Рішення від 29.08.2018 по справі 242/4481/18

242/4481/18

2-а/242/164/18

РІШЕННЯ

Іменем України

29 серпня 2018 року м. Селидове

Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Капітонова В.І., секретар судового засідання Нарижна О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №242/4481/18 за позовом Селидівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області до ОСОБА_1 Беніка Григоровича про примусове видворення за межі України та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,

за участю: представника позивача ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_1, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Селидівський МВ ГУ ДМС України в Донецькій області 29.08.2018 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_3 Вірменія - ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Свої вимоги мотивував тим, що 21.10.2006 р. громадянин ОСОБА_3 Вірменія - ОСОБА_1 прибув на територію України через КПП «Донецьк». Термін перебування на території України ОСОБА_1 закінчився 20.01.2007 р., з території України відповідач своєчасно не вихав та з 20.01.2007 року до теперішнього часу ОСОБА_1 перебуває в Україні без реєстрації і документів, що дають право на перебування або проживання на її території. 21.11.2017 р. позивачем разом з працівниками Селидівського ВП Покровського ВП ГУ НП в Донецькій області, був виявлений нелегальний мігрант громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1, який проживає на території України без законних підстав. 21.11.2017 р. у відношенні ОСОБА_1 Селидівським МВ ГУ ДМС у Донецькій області було складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МДО №051552 відповідно до ч.1 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення ПН МДО №051552 у вигляді штрафу в розмірі 510 грн., який він сплатив 21.11.2017 р. Також 21.11.2017 р. позивачем було винесено Рішення за №3 про примусове повернення за межі України громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1, зобов'язано його самостійно залишити територію України у термін до 20.12.2017 р. та заборонено подальший в'їзд в Україну строком на три роки. Крім того, вказаним рішенням ОСОБА_1 зобов'язано звернутись до Посольства ОСОБА_3 Вірменія для оформлення документів для виїзду з України. Однак відповідач порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення. У зв'язку з чим просить примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 та прийняти рішення про затримання громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість місяців).

Представник позивача Селидівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення адміністративного позову про примусове видворення та затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, враховує наступне.

Згідно з копією паспорта AG0575933 та перекладом до нього з вірменської та англійської мов, ОСОБА_1 народився 06.02.1963 року, ОСОБА_3 Вірменія, є громадянином ОСОБА_3 Вірменія, паспорт видано 29.06.2006 р., термін дії до 29.06.2016 р., місце реєстрації зазначено: м.Єреван, вул.. Бабаджаняна, б. 49, кв. 5.

21.11.2017 року Селидівським МВ ГУ ДМС у Донецькій області відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДО №051552 від 21.11.2017 р., за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП..

Постановою Селидівського МВ ГУ ДМС у Донецькій області від 21.11.2017 року серії ПР МДО №051552 на ОСОБА_1 Беніка Григоровича накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. в дохід держави за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Згідно з квитанції №29 від 21.11.2017 р. ОСОБА_1 сплатив адміністративний штраф у розмірі 510 грн.

Відповідно до Рішення №3 від 21.11.2017 р. про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства, громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 зобов'язано самостійно покинути територію України у термін до 20.12.2017 р. та заборонено подальший в'їзд в Україну терміном на три роки. Крім того, вказаним рішенням ОСОБА_1 зобов'язано звернутись до Посольства ОСОБА_3 Вірменія для оформлення документів для виїзду з України

Згідно до повідомлення інформації наданої ГУ ДМС України в Харківській області, зазначено, що громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до ГУ ДМС України в Харківській області не звертався.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України №3773-VI від 22.09.2011 «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон).

За приписами частини 1 статті 26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону ).

Статтею 30 Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, із змісту наведеної норми слідує, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини:

1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення;

2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Тобто обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 перебуває на території України без документів на право проживання в Україні, та 21.11.2017 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу, який відповідачем сплачено у добровільному порядку. Крім того, відносно громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 Компетентним органом прийнято Рішення про примусове повернення, яке до суду не оскаржувалось, та згідно із прийнятим Рішенням іноземець повинен був самостійно залишити територію України в строк зазначений у Рішенні - не пізніше 21.12.2017 року. Однак, громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 рішення в установлений строк без поважних причин не виконав.

Відповідно до положень ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

При вирішенні питання про примусове видворення судом враховано обставини через які особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуація міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

З огляду на встановлені обставини, суд враховує, що відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, а також те, що відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", а тому приходить до висновку про наявність підстав для примусового видворення відповідача за межі території України, оскільки громадянин ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1, досяг 18-річного віку, порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства і не виконав в установлений строк без поважних причин Рішення про примусове повернення, та у відповідача відсутні документи на право перебування на території України.

З огляду на викладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог в частині примусового видворення громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 за межі території України.

Вирішуючи питання про затримання громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість місяців), суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Частина 4 ст. 30 зазначеного Закону передбачає, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Згідно ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

З огляду на те, що є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ОСОБА_1, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, що підтверджується його ухилення від добровільного виїзду, відсутність родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження, а також документів на повернення, суд вважає позов в частині затримання громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9,72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Селидівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області до ОСОБА_1 Беніка Григоровича про примусове видворення за межі України та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 Беніка Григоровича, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Затримати громадянина ОСОБА_3 Вірменія ОСОБА_1 Беніка Григоровича, ІНФОРМАЦІЯ_2, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість місяців).

Рішення суду звернути до негайного виконання.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення, а після початку її функціонування, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя