Справа № 359/6556/18
Провадження № 2-а/359/219/2018
21 серпня 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в особі Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7 про затримання з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, та примусове видворення з України,-
20 серпня 2018 року Управління Державної міграційної служби України в особі Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області звернулось до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, у якому позивач просить винести рішення про затримання з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України терміном на 6 (шість)місяців та примусове видворення з України громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, допустивши негайне виконання рішення суду (а.с.1-4).
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. 19 серпня 2018 року під час проведення цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері в с.Гнідин Бориспільського району Київської області по вул. Тракторнодетальна,28, був виявлений громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_6 Джавід Ілітзам огли, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України на визначений термін. Також було встановлено, що стосовно даного громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 Управлінням ДМС України в Київській області 04 травня 2018 року та 07 липня 2018 року були прийняті рішення про примусове повернення із забороною в'їзду на територію України терміном на три роки. Внаслідок чого, 19.08.2018 р. ОСОБА_8 був затриманий та поміщений до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.
Позивач також вказує, що відповідачем було надано пояснення, з яких вбачається, що зазначені вище рішення про примусове повернення він виконав, однак прибув на територію України поза пунктами перетину Державного кордону України нелегально з метою незаконного перебування в Україні, документи втратив, дій щодо легалізації свого перебування в Україні не вчиняв та перебуває незаконно в Україні.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлений позов, додатково пояснив, що отримав повідомлення від працівників поліції та прибув в с.Гнідин, де у дворі будинку по вул.Тракторнодетальна, 28 знаходився раніше відомий йому громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_6 та двоє працівників поліції. Йому було відомо про прийняте щодо ОСОБА_8 рішення про примусове повернення із забороною в'їзду в Україну строком на три роки. ОСОБА_8 повідомив йому, що паспорт загубив. Враховуючи, що ОСОБА_6 перебував в України без документів та в порушення заборони про виїзд, він відповідно до своїх повноважень затримав ОСОБА_8 на 72 години та поміщений до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Які дії вчиняли працівники поліції до його приїзду, йому невідомо. Він вважає, що відповідно до вимог ч.11 ст.289 КАС України строк перебування ОСОБА_8 в пункті тимчасового тримання має становити до 6 місяців, який є достатнім для перевірки даних про особу ОСОБА_8, відновлення втраченого ним паспорта громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 для виїзду за кордон, або оформлення Сертифіката на повернення. Звертає увагу, що відповідач двічі нелегально повертався в Україну в порушення прийнятих державною міграційною службою рішень поза пунктами прикордонного контролю.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що перебуває в Україні протягом останнього року, орендує будинок в с.Гнідині, де проживає із співмешканкою та спільною дочкою 5 років. Він не працює, живуть від доходів, які отримують, здаючи в оренду квартиру в м.Москва. Йому було відомо про прийняті рішення від 04 травня 2018 року та від 07 липня 2018 року про його примусове повернення та заборону в'їзду. Він сплачував штрафи, виїжджав з України, але повертався до своєї родини. Він усвідомлює, що порушив Закон. Паспорт громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 він зберігав за місцем проживання в будинку по вул.Трактородетальній в с.Гнідин, але 18 серпня, коли стемніло, в будинок увірвалися працівники поліції в масках, провели обшук, налякали дитину. Тому, куди подівся паспорт, не знає, його співмешканка паспорт не знайшла.
Представники відповідача адвокати ОСОБА_3, ОСОБА_4 просили суд прийняти законне рішення, звертають увагу на допущені працівниками поліції порушення прав відповідача, якими був проведений обшук без ухвали слідчого судді, в нічний час. Вважають, що відповідач не обв'язково має утримуватися в умовах несвободи, а проживати з сім'єю, поки буде відновлений паспортний документ, а у разі поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, вважають, що визначений позивачем терміном 6 місяців є необґрунтованим, занадто тривалим.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, його представників, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні відповідачем визнано, що він приїхав до України та знаходиться в Україні без будь-яких законних підстав, документи втратив.
Також встановлено, що рішенням головного спеціаліста відділу організації запобігання нелегальній міграції реадмісії та видворення Управління Державного міграційної служби України в Київській області ОСОБА_9 № 11 від 04 травня 2018року (а.с.6,7), було вирішено примусово повернути громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 Джавід Ілтізам огли,ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1 від 03.12.2009 року та зобов'язати його покинути територію України до 07.05.2018 року, заборонивши в'їзд на територію України терміном на 3 роки. Крім того, рішенням головного спеціаліста відділу міграційного контролю та адміністративного провадження управління з питань імміграції, тимчасового перебування та протидії нелегальній міграції ГУ ДМСУ у Львівській області ОСОБА_10, погодженим заступником начальника управління-начальником відділу міграційного контролю та адміністративного провадження ГУДМСУ у Львівській області ОСОБА_11 від 07 липня 2018 року(а.с.23-25), було вирішено примусово повернути за межі України громадянина ОСОБА_6 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, заборонити в'їзд на територію України терміном на 3 роки до 06 липня 2021 року, та зобов'язати його покинути територію України у термін до 12 липня 2018 року.
З обома рішеннями відповідач був ознайомлений, але в порушення заборони про виїзд повторно нелегально повернувся в Україну, що самим відповідачем не заперечується.
Відповідачем не заперечується і та обставина, що 19 серпня 2018 року він був виявлений у с.Гнідин Бориспільського району Київської області без документів, що надають йому право перебувати на території України.
Так, з пояснень відповідача встановлено, що рішення про примусове повернення він виконав, але знову нелегально прибув на територію України з метою незаконного перебування, не має постійного місця проживання, роботи, документально підтверджених родинних зв'язків та документально підтвердженого джерела доходів, достатнього фінансового забезпечення його проживання в Україні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
За змістом п. 14 ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до ч.4 цієї статті іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Водночас відповідно до вимог ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
В цьому зв'язку слід зазначити, що після ідентифікації та відповідного документування відповідач може бути витворений за межі України до спливу цього строку.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що наявні обґрунтовані підстави вважати, що відповідач, є нелегальним мігрантом, який знаходиться на території України без законних на те підстав, неодноразово перетинав Державний кордон України поза пунктами пропуску, повторно ухилився від виконання рішення про заборону в'їзду на територію України, а отже в силу вищенаведених вимог ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підлягає затриманню з метою ідентифікації та примусовому видворенню з України.
Обставини, за яких був виявлений громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_6 Джавід Ілтізам огли, ІНФОРМАЦІЯ_1, в с.Гнідині Бориспільського району Київської області до його затримання співробітником державної міграційної служби України виходять за межи предмету розгляду в даній адміністративній справі та не спростовують висновків суду щодо наявності підстав для примусового видворення іноземця та його затримання з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України
Суд враховує, що за подання до адміністративного суду позовних заяв у справах передбачених ст.289 КАС України, у тому числі про примусове видворення, судовий збір не сплачується.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.371 КАС України постанову належить допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19,90,241,243,244-246,288,289,371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Затримати з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, терміном на 6 (шість) місяців, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, та примусово видворити з України.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: І.В.Муранова-Лесів