Справа № 603/464/18
Провадження № 3/603/229/2018
"28" серпня 2018 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Іванчук В. М.
за участі секретаря судового засідання - Сандалюка О.В.
розглянувши адміністративні матеріали Управління захисту економіки в Тернопільській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянин України, освіти середньої спеціальної, одружений, начальник служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 , старший прапорщик,
- за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
представника військової прокуратури Тернопільського гарнізону - Горика А.А.
Згідно з даними протоколу № 0900115 від 27.06.2018 року про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді начальника служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України та згідно п.п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 вказаного Закону, в установлений законом термін, не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував щодо складеного відносно нього протоколу, щиро розкаявся у вчиненому та пояснив, що дійсно він 18.03.2018 року особисто склав, засвідчив власним електронним підписом та подав до Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію про доходи за 2017 рік проте в розділі 14 декларації «Видатки та правочини суб'єкта декларування», інформацію про відчуження нерухомого майна та отримання доходу в розмірі, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня звітного року, не вказав тому, що на час складання декларації даного розділу не помітив, а коли вже помітив то сплив семиденний термін протягом якого до декларації дозволяється вносити зміни. Щодо неповідомлення ним у десятиденний термін НАЗК про суттєві зміни у майновому стані стосовно отримання доходу від відчуження нерухомого майна пояснив, що неправильно порахував прожитковий мінімум вважаючи що він складає 3200 грн., а тому просить суворо його не карати.
Представник військової прокуратури в судовому засіданні зазначив, що уповноваженим органом зібрано достатньо доказів вини правопорушника, а тому в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та його винуватість у вчиненому повністю доведена матеріалами адміністративної справи та в ході її розгляду в судовому засіданні, а тому просить визнати його винуватим у вчиненні даного правопорушення.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, заслухавши: представника військової прокуратури, який зазначив про обґрунтованість складеного протоколу та необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , який в судовому засіданні вину свою визнав повністю та розкаявся у вчиненому, суд вважає, що в діях останнього вбачаються ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 статті 172-6 КУпАП, тобто неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Згідно статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Судом установлено, що згідно наказу №13 від 30.09.2015 року військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) Міністерства оборони України, старшого прапорщика ОСОБА_1 , призваного наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (по особовому складу) від 24.09.2015 року №30 на посаду начальника служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 , який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 30.09.2015 року зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення і вважати таким, що з 30.09.2015 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 760 грн. на місяць, шпк «старшина» (а.с.25).
Відповідно до посадових обов'язків (Обов'язки начальника служби захисту інформації), начальник служби захисту інформації зобов'язаний знати та виконувати вимоги законодавчих актів України, Статутів Збройних Сил України, наказів, порадників та інструкцій щодо організації керівництва службою, додержуватися їх у службовій діяльності (а.с.27-28).
Також, старший прапорщик ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року та ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року зобов'язаний повсякчас свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю й гідністю військовослужбовця, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі, бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Верховною Радою України 23.03.2017 року прийнято Закон №1975 VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон набирав чинності 30.03.2017 року. Відповідно до цього Закону продовжено до 01.05.2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства надається шляхом можливості перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку відповідно до п.1 підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього закону, був зобов'язаний щорічно до першого квітня, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік 25.02.2017 року та щорічну за 2017 рік - 18.03.2018 року, а саме з дотриманням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Проте, судом встановлено, що ОСОБА_1 порушено вимоги фінансового контролю, а саме, не повідомлено НАЗК про суттєві зміни у майновому стані стосовно отримання доходу від відчуження нерухомого майна, (3/5 квартири) загальною вартістю 194490 грн. з яких особистий дохід ОСОБА_1 від продажу 3/5 частки квартири відповідно становить 116694 грн., що підтверджується Договором купівлі-продажу від 27.12.2017 року, зареєстрованого в реєстрі за №1443.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за 2017 рік 18.03.2017 року, що також підтверджується скріншотом сторінки Інтернету з сайту НАЗК, зазначивши в ній дохід від відчуження майна в розмірі 116694 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного періоду, згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», що складає 1600 грн. та не вказав вказаний дохід в розділі 14 щорічної Декларації за 2017 рік «Видатки та правочини суб'єкта декларування».
Також в порушення ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 в десятиденний строк з моменту отримання доходу не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, що він повинен був зробити в період з 00 год. 00 хв. 28.12.2017 року по 23 год. 59 хв. 06.01.2018 року.
Згідно пояснення ОСОБА_1 поважних причин щодо не повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування судом не встановлено, що також підтверджується результатами перевірки.
Таким чином, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України, відповідно до підпункту «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 52 даного Закону, без поважних причин не повідомив про суттєві зміни в майновому стані шляхом вчинення відповідних дій спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані .
Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи вищевикладені обставини, особу правопорушника, зокрема те, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності вперше, виключно позитивно характеризується за місцем основної роботи (а.с.26), 18.03.2018 року подав декларацію, чим підтвердив факт відсутності наміру приховати свої доходи за певний період 2017 року, характер вчиненого правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним чи суспільним інтересам або безпосередньо громадянам чи підприємству, ступінь його вини, а також обставини, що пом'якшують відповідальність, а саме, під час складання протоколу визнав свою вину та в судовому засіданні розкаявся у вчиненому, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді мінімального штрафу в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 23, 34, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (тисячу сімсот) грн. 00 коп. штрафу в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Тернопільської області через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя В. М. Іванчук