29 серпня 2018 р. Справа №818/2315/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання Мороз Т.М.
позивача ОСОБА_1, представника відповідача Свистун Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить визнати незаконними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у виплаті суми компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати"; зобов'язати відповідача обчислити у відповідності до вимог ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та виплатити заявнику суми компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати, виходячи із того, що розмір пенсії заявника з 01.01.2011 на вимогу рішень Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015, Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.02.2016, Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016, що набули законної сили, становить 4738,39 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015 задоволено вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області обчислити розмір та перерахувати, починаючи з 01.01.2011 пенсію позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою в розмірах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2011. Вказаний перерахунок було проведено позивачем лише у травні 2017 року. У червні 2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій серед іншого просив розрахувати та сплатити йому компенсацію відповідно до вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за втрату частини доходів у вигляді пенсії. Відповідач відмовив у проведенні обрахунку та виплати вказаної компенсації, посилаючись на те, що постановою Вищого адміністративного суду України не визначено для ГУ ПФУ в Сумській області таких зобов'язань.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Відповідач подав до суду відзив у якому проти позову заперечує та зазначив, що на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015 у травні 2015 позивачу здійснений перерахунок пенсії, розмір його пенсії склав 4364,31 грн. У квітні 2017 управлінням нараховано доплату розміру пенсії за період з 01.06.2015 по 30.04.2017. Доплата розміру пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 у сумі 127365,28 грн. була виплачена у травні 2017 року. Зважаючи на те, що перерахунок пенсії згідно з рішенням суду виконано вчасно, тобто після надходження до головного управління рішення суду, підстави для нарахування та виплати суми компенсації відсутні.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 22.05.2018 (постановленою до відкриття провадження у справі) на розгляд Сумського окружного адміністративного суду передано за підсудністю адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 18.07.2018 призначено судове засідання із повідомленням сторін.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє частково позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 Суд визнав дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2011 на підставі ч. 4 п. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" протиправними. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області обчислити ОСОБА_1 пенсію з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених відповідно до законодавства, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 04.04.2006 № 3591-IV), з 1 січня 2011 року. Також судом зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 04.04.2006 № 3591-IV), з урахуванням фактично здійснених виплат, з 1 січня 2011 року (а.с. 9-15).
У відповідь на звернення ОСОБА_1, листом від 07.07.2017, ГУ ПФУ в Сумській області, серед іншого, повідомило позивача про те, що підстави для нарахування та виплати компенсації відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" відсутні, так як судом касаційної інстанції у постанові від 12.05.2015 не визначено головному управлінню таких зобов'язань (а.с. 25-26).
Суд зазначає, що питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані нормами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2011 № 159.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. 3 Закону № 2050-Ш).
Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що виплата компенсації здійснюється за рахунок відповідного бюджету - підприємства, установи або організації, який фінансується з державного бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З аналізу наведених норм вбачається, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
При цьому, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням їх виплати" компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку - органом пенсійного фонду, добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 18.11.2014 у справі № 21- 518а14.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області на підставі постанови Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015 позивачу проведено перерахунок пенсії у квітні 2017 (а.с. 64 зворот. стор., 65). При цьому виплату суми доплати до пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 року у сумі 127220,25 грн. була здійснена у травні 2017 року (а.с. 71), що також підтвердив позивач.
Матеріалами справи спростовуються твердження представника відповідача про те, що Управлінням вчасно було здійснено перерахунок та виплата пенсії позивачу по судовому рішенню. Так, постанову ВАСУ від 12.05.2015 управління отримало 18.05.2015, що підтверджується відміткою про отримання (а.с.83), натомість перерахунок та виплата була здійснена лише у травні 2017, що не заперечується представником відповідача.
При цьому, під час виплати заборгованості відповідачем не вирішено питання щодо компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
ОСОБА_1 у позові та судовому засіданні звертав увагу суду на те, що на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 12.05.2015 позивачем невірно проведено обчислення розміру пенсії, а саме замість 4738,39 грн. розмір пенсії розраховано як 4364,31 грн., в результаті чого зменшилась сума доплати за період з 01.01.2011 по 30.04.2017.
Суд зазначає, що в даному випадку, компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка вже виплачена позивачу, тобто на суму 127365,28 грн., а питання правильності обрахунку та перерахунку пенсії ОСОБА_1 в межах даної справи не може бути досліджено та встановлено правомірність чи неправомірність нарахованих сум, оскільки такі вимоги можуть бути предметом дослідження виключно в межах процедури виконання постанови ВАСУ від 12.05.2015. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при виплаті пенсії в іншій частині (яка на думку позивача, не була нарахована управлінням) і буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку пенсії в розмірі 127365,28 грн. за період з 01.01.2011 по день фактичного розрахунку 01.05.2017 на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 15.05.2015 по справі №К/800/61217/14 К800/61218/14.
Слід зазначити також те, що визнання незаконними дій ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у виплаті суми компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" не є належним способом захисту прав позивача, які захищені судом шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію, а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.
Також позивачу слід відшкодувати судовий збір, сплачений при зверненні до суду, шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в сумі 704,80 грн., сплачений згідно квитанції № 109 від 20.06.2018, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с.37).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку пенсії в розмірі 127365,28 грн. за період з 01.01.2011 по день фактичного розрахунку 01.05.2017 на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 15.05.2015 по справі №К/800/61217/14 К800/61218/14.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна,1) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 704,80 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 03.09.2018.
Суддя С.М. Гелета