Рішення від 29.08.2018 по справі 0640/3873/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2018 року м.Житомир справа № 0640/3873/18

категорія 9.5

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панкеєвої В.А.,

секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,

за участю: представника позивача Чернецької І.В.,

представника відповідача Філімончука Г. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" про продовження терміну проведення ревізії,

встановив:

Північний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовом, в якому просить продовжити термін проведення ревізії державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" на 15 робочих днів з 01.09.2018.

В обґрунтування позову зазначено, що наказом Північного офісу Держаудитслужби від 11.05.2018 №71 затверджено зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на 2 квартал 2018 року, якими передбачено ревізію державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" з питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.07.2015 по завершений місяць 2018 року. Вказує, що в ході проведення ревізії, з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку необхідно проводити зустрічні звірки з підприємствами контрагентами. Стверджує про необхідність продовження строків перевірки з урахуванням обсягів питань, що підлягають перевірці в ході ревізії.

Представник позивача позов підтримала, просила задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 29.08.2018.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що наказом Північного офісу держаудитслужби від 11.05.2018 затверджено зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю (а.с.88-89).

Листом від 10.05.2018 № 02-18/297 повідомлено Житомирське управління про внесення змін до плану (а.с.90).

Листом від 14.06.2018 №06-08-17/3904 державне підприємство "Житомирський бронетанковий завод" про проведення ревізії (а.с.87).

28 червня 2018 року затверджено Програму ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" за період з 01.07.2015 по закінчений звітний місяць 2018 року. Вказаною програмою затверджено основні питання ревізії щодо перевірки дотримання вимог діючого законодавства (а.с.85-86).

Направленнями управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 06.07.2018 №430, від 26.06.2018 №409,410,411,412,413 направлено на проведення ревізії начальника відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів Шавлович Л.С., провідного державного аудитора відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів Чернову І.В., державних аудиторів відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів Шараковського Б.В. та Сторожук С.І., державного фінансового інспектора відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів Сингаєвську А.О., головного державного аудитора відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів Лисак С.М. (а.с.28-33).

Підставою проведення перевірки вказано п.3.3.6.2 р.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю на 2 квартал 2018 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон №2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону №2939-ХІІ плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Частиною 2 статті 11 Закону №2939-ХІІ визначено, що планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону №2939-ХІІ право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Нормами ч.4 ст.11 Закону №2939-ХІІ проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державного фінансового контролю одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів. Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною 10 статті 11 Закону №2939-ХІІ встановлено, що тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Згідно з ч.20 ст.11 Закону №2939-ХІІ подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

Процедура проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначається Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 20.04.2006 р. за №550 (далі - Порядок № 550, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п.5 Порядку №550 планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю за місцезнаходженням підконтрольної установи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, при цьому планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності.

Відповідно до пункту 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової).

Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.

Пунктом 22 Порядку №550 передбачено, що планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об'єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.

Як встановлено з матеріалів справи листами від 14.06.2018 управління Північного офісу Держаудитслужби повідомило Головне управління ДФС у Житомирській області, Управління захисту економіки в Житомирській області, Департамент захисту економіки НПУ, УСБУ в Житомирській області, Військову прокуратуру Житомирського гарнізону центрального регіону України про проведення ревізії державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" (а.с.34-37).

У відповідь на вказаний лист Державною аудиторською службою України перенаправлено звернення ОСОБА_9 від 15.03.2018, яке надійшло від Державної фіскальної служби України листом від 26.03.2018 № 4856/5/99-99-14-03-01-16 щодо можливих порушень фінансової дисципліни ДП "Житомирський бронетанковий завод" при замовленні розробки ланок гусеничної стрічки та з інших питань (а.с.61-65).

Листом від 17.07.2018 № 57/8177 Управління Служби безпеки України в Житомирській області звернулось з проханням дослідити в ході ревізії питання щодо можливих порушень вимог чинного законодавства, вчинених посадовими особами ДП "Житомирський бронетанковий завод" при закупівлі деталей та спеціальних виробів, необхідних для проведення ремонтних робіт військової техніки, при виділенні коштів на проведення дослідно-конструкторських робіт, а також стан та повноту зберігання майна МО України. Зі змісту листа встановлено необхідність проведення зустрічних звірок у наступних суб'єктів підприємницької діяльності: ТОВ "Спрут Арсенал"; ТОВ "Промислові оборонні технології"; ТОВ "Укрспецзапчастини"; TOB "Фортеця Рівне"; TOB "Генератор"; ТОВ "Магніт-СВР"; ТОВ "Н.K.P"; ТОВ "ЮА.РПА"; ТОВ "Техавіа"; ТОВ "Донбасінвест Груп"; ТОВ "Українська транспортно-машинобудівельна група"; ФОП ОСОБА_10 (а.с.60).

Військовою прокуратурою Житомирського гарнізону центрального регіону України листом від 03.07.2018 №06-08-15/1/3902 (а.с.70) направлено лист щодо проведення перевірок наступних питань в ході проведення ревізії документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку ДП "Житомирський бронетанковий завод" з : ТОВ "Оптимумспецдеталь", ТОВ "Дівітіс", ТОВ "Булет Лайн", ТОВ "С-Мак", ТОВ "Актінтел".

Також Військовою прокуратурою Житомирського гарнізону центрального регіону України листом від 05.07.2018 № 33-33784 вих-18 направлено звернення Комерційного директора ПП Виробничо-комерційна фірма "АКМА" Дідоренка А.А. щодо можливих протиправних дій посадових осіб ДП "Житомирський бронетанковий завод" (а.с.67-69).

Направленнями від 16.07.2018 №441,442,443 Житомирське управління направило працівників на проведення зустрічних звірок з ТОВ"Альфа Техно Сервіс", "Новогуйвинськбуд-1" та "Металопрокат - С" (а.с.72-74).

Листом від 13.07.2018 №06-08-17/4635 управлінням повідомлено відповідача про зупинення ревізії з 16 липня 2018 року, вказано, що про поновлення ревізії буде повідомлено окремо (а.с.71).

З огляду на наведене, обсяги питань, які підлягають перевірці в ході ревізії, є досить об'ємними, а зустрічні звірки підлягають проведенню на 23 підприємствах, розташованих по всій території України.

Суд не погоджується з твердженнями представника відповідача що відсутність доказів протиправності діянь посадових осіб ДП "Житомирський бронетанковий завод" під час провадження фінансово-господарської діяльності є підставою відмови у продовженні строку проведення ревізії, з огляду на те, що управлінням проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності підприємства.

Отже, під час розгляду справи встановлено обставини що підтверджують значні обсяги фінансових операцій та необхідність проведення зустрічних звірок, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для продовження строку проведення ревізії.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, з урахуванням об'єктивних підстав неможливості проведення у встановлений законодавством строк планової ревізії, суд дійшов висновку про необхідність продовжити строк проведення такої ревізії на 15 робочих днів з 1 вересня 2018 року, у зв'язку з чим позов слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, Київ 53, 04053, ЄДРПОУ 40479560) задовольнити в повному обсязі.

Продовжити термін проведення ревізії державного підприємства "Житомирський бронетанковий завод" (вул. Дружби народів, 1, Новогуйвинське, Житомирський район, Житомирська область, 12441, ЄДРПОУ 37854297) на 15 робочих днів з 01.09.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Панкеєва

Повне судове рішення складене 31 серпня 2018 року