20 серпня 2018 року Справа № 0840/3093/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про відкладення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
31 липня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, яке викладене у листі від 09.01.2018 №673/Б-1 та полягає у відмові у перерахунку позивачу пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції на час призначення пенсії - Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ);
зобов'язати відповідача здійснити з 26.12.2017 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції на час призначення пенсії - Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) на підставі довідки військового прокурора Південного регіону України №18-6279вих.-17 від 06.12.2017 з урахуванням та одночасним перерахунком усіх інших складових заробітної плати - сум виплат, надбавок, доплат, премій, допомог, винагород, індексацій, визначених у наявних у пенсійній справі документах, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 90% без обмеження граничного розміру пенсії.
15 серпня 2018 року від позивача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №826/10118/18 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про зобов'язання розглянути звернення позивача.
Так, в обґрунтування поданого клопотання позивач посилається на те, що відповідно до статті 86 чинної редакції Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а оскільки такий порядок прийнятий не був, позивач 21.05.2018 направив письмове звернення до Кабінету Міністрів України, яке з посиланням на ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» було направлено для розгляду та надання відповіді до Мінсоцполітики. Вважаючи безпідставним відмову у розгляді цього звернення позивач подав позов до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання таких дій протиправними та зобов'язання Кабінету Міністрів України розглянути звернення ОСОБА_1
Зазначає, що оскільки Законом України «Про прокуратуру» саме на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а це безпосередньо стосується позовних вимог ОСОБА_1, саме Кабінет Міністрів України має надати відповідь на звернення позивача, оцінку якій, як доказу, зможе надати суд під час прийняття рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського ОУПФУ м. Запоріжжя.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Тобто, підставою для зупинення провадження у справі за п.3 ч.1 ст.236 КАС України є об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.
Так з матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що предметом розгляду адміністративної справи №0840/3093/18 є оскарження позивачем відмови Шевченківського ОУПФУ м. Запоріжжя у проведенні позивачу перерахунку пенсії відповідно до довідки від 06.12.2017 №18-6279вих-17, яка видана військовим прокурором Південного регіону України, та відповідно зобов'язання територіальний орган Пенсійного фонду провести відповідний перерахунок та виплату пенсії.
В свою чергу, предметом судового розгляду адміністративної справи №826/10118/18, яка перебуває на розгляді Окружного адміністративного суду м. Києва, є оскарження позивачем дій Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 для розгляду і надання відповіді до Міністерства соціальної політики України та зобов'язання Кабінет Міністрів України розглянути по суті звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку пенсій.
Суд зазначає, що за результатами розгляду обставин, які є предметом судового дослідження та доказування в адміністративній справі №0840/3093/18 та адміністративній справі №826/10118/18 не встановлено об'єктивної неможливості розгляду даної адміністративної справи до набрання законної сили №826/10118/18, оскільки зібрані докази у справі №0840/3093/18 дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу і на ту обставину, що суд розглядає та вирішує адміністративні справи станом на момент виникнення спірних правовідносин, в даному випадку станом на момент прийняття Шевченківським ОУПФУ м. Запоріжжя рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання про зупинення провадження у справі та відсутність підстав для його задоволення.
Крім того, 20 серпня 2018 року від позивача до суду надійшла заява про відкладення судового засідання у зв'язку із не своєчасним отриманням від відповідача відзиву на позовну заяву. Представник відповідача проти задоволення поданого клопотання не заперечила.
Відповідно до ч.4 ст.262 КАС України за клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відкладення судового засідання.
Керуючись ст.ст. 236, 241, 243, 248, 256, 262 КАС України, суд
У задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі - відмовити.
Клопотання позивача про відкладення судового засідання - задовольнити.
Відкласти розгляд адміністративної справи №0840/3093/18 та призначити наступне судове засідання на 26 вересня 2018 року, яке відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Сергія Синенка, 65-в, у залі судових засідань №17 о 10 год. 45 хв.
Судове засідання проводитиметься одноособово суддею Лазаренком Максимом Сергійовичем.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
У судове засідання викликати повістками осіб, які беруть участь у справі.
Адреса веб-сторінки за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя М.С. Лазаренко
02 жовтня 2018 року 10:45