім того, зазначене повідомлення від 01.02.2017 року не містило посилання на відповідні пункти договору, повідомлення містило вимогу про дострокове розірвання договору з 01.03.2017 року, проте в самому тексті листа повідомлялось про підвищення тарифів з 15.02.2017.
За посиланням ФОП Лапавець Михайла Івановича, це все спростовує твердження представника КП „Авангардкомунсервіс" (надані на попередньому засіданні) щодо надсилання повідомлення ФОП Лапавець М.І. про розірвання договору з приводу наявності боргу.
Також, представником первісного позивача було зазначено суду, що 14.11.2017р. року господарським судом Одеської області було видано накази про примусове виконання постанови Одеського апеляційного господарського суду.
30.11.2017р. року Овідіопольським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області відкрито виконавче провадження ВП № 55284130. Проведені всі необхідні дії, зокрема 12.01.2017р. виконавчою службою було подано Подання до Овідіопольського ВП ГУ Національної поліції в Одеській області про притягнення до кримінальної відповідальності винних посадових осіб КП „Авангардкомунсервіс" (Кримінальне провадження № 12017161380000245 з правовою кваліфікацією ст. 382, ч.І КК України).
13.03.2018р. року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Не погоджуючись з діями державної виконавчої служби, КП „Авангардкомунсервіс" подало скарги на дії заступника начальника Овідіопольського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області Захарової Б.Ю. до господарського суду Одеської області.
06.06.2018р. року господарським судом Одеської області у складі судді Желєзна С.П. винесено ухвалу, якою відмовлено Комунальному підприємству „Авангардкомунсервіс" у задоволенні скарг.
КП „Авангардкомунсервіс" було подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду на вищезазначену ухвалу суду та 25.07.2018р. року Одеським апеляційним господарським судом винесено Постанову, якою ухвалу господарського суду Одеської області від 06.06.2018р. у справі №916/1060/17 залишено без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Також первісним позивачем було зазначено суду, що на адресу Лапавця М.І. надійшла касаційна скарга на вищезазначені ухвалу та постанову, яка датована 14.08.2018 року за вих. № 206, проте в матеріалах справи станом на 29.08.2018 року вона відсутня.
Представник ФОП Лапавця М.І. зазначає суду, що у всіх своїх скаргах та листуваннях з ФОП Лапавцем М.І., КП „Авангардкомунсервіс" стверджує, що з метою виконання договору від 01.11.2016 року про надання послуг з паркування транспортних засобів відповідно до Постанови Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2017 року для оформлення необхідних документів, вимагає надати марки та реєстраційні номери автотранспортних засобів ФОП Лапавець М.І., а також надати документи, що підтверджують приналежність транспортних засобів ФОП Лапавцю М.І., та прямо обвинувачує Лапавця М.І. в тому, що ненадання саме цих даних унеможливлює виконання умов Постанови та Наказу суду.
В поданій заяві до господарського суду Одеської області про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, КП „Авангардкомунсервіс" стверджує, що надання послуг та виконання КП зобов'язань за договором від 01.11.2016 року - є виконанням обов'язків оператору паркувального майданчику, а надання таких послуг можливо виключно за визнання Комунального підприємства таким оператором відповідним рішенням селищної ради.
Первісним позивачем було звернуто увагу суду на те, що КП „Авангардкомунсервіс" проводячи діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів (з 01.10.2014 року) ніколи не був оператором.
Позивачем зазначається, що судом та слідством (кримінальне провадження №12017160380000536 за фактом привласнення чужого майна директором КП „Авангардкомунсервіс", шляхом зловживання своїм службовим становищем за ч.2 ст. 191 КК України) встановлено що день в день після неправомірного розірвання договору з Лапавцем М.І. (а саме 01.03.2017 року), Комунальне підприємство „Авангардкомунсервіс" уклало договір з ФОП Малиш О.С., на тих самих умовах, на ті ж самі паркувальні місця той самої площі.
Це все зазначено директором КП „Авангардкомунсервіс" Мокан С.Є. в його поясненнях слідчому по вищевказаному кримінальному провадженні, ці матеріали були отримані законним шляхом: представник Ганський С.А., який приймав участь у всіх засіданнях, є потерпілою особою в кримінальному провадженні. В своїх поясненнях директор КП „Авангардкомунсервіс" стверджував, що форма договору не змінювалася та кількість паркувальних місць в користуванні у ФОП Малиш О.С. саме 120, і це ці ж самі паркувальні місця.
Також представником ФОП Лапавця М.І. зверталась увага суду на те, що 02.11.2017р. року до Одеського апеляційного господарського суду по даній справі від КП „Авангардкомунсервіс" також надходило клопотання про залучення копій документів, та представником первісного відповідача було вказано що існує новий договір балансоутримання місць. Як зазначає позивача, судом такі поясненн було відхилено з мотивуванням, що вказані події були проведені вже після початку розгляду справи.
Також, первісним позивачем наголошувалось суду на тому, що КП „Авангардкомунсервіс" та ФОП Малиш О.О. незаконно демонтовані електричні кабелі живлення паркоматів та будівель для персоналу, демонтовані самі будівля для персоналу, дорожні знаки та юніпаркери, яки були змонтовані за власні кошти ФОП Пономаренко та ФОП Лапавця М.І. з дозволу КП „Авангардкомунсервіс" (кримінальне провадження №42017161160000061.
Крім того, додатково первісний позивача вказував на те, що існують розбіжності у поданих до суду копіях документів, а саме Договорів баласоутримання місць для паркування від 03.07.2017р. між КП „Авангардкомунсервіс" та ФОП Малиш О.С.
Як зазначає представник ФОП Лапавець М.І., представником КП „Авангардкомунсервіс" було стверджено, що це технічна помилка, проте первісний позивач вказує суду, що він переконаний, що це підроблені документи та вказує суду, що ним була подана заява до Іллічівської прокуратури про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366, ст. 190 КК України.
Обґрунтовуючи подані заперечення, на думку первісного позивача, все вищевказане свідчить про те, що КП „Авангардкомунсервіс" навмисно ухиляється від виконання умов наказів суду та договору, укладеного з ФОП Лапавцем М.І. про надання послуг з паркування транспортних засобів, перешкоджає веденню діяльності, тим самим порушуючи права стягувача за наказом.
Розглянувши заяву Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" вх. №ГСОО 2-4171/18 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №916/1060/17, заслухавши пояснення представників Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" та Фізичної особи-підприємця Лапавця М.І., суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.328 ГПК України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Положеннями ч. 2 ст. 328 ГПК України визначено, що суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Рішенням господарського суду Одеської області (суддя Желєзна С.П.) в позові Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича відмовлено, зустрічний позов Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" задоволено частково, стягнуто з Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла на користь Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс основний борг у розмірі 27300 грн., судовий збір у розмірі 554,91грн., в решті зустрічного позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2017р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайло Івановича задоволено частково. Рішення Господарського суду Одеської області від 26.07.2017 у справі №916/1060/17 скасовано частково, викладеного його резолютивну частину в наступній редакції: Первісний позов задовольнити частково. Зобов'язати Комунальне підприємство "Авангардкомунсервіс" виконувати умови укладеного договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016, укладеного між Комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та приватним підприємцем Лапавець Михайло Івановичем. В інший частині первісного позову - відмовити. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь Фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича 800 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції. Зустрічний позов задовольнити частково. Стягнуто з фізичної особи -підприємця Лапавець Михайла Івановича на користь Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" 27300грн. основного боргу, 554,91 грн. судового збору. Стягнуто з Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" на користь Фізичної особи - підприємця Лапавець Михайла Івановича 1760 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
Після повернення матеріалів справи до суду першої інстанції, господарським судом Одеської області 14.11.2017р., зокрема, було видано наказ про зобов'язання комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" виконувати умови договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016, укладеного між комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та фізичною особою-підприємцем Лапавець Михайло Івановичем.
Ґрунтуючи подану до суду заяву, Комунальне підприємство "Авангардкомунсервіс" посилається на те, що умовами укладеного між сторонами договору передбачено, що заявник надає Фізичній особі - підприємцю Лапавець Михайлу Івановичу послуги із денного паркування транспортних засобів, а останній в свою чергу приймає такі послуги та сплачує їх вартість на умовах, визначених Договором. І на те, що відносини із платного паркування транспортних засобів на спеціально обладнаних майданчиках регулюються Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року № 1342, та прийнятими на їх основі органами місцевого самоврядування локальними актами, що регулюють відносини з паркування у населених пунктах.
Так, рішенням Авангардівської селищної ради №1246-V від 12 березня 2015 року „Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів та об'єктами благоустрою в межах вулиці Базової смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області", розглянувши клопотання КП „Авангардкомунсервіс" код ЄДРПОУ 36518741, що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Фруктова, буд. 4/1 з проханням затвердити комплексну схему розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів та об'єктами благоустрою в межах вулиці Базової смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області», розроблену ПП „Дельта-Консалтінг" (кваліфікаційний сертифікат інженера- проектувальника АР № 007559), з метою залучення додаткових коштів до бюджету селищної ради, покращення роботи мережі паркування автотранспорту, керуючись ст.266 Податкового кодексу України, ст. 7 Закону України „Про дорожній рух", п. 20 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 р. №1342, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи пропозиції Постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, власності, містобудування та архітектури, екологічної політики, житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, транспорту та зв'язку, Авангардівською селищною радою вирішено: затвердити комплексну схему розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів та об'єктами благоустрою в межах вулиці Базової смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області та дати дозвіл КП „Авангардкомунсервіс" (код ЄДРПОУ 36518741) на початок діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на 120 автомобільних місць розміром 5 х 2,5 м, на земельній ділянці загальною площею 1500м2 з 12.03.2015 року.
Проте надалі, Рішенням Аванградівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №711-VI від 25 травня 2017 року „Про оптимізацію діяльності у сфері паркування на території смт. Авангард Овідіопольського району", розглянувши клопотання КП „Авангардкомунсервіс" (код ЄДРПОУ 36518741) від 24.05.2017, щодо оптимізації діяльності у сфері паркування на території смт Авангард, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, промисловості, підприємництва та регуляторної політики, торгівлі, громадського харчування та послуг, керуючись Правилами пакування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342, Положенням про організацію та порядок паркування транспортних засобів в смт Авангард, затверджене рішенням сесії Аванагардівської селищної ради № 1089- V від 18.09.2014, Законом України «Про дорожній рух», ст. 15, ст. 28'1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст. 26, пп. 4 п. а ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Авангардівська селищна рада вирішено: визначити КП „Авангардкомунсервіс" (код ЄДРПОУ 36518741) уповноваженим органом для здійснення організації та експлуатації місць для паркування у смт Авангард (далі за текстом - Уповноважений орган), із можливістю залучати інших суб'єктів господарювання (операторів) відповідно до абзацу 16 п.1.3. Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів в смт Авангард, затверджене рішенням сесії Авангардівської селищної ради № 1089-У від 18.09.2014 (далі за текстом - Положення) та скасовано дозвіл на здійснення діяльності із забезпечення паркування для КП „Авангардкомунсервіс" (код ЄДРПОУ 36518741), у зв'язку з чим визнано такими, що втратили чинність частини 2, 3 та частину 5 рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району №1246-V від 12.03.2015 "Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд з проектом організації парковки транспортних засобів та об'єктами благоустрою в межах вулиці Базової смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області".
На підставі вищенаведеного, заявник вважає, що наказ господарського суду Одеської області від 14.11.2017р. у справі №916/1060/17 про зобов'язання Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" виконувати умови договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016, укладеного між комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс" та фізичною особою-підприємцем Лапавець Михайло Івановичем, слід визнати таким, що не підлягає виконанню, оскільки наразі боржник за таким наказом - Комунальне Підприємство „Авангардкомунсервіс" відповідно до Рішення Аванградівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №711-VI від 25 травня 2017 року „Про оптимізацію діяльності у сфері паркування на території смт. Авангард Овідіопольського району" позбавлено статуту оператора для всіх організованих в смт. Авангард пракувальних майданчиків, в тому числі по вулиці Базовій, та такі підстави унеможливлюють надання ним послуг паркувань на користь Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича згідно умов Договору від 01.11.2016р.
Проте, суд не може погодитись з такими твердженнями заявника з огляду на наступне.
Аналізуючи положення статті 328 ГПК України, суд зазначає, що може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Розглянувши подану заяву про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, проаналізувавши обставини справи, суд не може погодитись, що обов'язок боржника - Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" за наказом господарського суду Одеської області від 14.11.2017р. у справі №916/1060/17 виконувати умови договору про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01.11.2016 наразі не є відсутнім та не є виконаним.
Укладений між сторонами Договір б/н про надання послуг з паркування транспортних засобів від 01 листопада 2016 року є діючим та його відповідно до положень п. 4.1. припинено не було.
Під час розгляду справи в апеляційному порядку, Комунальним підприємством "Авангардкомунсервіс", зокрема, було залучено до матеріалів справи і копію Рішення Аванградівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №711-VI від 25 травня 2017 року „Про оптимізацію діяльності у сфері паркування на території смт. Авангард Овідіопольського району".
Слід зазначити що відповідно до ст. 328 ГПК України, та за змістом п.3.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.10.2012, № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", підставою для визнання судового наказу таким, що не підлягає виконанню - є виключно помилковість його видачі, або відсутність обов'язку у боржника повністю чи частково, у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою, або з інших причин (наприклад, у разі скасування чи зміни в апеляційному або в касаційному порядку чи за результатами перегляду за нововиявленими обставинами рішення, на підставі якого наказ було видано, якщо на момент таких скасування чи зміни наказ ще не було виконано повністю або частково).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що доводи первісного відповідача про невиконання ним зобов'язань за укладеним договором та нездійснення ним діяльності, визначеною умовами укладеного між сторонами договору, є такими доводами, з урахуванням інших стверджень, які не є підставою для визнання судового наказу, виданого на виконання постанови Одеського апеляційного господарського суду у даній справі, таким, що не підлягає виконанню, в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 328 ГПК України, оскільки, наведені відповідачем в заяві доводи фактично зводяться до незгоди заявника з прийнятим судовим рішенням у даній справі.
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що вимоги Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс", викладені у заяві вх. № ГСОО 2-4171/18 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №916/1060/17, не підлягають задоволенню судом, у зв'язку з їх не відповідністю фактичним обставинам справи, вимогам чинного законодавства, недоведеністю та безпідставністю, у зв'язку з чим, в задоволенні заяви Комунального підприємства "Авангардкомунсервіс" судом відмовляється у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 234, 328 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс" (вх. № ГСОО 2-4171/18) про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню у справі №916/1060/17 - залишити без задоволення.
Повний текст ухвали складено 04 вересня 2018 р.
Ухвала набирає чинності 31.08.2018р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повної ухвали.
Копію ухвали суду направити на адресу:
- Фізичної особи-підприємця Лапавець Михайла Івановича: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2;
- Комунального підприємства „Авангардкомунсервіс": 67806, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Фруктова, 4/1;
- Фізичної особи-підприємця Малиш Ольги Сергіївни: АДРЕСА_3.
Суддя Т.Г. Д'яченко