ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 серпня 2011 року 14:53 № 2а-8069/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА СТУДІЯ"
до Державного реєстратор Печерської районної в м.Києві державної адміністрації Демешко Вікторія Вікторівна
про визнання дій протиправними
за участю представників сторін:
позивача: Шубак О.І. (дов.від 08.04.11)
від відповідача: не з'яв.
від 3-ї особи: ОСОБА_3 (дов.від 17.06.11)
від 3-ї особи: ОСОБА_4 (дов.від 27.06.11)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Студія»до Державного реєстратора Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінергія», Лаерта Консалтинг Лімітед, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій державного реєстратора протиправними, скасування запису щодо державної реєстрації змін до установчих документів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.08.2011 року о 14 год. 52 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
позивач звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Демешко Вікторії Вікторівни, треті особи -Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінергія», Лаерта Консалтинг Лімітед, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправними дії державного реєстратора Печерської районної у місті Києві державної адміністрації щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи -Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінергія» в Єдиному державному реєстрів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вчинені 02.06.2011року за номером 1 070 105 0011 003756; скасування запису щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи -Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінергія»в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, вчинений державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації 02.06.2011р. за номером 1 070 105 0011 003756.
В обґрунтування на позовні вимоги позивач посилається на те, що внесення запису до реєстру здійснено відповідачем всупереч вимогам частини 3 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців»в частині обов'язкового подання для державної реєстрації нотаріально посвідченого договору про перехід частки. Позивач зазначив, що з грудня 2006 року не приймав будь-яких рішень, не підписував будь-яких документів пов'язаних з відчуження належної позивачу частки в статутному капіталі ТОВ «Сінергія», внесення змін та доповнень до установчих документів. Тобто, на думку позивача відповідач не мав права вносити до реєстру відомості про перехід частки учасника в ТОВ «Сінергія»без обов'язкової подачі нотаріально посвідченого договору про такий перехід.
Крім того представник позивача зазначив, що відповідачем порушено частину 1 статті 20 зазначеного закону, в частині обов'язкового подання документів, що підтверджують правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів. На його думку, відповідачу не було надано документ, що підтверджує правомірність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів ТОВ «Сінергія», а саме відповідний протокол загальних зборів учасників позивача.
Також позивач зазначив, що відповідачем не дотримано ч.2 ст.4 та ч.11 ст.29 зазначеного закону в частині обов'язкової перевірки комплектності документів та залишення документів без розгляду. Відповідачем також не враховано відомостей про внесення запису до реєстру, не враховано відомості отримання від позивача, з приводу документів та печатки позивача та наявності заборони відчуження частки позивача в статутному капіталі ТОВ «Сінергія».
З огляду на вищевикладене, представник позивача просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув, однак надав суду заперечення щодо заявлених позовних вимог. На його думку, відповідач не мав жодних підстав та повноважень для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Сінергія». При вчинені реєстраційних дій ним дотримано вимоги Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"
Представники третіх осіб підтримали позицію відповідача, щодо задоволення позовних вимог заперечували, та просили суд відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду про наступне
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 18 травня 2011 року за №997599 станом на 18 травня 2011 року учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінергія»є:
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Нова Студія», розмір внеску до статутного фонду -1510,40 грн.
- ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) розмір внеску до статутного фонду -4570,60 грн.
- ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), розмір внеску до статутного фонду - 5719,00 грн.
02 червня 2011 року Державним реєстратором Печерської районної в місті Києві внесено запис 13 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, номер 1 070 105 0011 003756, назва реєстраційної дії: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи.
Внесення запису до Реєстру підтверджується довідкою з реєстру від 03.06.2011р. за №10127189 станом на 03.06.2011р.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців»(надалі -Закон України) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Згідно із статтею 3 зазначеного закону, дія Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Так, згідно частини 2 ст. 29 Закону України для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Частиною 3 статті 29 Закону України визначено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);
заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Згідно із частиною 8 статі 29 Закону України якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт.
Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Частиною 7 статті 29 Закону України передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
01.06.2011р. представником ТОВ «Сінергія», повноваження якого підтверджені довіреністю від 28.04.2011р., відповідачу було надано пакет документів передбачених, їх частинами 1, 3 статті 29 Закону про державну реєстрацію для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме:
- реєстраційна картка форма № 3 засвідчена підписом та печаткою юридичної особи ТОВ „Сінергія";
- нотаріально засвідчена копія рішення про внесення змін до установчих (протокол загальних зборів ТОВ „Сінергія" № 30/03-2011 від 30.03.11;
- оригінали змін до Статуту товариства, викладених у новій редакції (2 примірниках);
- статут товариства з відміткою про державну реєстрацію;
- нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства (нотаріально засвідчена копія договору про порядок погашення боргових зобов'язань від 30.09.2010р., нотаріально засвідчена копія акту про зарахування боргу від 30.03.2011р.);
- довіреність на представника для представлення інтересів товариства при подачі документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів;
- квитанція з відміткою банку про внесення реєстраційного збору за державної реєстрації змін до установчих документів;
додатково подавались:
- копія засвідченого в установленому порядку доручення № 1 від 01.07.2005р., виданого директором позивача - Ханіним М.Є. на генерального продюсера позивача - Ткаченко О.В. на укладання контрактів та угод від імені товариства.
Документи про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні її місцезнаходження.
Тобто, враховуючи зазначене, для проведення державної реєстрації змін до документів ТОВ «Сінергія», що пов'язані зі зміною складу були подані документи, передбачені частинами першою - шостою Закону про державну реєстрацію.
Статтею 60 Закону України „Про господарські товариства» визначено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Згідно з протоколом загальних зборів №30/03-2011 від 30.03.2011, для участі у зборах зареєструвалися учасники, які володіють 87,20% статутного капіталу ТОВ «Сінергія», а саме: ОСОБА_5, що володіє 38,20% статутного капіталу товариства та ОСОБА_6, що володіє 49,00% статутного капіталу товариства. Таким чином, збори були повноважними.
Частиною 11 статті 29 Закону України передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:
- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону;
- документи подані не у повному обсязі;
- документи подані з порушенням строку, який встановлено частиною одинадцятою статті 37 цього Закону;
- документи подано особою, яка не має на це повноважень;
- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Згідно із статті 30 зазначеного закону, Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону, а саме в разі:
невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);
встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Оскільки для державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Сінергія»були подані документи у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців»у відповідача -як суб'єкта владних повноважень не було підстав для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації ТОВ «Сінергія»чи у відмові проведення держаної реєстрації.
За таких підстав суд вважає, оскільки відповідачем вжито всіх необхідних заходів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, суд приходить до висновку, що позивні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
"На підставі"означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають до задоволення.
Згідно із статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Керуючись ст.ст. 24, 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст.185 -187 КАС України.
Суддя І.А. Качур