Постанова від 29.08.2018 по справі 817/17/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/17/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "13" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинення певних дій , -

суддя в 1-й інстанції - Дорошенко Н.О.,

місце ухвалення рішення - м.Житомир,

дата складання повного тексту рішення - 13.02.2018р.,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2018р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про:

- визнання дій Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не проведення перерахунку пенсії на його користь, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% - протиправним;

- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% з 14.11.2017 та надалі в розмірі 2721,23 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначає, що 14.11.2017 йому призначена пенсія за віком. При обчисленні її розміру відповідачем застосовано величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. ОСОБА_2 зазначає, що фактично його не переведено, як вважає відповідач, з одного виду пенсії на інший, а призначено пенсію за іншим законом, а тому при визначені розміру його пенсії повинна застосовуватися величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Позивач вказує, що відповідачем, всупереч нормам чинного законодавства, вказаного коефіцієнта застосовано не було. У зв'язку з чим, його пенсія становить 1776,23 грн., а не 2721,23 грн. З огляду на наведене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13.02.2018р. позовну заяву задоволено.

Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%. Зобов'язано Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 14.11.2017. Стягнуто на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить рішення суду скасувати з підстав, наведених у скарзі, та прийняти нову постанову про відмову в позові. Скаржник зазначає, оскільки пенсія позивачу призначалася не вперше, підстави застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % відсутні. Відтак, на думку скаржника, доводи , викладені у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 13.02.2018р. про необхідність здійснення позивачу перерахунку призначеної пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% є безпідставними.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги відповідача з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 27.02.2012 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно зі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

На підставі заяви позивача від 14.11.2017, поданої до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, ОСОБА_2 з 14.11.2017 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Факт призначення з 14.11.2017 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підтверджується копією розпорядження №143415 від 27.12.2017. У полі "вид перерахунку" вказано "перерах. ч/з перех. з виду на вид". Страховий стаж позивача з 01.07.2000 складає 11 років 7 місяців 0 днів. Загальний стаж роботи позивача складає 35 років 9 місяців 11 днів (а.с.7). 21.12.2017 позивач звернувся із заявою до відповідача про перевірку пенсійної справи щодо обчислення розміру пенсії у відповідності до чинного законодавства та надання розрахунку призначеної пенсії за віком згідно з заявою від 14.11.2017. Листом від 27.12.2017 Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило, що розмір пенсійної виплати становить 1776,23 грн. Зазначено, що з 14.11.2017 ОСОБА_2 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перевіркою пенсійної справи встановлено, що розмір пенсії визначено у відповідності до чинного законодавства (а.с.6).

Наведені обставини слугували підставою звернення ОСОБА_2 з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд дійшов висновку, що відповідач при обчисленні розміру призначеної вперше пенсії за віком ОСОБА_2 безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% , посилаючись на положення абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, згідно з якої з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною третьою статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Положеннями частини другої статті 40 Закону передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.

Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %

Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.

Суд зазначає, що приписи частини третьої статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

Позивач отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно зі ст.55 ЗУ №1788-ХІІ, яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а 14.11.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою при призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.

Аналогічна правова позиція щодо призначення пенсії за іншим законом викладена в постанові Верховного суду України від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.

З огляду на зазначене, положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного вірного висновку, що відповідач при обчисленні розміру для призначення позивачу вперше пенсії за віком відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін. Апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "13" лютого 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "29" серпня 2018 р.