30 серпня 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2157/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
при секретарі - Побочій О.В.
за участю представника відповідача - Філоненка Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 27501, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, (вул. В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код 39393501) про визнання протиправним та скасування рішення
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018р. №00001651403, яким до позивачеві застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17000 грн.
Позивач зазначив, що посадовими особами відповідача була проведена фактична перевірка за дотриманням норма законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, обігу підакцизних товарів та наявності ліцензій, патентів, свідоцтв. За результатами проведення перевірки позивачеві було надіслано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.06.2018р. №00001651403 в розмірі 17000 грн. Штрафні санкції застосовано у зв'язку з порушенням абз. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Позивач зазначає, що висновки відповідача щодо порушень виявлених під час перевірки ґрунтуються на тому, що 10.03.2017р. позивач здійснював реалізацію підакцизних товарів на суму 210 грн. без наявності відповідної ліцензії.
Вказані висновки, на думку позивача є упередженими і помилковими оскільки, 28.02.2017р. нею було здійснено оплату за нову ліцензію №000611 від 06.03.2017р., і в цей же день нею було подано заяву до відповідача про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями строком дії з10.03.2017р. по 10.03.2018р.
В процесу одержання ліцензії позивач встановила, що строк дії ліцензії зазначений з 11.03.2017р., а не з 10.03.2017р, як було вказано у заяві про її одержання, але її запевнили, що оскільки рішення про видачу ліцензії прийнято 06.03.2017р., то вказана розбіжність не впливає на право реалізації алкогольних напоїв.
Щодо самого факту реалізації 10.03.2017р. алкогольних напоїв, то позивач заперечила даний факт, вказавши, що в цей день не здійснювала реалізації підакцизних товарів.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
27.08.2018р. відповідачем подано відзив на адміністративний позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що прийняття оскаржуваного рішення обумовлено порушенням позивачем вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що підтверджується відповідними письмовими доказами (а.с.26,27).
В судовому засіданні 30.08.2018 року на підставі ст. ч. 3 ст. 243 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Складення повного тексту рішення відкладено до 04.09.2018р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Згідно п. 75.1., 75.1.3 ст. 75. контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
З матеріалів справи вбачається, що 14.06.2018р. посадовими особами відповідача була проведена фактична перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Результати перевірки оформлені актом від 14.06.2018р. №71/11/11/РРО/НОМЕР_1 (а.с.7).
Перевіркою встановлені порушення абз. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме, реалізація алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі вказаними напоями.
У зв'язку з виявленим порушенням та на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018р. №00001651403, яким до позивачеві застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17000 грн. (а.с. 6).
Надаючи правову оцінку правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Як зазначає позивач в позовній заяві та вбачається з акту перевірки, позивач здійснює господарську діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями в кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: м. Світловодськ, АДРЕСА_3.
В період з 09.03.2016р. по 09.03.2017р. позивач здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії №000438 від 03.03.2016р. (а.с.8).
В подальшому, з метою продовження здійснення господарської діяльності позивачем до відповідача 02.03.2017р. була подана, власноруч написана, заява про видачу ліцензії терміном дії з 11 березня 2017р. (а.с.46).
На підставі заяви позивача, рішенням відповідача від 06.03.2017р. (а.с.43-45) позивачеві 09.03.2017р. була видана ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями строком дії з 11.03.2017р. до 11.03.2018р. (а.с.9).
Вказані докази повністю спростовують доводи позивача щодо того, що за отриманням ліцензії позивач звернувся 28.02.2017р., а бажаний термін дії ліцензії зазначив з 10.03.2017р. по 10.03.2018р.
Щодо доводів позивача про відсутність факту реалізації 10.03.2017р. алкогольних напоїв, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; контрольна стрічка - копії розрахункових документів послідовно сформованих реєстратором розрахункових операцій, що надруковані або створені в електронній формі таким реєстратором, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній формі.
Згідно пунктів 1, 7 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
7) подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органом доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно п. 1.1. розділу І Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057 (надалі - Вимоги), цими Вимогами встановлюються критерії щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в реєстраторах розрахункових операцій (далі - РРО) для різних сфер застосування та вимоги до модемів, за допомогою яких РРО передаватимуть дані в електронній формі дротовими або бездротовими каналами зв'язку згідно з технологією, розробленою Національним банком України (далі - Національний банк).
Згідно п. 1.2. розділу І Вимог контрольна стрічка в електронній формі (далі - КСЕФ) - копії розрахункових документів, а також копії фіскальних звітних чеків, послідовно сформованих РРО, що створені в електронній формі таким реєстратором, які зберігаються на носії контрольної стрічки у формі пакетів даних; контрольно-звітна інформація - інформація, яку необхідно передавати до органів податкової служби дротовими або бездротовими каналами зв'язку згідно з пунктом 7 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон).
Згідно п. 2.1.1. акту перевірки позивача, останній в своїй діяльності використовує реєстратор розрахункових операцій СЛОГ-МІКРО.03, фіскальний номер НОМЕР_2 (а.с.7).
Отже, позивач в силу положень п. 7 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов'язаний подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Відповідачем долучено до матеріалів справи роздруківку контрольної стрічки, поданої в електронній формі через СЛОГ-МІКРО.03 (фіскальний номер НОМЕР_2), що використовується на господарській одиниці - кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за адресою АДРЕСА_2 та належить позивачеві (а.с.33).
Зміст електронної контрольної стрічки вказує на те, що 10.03.2017р. на господарській одиниці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за адресою АДРЕСА_2, з фіксацією через реєстратор розрахункових операцій СЛОГ-МІКРО.03 здійснено реалізації двох одиниць підакцизного товару шампанське «Французький бульвар», вино Коблево «Франческа» на загальну суму 210210 грн.
Зважаючи на те, що 10.03.2017р. у позивача була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, відповідачем правомірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 17000 грн. на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Таким чином, зібрані у справі докази повністю спростовують доводи позивача викладені у позовній заяві та додаткових поясненнях (а.с.41,42).
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018р. №00001651403, яким до позивачеві застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17000 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволені адміністративного позову Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 27501, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, (вул. В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код 39393501) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.06.2018 року №00001651403 в розмірі 17 000,00 грн. - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 03.09.2018р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник