ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
27 жовтня 2010 року 15:29 № 2а-8800/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Богдан В.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс"
про стягнення штрафних санкцій в розмірі 100 180,0грн.
за участю представників сторін:
позивача Храбан О.В. (дов. від 31.08.10 №04-02/171),
відповідача Лєжніна Н.А. (дов. від 14.09.10 №2)
представники прокуратури: Голінченко М.Ш. (посвідчення від 22.06.10 №191)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»про стягнення адміністративно -господарських (штрафних) санкцій.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27.10.2010 року в 15 год. 29 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовною заявою до КП Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс»про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Позовні вимоги позивача обґрунтовано тим, що в порушення умов статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідач не працевлаштував двох інвалідів, у зв'язку з чим просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 104950,00 грн.
Крім того, за невиконання відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів, на підставі п. 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 233, позивачем нарахована пеня в розмірі 4950,00 грн. за період з 15.04.10 по 27.09.10.
Відповідач заперечуючи проти позову посилається на те, що позивачем у позовні заяві не надано жодного доказу на підтвердження того, чи знаходяться на обліку і центрі зайнятості інваліди, котрі виявили бажання та по стану здоров'я можуть працювати взагалі чи на підприємстві.
Посилаючись на ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»він вважає, що її застосування та накладення на КП «Київтранспарксервіс»санкцій за умови відсутності на обліку осіб-інваліді, що виявили бажання працювати є безпідставним, і протирічить загально правовим принципам права накладення юридичної відповідальності.
Відповідач вважає, що до основних елементів складу правопорушення належить вина та наявність причинного зв'язку між правопорушенням та наслідками. Наявність певних прав у конкретної особи ніяким чином не передбачає реалізацію цих прав без волевиявлення особи, котра володіє цим правом. Таки чином, сам факт відсутності доказів реалізації інвалідами свого права на працевлаштування (бажання працювати на конкретному підприємстві і повідомлення про це відповідні органи соціального захисту населення) робить неможливим застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій.
Крім того, відповідач зазначає, що не є суб'єктом надання соціальних послуг відповідно до ст.7 Закону України «Про соціальні послуги»не має відповідної ліцензії на здійснення даного виду діяльності, на нього не може бути покладена відповідальність по працевлаштуванню інвалідів.
Також, ч.1 ст.172 КЗпП України, не зобов'язує на думку відповідача вчиняти певні дії до моменту укладення з інвалідом трудового договору, а лише покладає обов'язок створити необхідні умови для праці для конкретних громадян інвалідів в відповідності до медичних рекомендацій і їх положень, в тому числі інвалідів направлених на підприємство для працевлаштування.
За таких підстав, відповідач просить суд, відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення пору по суті, суд
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інваліді за 2009 рік -по формі 10-ПІ в структурі КП «Київтранспарксервіс»середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 510 осіб.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік -у кількості одного робочого місця.
На КП «Київтранспарксервіс»повинно було працювати 20 осіб, які мають інвалідність (4% від середньооблікової кількості працюючих за звітний період), а зі звітних даних вбачається, що працювало лише 6 осіб.
Крім того, згідно із довідки Шевченківського районного центру зайнятості КП «Київтранспарксервіс»подавало в 2009 році звіт за формою 3-ПН «Звіт про наявність вакансій»для укомплектування вільних робочих але без зазначення вакансій для інвалідів.
Подання звітності до центрів зайнятості передбачено законодавчо і не звільняє підприємство від обов'язку працевлаштовувати інвалідів або сплати адміністративно-господарської штрафної санкції за невиконання 4% нормативу працевлаштування інвалідів.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ із змінами та доповненнями (далі - Закон № 875), Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 та Положенням про Фонд України соціальної захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. № 1434.
Згідно статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно ст. 20 вищезазначеного Закону підприємства (об'єднання), установи та організації, крім тих, що утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ, організацій незалежно від форми власності на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному і підприємстві (об'єднанні), установі, організації.
Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами, організаціями штрафних санкцій, передбачений відповідною Постановою КМУ від 28.12.01 № 1767, згідно якої санкції сплачуються не пізніше 15 квітня року, що настає, за звітним.
Розмір штрафних санкцій, що повинні бути виплачені відповідачем, за : робочі місця призначені для працевлаштування інвалідів протягом 2009 І року і не зайняті інвалідами, складає 100 00,0 грн., а також пеня у розмірі 1 180,0 грн. Загальна сума заборгованості складає 100 180,0 грн.
Згідно з пунктом 2 "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 № 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики України за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до п 3.4. Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. № 233, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Відповідно до звіту форма 10-ПІ КП «Київтранспарксервіс»самостійно визначило для себе суму адміністративно-господарської санкції (код рядка 06) у розмірі 151200,00 гривень.
Платіжним дорученням від 01.04.2010р. відповідачем частково погашено суму АГС та сплачено 51200,00грн. На залишок, що становить 100000,00 грн., нарахована пеня за 165 днів за період з 15.04.2010р. по 27.09.2010р. у сумі 4950,00грн.
Таким чином загальна заборгованості, яка підлягає стягненню з КП «Київтранспарксервіс»за невиконання вимог по створенню нормативу для працевлаштування інвалідів складає 104950,00грн.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 160-167, 254 КАС України, суд,
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»(01030, м. Київ, вул. Леонтовича, 6, код ЄДРПОУ 35210739, МФО 300670, р/р26006000114552 в ВАТ КБ «Хрещатик») заборгованість за невиконання вимог по створенню нормативу для працевлаштування інвалідів в розмірі 104950,00грн. (сто чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят грн.00 коп.) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Київ, вул. Боженка, 86-Г, на р/р 31219230700001 в банку ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019, платежі до фонду соціального захисту інвалідів).
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А. Качур