Рішення від 30.08.2018 по справі 336/4987/18

336/4987/18

пр.2-о/336/189/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 р. Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., з участю секретаря судового засідання Брагіної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою

ОСОБА_1, заінтересована особа Шевченківський районний у м. Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, поданою в порядку окремого провадження в якій зазначає, що вона перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Донецьк, ІНФОРМАЦІЯ_3 народила доньку ОСОБА_3.

Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства видано медичне свідоцтво про народження НОМЕР_1, а Донецьким міським відділом запису актів цивільного стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції ДНР 04.04.2018 року видано свідоцтво про народження доньки ОСОБА_3.

Батьком дитини є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з яким заявниця перебуває у фактично шлюбних відносинах.

Заявниці Шевченківським районним у м. Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану, у реєстрації народження дитини у зв'язку із відсутністю медичного свідоцтва про народження, передбаченого Наказом Міністерства охорони здоров*я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024, що стало підставою для звернення до суду.

Посилаючись на вказані обставини, просить суд встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року дитини ОСОБА_3, місце народження м. Донецьк, зазначити матір*ю ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2,громадянка України, уродженка м. Донецьк, батьком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Донецьк.

В судове засідання заявниця не з'явилась, надала письмову заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду належним чином, шляхом направлення повідомлення.

Відповідно до ст.317 ч.2 ЦПК України суд розглянув заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,невідкладно після її надходження до суду.

Всебічно вивчивши обставини справи,дослідивши надані письмові докази у сукупності,суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

Згідно п.5 ст.234 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

В силу ч. 1 ст. 18 цього Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Крім того, за змістом ч.ч.2-3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» N1207-VII від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Як врегульовано п.5 ч.4 ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» N 2398-VI від 01.07.2010 року, за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року у Донецькому республіканському центрі охорони материнства і дитинства ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, народила дівчинку, про що видано медичне свідоцтво про народження № НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Оцінюючи вказані медичні документи, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком виникнення та зміну багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації прав заявником.

Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».

Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі «намібійські винятки» в контексті оцінки документів про народження особи, виданих установою, що знаходиться на окупованій території, як доказів, оскільки суд виходить з того, що можливості збору доказів народження дитини на окупованій території можуть бути істотно обмеженими.

Згідно з ч.1 ст. 122 СК України, дитина зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Суд дійшов висновку про те, що обставини, повідомлені заявником, знайшли своє належне підтвердження під час судового розгляду справи, наявні підстави для задоволення заяви, а саме - встановлення факту народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року дитини жіночої статі від матері ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Враховуючи викладене, а також те, що заявниця не має можливості надати інші документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, зокрема медичне свідоцтво про народження відповідного зразка, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви щодо встановлення факту народження дитини, оскільки вказаний факт знайшов підтвердження під час судового розгляду, невизнання довідки про народження для подальшої реєстрації народження є серйозним порушенням прав громадян, іншим чином зареєструвати народження дитини неможливо.

Відповідно до ч.5 ст. 317 ЦПК України копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України необхідно допустити негайне виконання рішення суду.

Керуючись ст. 3, 9, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" від 15 квітня 2014 року,Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» ст.144 Сімейного кодексу України, 4,18,315,317 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року дитини ОСОБА_3, місце народження м. Донецьк, від матері ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2,громадянки України, уродженки м. Донецьк, батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Донецьк.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області протягом 30 днів з дня його проголошення,а у разі оголошення вступної та резолютивної части рішення,зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Ю.А.Галущенко