ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 серпня 2018 року м. Київ №826/5808/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (04128, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
У квітні 2018р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (УПФУ в Шевченківському районі м. Києва), в якому просить суд:
- визнати протиправними діяння начальника УПФУ в Шевченківському районі м. Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку позивачу розміру призначеної у 1998р. пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури м. Києва від 02.11.2017 №18/342;
- зобов'язати УПФУ в Шевченківському районі м. Києва здійснити перерахунок призна-ченої позивачу у 1998р. пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури м. Києва від 02.11.2017 №18/342 без обмеження її граничного розміру.
Позов обґрунтовано тим, що у зв'язку з підвищенням посадових окладів органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури м. Києва від 02.11.2017 №18/342. Начальником УПФУ в Шевченківському районі м. Києва надано відповідь від 16.11.2017 №65123/05 про відмову у задоволенні заяви з підстав скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру", з чим позивач не погоджується та вважає такі дії протиправними. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії, який повинен проводитися за нормами, які діяли на момент призначення йому пенсії.
На час звернення до суду з позовом правонаступником УПФУ в Шевченківському районі м. Києва було Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке було ліквідовано та правонаступником на час розгляду справи є ГУ ПФУ в м. Києві.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в його задоволенні з підстав правомірності наданої позивачу відповіді та відсутності правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки норми Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" втратили чинність й відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачу, який працював на посаді старшого слідчого прокуратури м. Києва, у 1998р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", посвідчення Серія АА №749876 від 09.12.1998 (номер пенсійної справи 187227).
У зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 позивач у листопаді 2017р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури м. Києва від 02.11.2017 №18/342, копія якої додана до позовної заяви.
Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.11.2017 №65123/05, підписаним заступником начальника Прищепою О.В., надано позивачу відповідь на його заяву, в якій повідомлено про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідь обґрунтована тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначається відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", відповідно до ст. 50-1 якого позивачу призначено пенсію.
Частина 18 ст. 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 01.01.2015 передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01 січня 2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Уряду.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15 липня 2015р. набрав чинності Закон України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абзацу 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів.
Отже, на звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", що регулювали порядок перерахунку пенсій, не поширюються у зв'язку із втратою ними чинності.
Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її п. 6 застосовується з 01.12.2015 не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
Водночас положення Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", якими ч. 18 ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" та ч. 20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 27.03.2018 по справі №127/11766/16-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73021492), який зазначив, що з 01.12.2015 - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру", не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Окремо суд зауважує позивачу про те, що відповідь за результатами розгляду його заяви надана заступником начальника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Прищепою О.В., а не начальником УПФУ в Шевченківському районі м. Києва, як помилково зазначає позивач.
Таким чином, безпідставними є твердження позивача про вчинення протиправного діяння начальником УПФУ в Шевченківському районі м. Києва.
Позивачем при зверненні з позовом до суду сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн. (квитанція від 11.04.2018 та чек від 11.04.2018 №00001949200001). З огляду на відмову у задоволенні позову вказані витрати не стягуються з відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 139, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 (04128, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) у задоволенні адміністративного позову повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293, 295-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко