Справа №295/7221/18
Категорія 251
3/295/2346/18
15.08.2018 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Гулак Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Дзюбенко С.О.,
прокурора Пянківського М.Ю.
розглянувши матеріали справи, які надійшли з Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює поліцейським-водієм взводу реагування роти Управління поліції охорони в Житомирській області, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1, обіймаючи з березня 2017 року по теперішній час посаду поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Житомирській області та будучи, відповідно до підпункту «3» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону у десятиденний строк з моменту придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, письмово не повідомив про це Національне агентство, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, при наступних обставинах.
Так, перевіркою встановлено, що до 29.01.2018 ОСОБА_1 займав посаду поліцейського-водія взводу реагування роти Управління поліції охорони в Житомирській області, а з 01.02.2018 наказом Управління поліції охорони в Житомирській області № 19 о/с від 29.01.2018 старшого сержанта поліції ОСОБА_1 переведено для проходження служби до Управління поліції охорони в Луганській області. З 29.04.2018 ОСОБА_1 продовжує проходження служби в Управлінні поліції охорони в Житомирській області.
ОСОБА_1 у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» щорічної декларації за 2017 рік від 13.03.2018 відобразив відомості про перебування у нього на праві власності з 23.10.2017 земельної ділянки площею 20000 м.кв. вартістю 87 103 гривень. Проте повідомлення про суттєві зміни в майновому стані у зв'язку з набуттям права власності на вказану земельну ділянку на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1, у порушення ч. 2 ст. 52 Закону подано не було.
Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на поліцейських.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у тому числі за статтею 172-6 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Законом України від 21.12.2016 № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня 2017 року - 1600 гривень. Таким чином станом на 1 січня 2017 року 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб дорівнює 80 000,00 гривень.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Так, згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 № 1, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1 153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, вповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування - повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за текстом - Порядок), затвердженого Рішенням НАЗК №3 від 10.06.2016, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089 зі змінами від 06.09.2016 № 20, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2016 за № 1366/29496, від 02.12.2016 № 132, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за № 99/29967, суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.
Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_1 23.10.2017 отримав у власність, як учасник бойових дій, земельну ділянку площею 20000 м.кв., що розташована за адресою: Житомирська область, Андрушівський район, с. Нова Котельня, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1391033618203.
27.10.2017 між ОСОБА_1 та ПОСГП «Колос» в особі керівника ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого пунктом 5 зазначено вартість земельної ділянки 87 103, 28 гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 травня 2017 року.
Отже, починаючи з 27.10.2017, саме з того дня коли стала відома вартість земельної ділянки, ОСОБА_1 зобов'язаний був протягом десяти днів подати повідомлення про суттєві зміни, кінцевий строк подання якого був 06.11.2017.
Станом на 18.05.2018, за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави та місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), повідомлення про суттєві зміни ОСОБА_1 не подано взагалі.
У судовому засіданні прокурор зазначив, що ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що дійсно отримав як учасник бойових дій земельну ділянку, в державному акті її вартість вказана не була. В подальшому він уклав з ПОСП «Колос» договір оренди строком на 7 років і саме в цьому договорі вже була визначена вартість земельної ділянки орендарем, а він не звернув на це увагу. Зазначив також, що земельну ділянку приховувати не мав на меті, оскільки у щорічній декларації за 2017 рік було вказано про її наявність.
Свідок ОСОБА_3 пояснила, що декларацію чоловіка заповнювала вона. Вартість земельної ділянки взяла з договору оренди, оскільки грошової оцінки її не було.
Свідок ОСОБА_2 пояснив, що дійсно уклав з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки 27.10.2017 року. Вартість земельної ділянки визначалась з аналогічних договорів оренди, оскільки грошової оцінки земельної ділянки не було.
Заслухавши прокурора, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол №000018 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 08.06.2018 року; копію щорічної декларації ОСОБА_1 за 2017 років з Єдиного державного реєстру декларацій; копію наказу (витягу) №19 о/с від 29.01.2018 року; копію наказу №1 від 01.02.2018 року; письмові пояснення ОСОБА_1; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; копію договору оренди земельної ділянки від 27.10.2017 року; копію акту прийому-передачі земельної ділянки від 27.10.2017 року; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; рапорт начальника Житомирського управління ДВБ Національної поліції України ОСОБА_4 від 08.06.2018 року, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлений для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
В січні 2017 року розмір прожиткового мінімуму встановлено 1600 грн., тобто розмір 50 прожиткових мінімумів дорівнює 80000 грн.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність; корупція використання особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у ч.1 ст. 3 цього Закону, або її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.
Диспозиція статті 172-6 передбачає відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
При цьому діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, є діяннями з формальним складом, які можуть бути вчинені тільки умисно.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно Інформаційного листа ВССУ від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Зважаючи на відсутність у ОСОБА_1 прямого умислу, оскільки при укладенні договору оренди вартість земельної ділянки не обумовлювалася сторонами, тому суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, зібраними по справі доказами не доведена вина ОСОБА_1, а тому приходжу до переконання, що провадження по справі слід закрити за відсутності події та складу правопорушення.
Керуючись ст.ст.172-6 ч. 2, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя Н.А. Гулак
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.