Справа №461/5369/18&g9;
Іменем України
17 серпня 2018 року. м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.,
за участі:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1,
захисника ОСОБА_2,
прокурора Головацького І.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, який працює на посаді молодшого інспектора Центру обслуговування підрозділів ГУНП у Львівській області, -
ОСОБА_1, перебуваючи на службі в поліції з 07.11.2015 року, обіймаючи з 20 січня 2017 року посаду поліцейського ЦОП Головного управління Національної поліції України у Львівській області, маючи спеціальне звання старший сержант поліції, відповідно до підпункту «з» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, будучі суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не вказав в Розділі 3 «Об'єкти нерухомості» щорічної електронної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, відомості щодо трьох земельних ділянок. Так, згідно з отриманими матеріалами встановлено, що відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень у власності ОСОБА_1 перебувають три земельні ділянки, а саме: площею 0,2019 га кадастровий номер 4620984500:25:000:0001; площею 0,3344 га кадастровий номер 4620984500:32:009:0055; площею 0,1269 га кадастровий номер 4620984500:32:007:0011, які останнім не були вказані в е-декларації за 2016 рік. Відповідно до висновку експерта №352/353/354 від 28.02.2018 ринкова вартість земельної ділянки площею 0,3344 га кадастровий номер 4620984500:32:009:0055 станом на 31.12.2016 могла становити 173888,0 грн., ринкова вартість земельної ділянки площею 0,1269 га кадастровий номер 4620984500:32:007:0011 станом на 31.12.2016 могла становити 69795 грн. Відповідно до довідки про нормативно грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2019 га кадастровий номер 4620984500:25:000:0001, нормативно грошова оцінка на 2018 рік становитиме 2094,82 грн. Таким чином визначена ринкова вартість та нормативно грошова оцінка земельних ділянок могла становити 245777,82 грн.
Постановою старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області ОСОБА_3 від 27.06.2018 року закрите кримінальне провадження № 42018140000000011 від 11.01.2018 року за ст. 366-1 КК України за фактом порушення ОСОБА_1 антикорупційного законодавства.
Такі дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковані за частиною 4 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, підтвердив, вважав їх доведеними. Надав суду висновок щодо вчиненого правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував факту вчинення адміністративного правопорушення. Суду пояснив, що на даний час сплили строки притягнення його до адміністративної відповідальності. Просив суд закрити провадження у справі.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 просила суддю закрити провадження в адміністративній справі, оскільки тримісний строк притягнення особи до відповідальності має рахуватися з наступного дня після закінчення строку на подання декларації.
Прокурор у судовому засіданні заперечував проти заявленого клопотання, посилаючись на його необґрунтованість.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період, зазначений у протоколі, перебував на посаді молодшого інспектора Центру обслуговування підрозділів ГУНП у Львівській області.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» начальник філії суб'єкта публічного права є суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону.
Частиною 47 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до постанови слідчого про закриття кримінального провадження встановлено, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення встановлений не пізніше 11.01.2018 року, коли відомості про можливе вчинення останнім кримінального правопорушення були внесені до ЄРДР.
Суд знаходить, що днем вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати наступний день після закінчення строку, передбаченого для подання декларації у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в МЮ України 15.07.2016 року за № 959/29089.
Отже, якщо обов'язок подати НАЗК декларацію за 2016 рік до 01.04.2017 року, то датою вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, є 01.01.2017 року.
Частинами 3 - 5 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів долучених до нього вбачається, що постановою старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області ОСОБА_3 від 27.06.2018 року закрите кримінальне провадження № 42018140000000011 від 11.01.2018 року за ст. 366-1 КК України за фактом порушення ОСОБА_1 антикорупційного законодавства.
Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення цей строк закінчився, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Отже, днем закінчення передбаченого ч. 5 ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення, в такому разі, слід вважати 1 місяць з дня закриття кримінального провадження, тобто 27.07.2018 року
Керуючись ст.ст. 38, 247 КУпАП, суд -
провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Львівської області протягом 10 днів з дня її вручення особі, щодо якої винесено постанову.
Суддя О.Р. Юрків.