Рішення від 28.08.2018 по справі 810/2959/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року № 810/2959/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо припинення пенсійних виплат ОСОБА_1;

- зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 та сплатити заборгованість за період, починаючи з моменту припинення пенсійних виплат, на рахунок відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України»;

- допустити негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є пенсіонером за віком та має статус внутрішньо переміщеної особи. Позивач пояснює, що з 2016 року пенсійним органом було припинено виплату належної їй пенсії та в усій формі повідомлено, що припинення пенсії відбулося у зв'язку з тим, що вона не проживає постійно на контрольованій Україною території Донецької області. Позивач вважає, що дії відповідача щодо невиплати їй пенсії є неправомірними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення, а тому вона звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача, в письмовому відзиві поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.06.2017 № 49 відмовлено в поновлені пенсії ОСОБА_1, у зв'язку з не підтвердженням факту проживання за адресою: АДРЕСА_1, тому, на думку представника, для поновлення виплати пенсії немає підстав. Також представник відповідача зазначив, що відповідно до відомостей отриманих від Управління соціального захисту населення Броварської міської ради, довідку внутрішньо переміщеної особи від 20.11.2014 № 3250001200 ОСОБА_1 скасовано, на підставі пункту 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та згідно інформації Державної прикордонної служби, акту обстеження Управління соціального захисту населення Броварської міської ради від 09.10.2017.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Єнакіївським МВ УМВС України у Донецькій області 03.07.1997.

Позивач перебувала на обліку в Єнакіївському управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію за віком, відповідно до пенсійного посвідчення серіїї НОМЕР_3.

Відповідно до довідки про взяття на облік, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 20.11.2014 № 3250001200, ОСОБА_1 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за місцем її фактичного проживання/перебування,- у місті Бровари, та взята на облік Броварським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.

Як убачається з зворотньої сторони довідки про взяття на облік, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 20.11.2014 № 3250001200, термін дії довідки, востаннє, був продовжений з 20.05.2016 по 19.11.2016, згідно відмітки Управління соціального захисту населення Броварської міської ради.

У позовній заяві, позивач зазначає, що з 2016 року (точного місяця вона не пам'ятає), відповідачем було припинено виплату належної їй пенсії, а також стверджує, що представником відповідача, в усній формі, їй було повідомлено, що припинення виплати пенсії відбулося у зв'язку з тим, що вона не проживає постійно на контрольованій Україною території Донецької області.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Суд констатує, що в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про поновлення виплати пенсії.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (Закон № 1706-VII).

Статтею 1 Закону № 1706 передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до статті 7 цього Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення та на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ №637) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Згідно з пунктом 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами пункту 71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до підпункту 2 пункту 12 зазначеного Порядку соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

З наведених норм випливає, що умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку за місцем перебування, що підтверджується довідкою, та наявність рахунку в установах ПАТ «Державний ощадний банк України».

Як установлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області, як внутрішньо переміщена особа, починаючи з 20.11.2014. Позивачу була видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.11.2014 № 3250001200 терміном дії півроку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», востаннє термін дії довідки було продовжено 20.05.2016 по 19.11.2016, згідно штемпеля Управління соціального захисту населення Броварської міської ради на зворотній стороні довідки.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 довідка видана до 20.06.2016 строк дії якої закінчився є недійсною.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що довідка позивача про взяття на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 20.11.2014 № 3250001200 скасована рішенням Управління соціального захисту населення Броварської міської ради від 09.10.2017 на підставі інформації, наданої Державної прикордонною службою України та пункту 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Доказів оскарження зазначеного рішення, позивачем суду не надано.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що ОСОБА_1 фактично втратила статус внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з скасуванням довідки від 20.11.2014 № 3250001200, та те, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази її проживання за адресою: АДРЕСА_1, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.