Справа № 1540/4441/18
03 вересня 2018 року суддя Одеського окружного адміністративного суду Бжассо Н.В., дослідивши матеріали адміністративного позову Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс», суб'єкта оскарження Другого Приморського відділу ДВС м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування постанов
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс», суб'єкта оскарження Другого Приморського відділу ДВС м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати незаконними дії старшого державного виконавця Другого Приморського відділу ДВС м. Одеса ГТУЮ в Одеській області щодо винесення постанов про відкриття виконавчого провадження № 55729624 та постанов про стягнення з КЕВ м. Одеса на користь держави витрат та виконавчого збору № 56150428, № 56150549;
Скасувати постанову Другого Приморського ВДВС м. Одеса про відкриття виконавчого провадження № 55729624 з виконання наказу № 916/2164/17, виданого 29.01.2018 року Господарським судом Одеської області про стягнення заборгованості з квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса на користь ТОВ «ІНФОКС» в особі філії «Інфоксводоканал» з водопостачання та водовідведення на суму 1015003,21 грн. та судового збору в сумі 15225,05 грн.;
Скасувати постанови Другого Приморського ВДВС м. Одеса про стягнення з КЕВ м. Одеса на користь держави виконавчого збору у розмірі 103022,83 грн. та № 56150549 про стягнення з КЕВ м. Одеса на користь держави витрат у розмірі 300,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Розглянувши даний позов, суд вважає, що існують підстави для відмови у відкритті провадження у даній адміністративній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з ч.5 ст.287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Частиною 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
У розумінні статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
З огляду на зміст позовної заяви позивач просить скасувати постанови, прийняті в рамках виконавчого провадження з виконання наказу виданого Господарським судом Одеської області 29.01.2018 року № 916/2164/17 на виконання рішення Господарського суду Одеської області від 20.11.2017 року у справі № 916/2164/17. .
Таким чином, з огляду на вказані обставини, суддя робить висновок, що на примусовому виконанні у Другому Приморському ВДВС м. Одеса перебувало виконавче провадження за наказом, який виданий в рамках розгляду господарської справи, оскільки боржником у вказаному виконавчому провадженні є позивач, а стягувачем - ТОВ «Інфокс» філія «Інфоксводоканал», що свідчить про те, що між сторонами виникли спірні господарські правовідносини, а не адміністративні.
Тобто, предметом даного спору є постанови державного виконавця по виконанню судового рішення, прийнятого в порядку господарського судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 339 Господарського процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Відповідно до ч. 1 ст. 340 Господарського процесуального кодексу України, скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.Отже, законом встановлений інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби при виконанні ними рішень, ухвалених згідно з ЦПК України, на підставі виконавчого документу, виданого загальним судом, при зверненні до суду сторони відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників, в зв'язку з чим вказаний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суддя роз'яснює позивачу, що дана справа має бути розглянута в порядку господарського судочинства.
Керуючись ст.ст. 19, п.1 ч.1 ст.170, 256, 287, 294 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс», суб'єкта оскарження Другого Приморського відділу ДВС м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування постанов.
Роз'яснити, що вказані в позові вимоги підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Суддя Н.В.Бжассо