Постанова від 28.08.2018 по справі 814/766/18

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/766/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В. В. час і місце ухвалення: не зазначено, м. Миколаїв

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Семенюк Г.В.

суддів: Потапчука В.О. , Шляхтицького О.І.

при секретаріВишневській А.В.

за участю сторін:

ПозивачОСОБА_3 (паспорт)

Пр-к позивачаОСОБА_4 (адвокат, ордер)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в проведенні перерахунку пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.15, ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), ОСОБА_3 - протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.15, ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 900), постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01.01.16, та згідно надбавок та премій вказаних у довідки УМВС від 02.05.2017, грошового атестату №139 від 21.05.2008, довідки від 12.05.2008 року, мотивуючи його тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом. А саме, 11.11.15 постановою Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських" затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських, у зв'язку з чим у позивача виникає право на перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з нових окладів поліцейських.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки від 02.05.17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС № 435 - за вислугу років станом на 01.01.16, в період з 02.05.18 по 27.03.17. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести виплату перерахованої відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» пенсії з 01.01.16. В решті позову - відмовлено.

Не погодившись з Рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції частково скасувати Рішення суду та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов частково, суд першої інстанції не врахував, що той факт, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області, при оформленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включено всіх складових грошового забезпечення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 23.05.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.15, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку з набранням чинності даного закону, з 01 січня 2016 року колишні працівники органів внутрішніх справ України мають право на перерахунок пенсії.

Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області підготувала та направила до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку від 02 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

- посадовий оклад - 3400 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням капітан (міліції) - 2200 грн.;

- надбавка за стаж служби - 1960 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 510 грн.;

- премія - 430,13 грн.

Загальний розмір грошового забезпечення, з якого необхідно провести перерахунок пенсії, зазначений у даній довідці, становить - 8 500,13 грн.

В грудні 2017 року апелянт звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із проханням повідомити чому не перераховується пенсія, відповідно до вимог Закону № 2262. ГУ ПФУ в Миколаївській області листом повідомило апелянта, що перерахунок та виплату пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погоджуючись із вищевказаним, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до суми, зазначеної саме у довідці ПС № 435 від 02.05.17 - 8 500, 13 гривень, а не з іншого розміру.

Одеський апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Окрім цього, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону № 2262, пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262.

У свою чергу, грошове забезпечення поліцейських встановлено Постановою №988, якою затверджено схеми та розмір окладів.

Системний аналіз вищевказаних положень Законів України та підзаконних нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем, на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови № 988.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262 (у редакції Закону України від 15 липня 2015 року № 614, який набрав чинності 01 січня 2016 року) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постанови № 988 та Закону № 900, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262, не проведений з 01 січня 2016 року, саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262.

Вказаних вище правових висновків дійшов і Верховний Суд у рішенні від 15 лютого 2018 року (справа №820/6514/17), за результатами розгляду зразкової справи, вказавши, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом № 900 і такий перерахунок має бути здійснений саме з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Колегія суддів зазначає, що дана справа є типовою справою, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, а тому колегія суддів враховує вказані правові висновки Верховного Суду.

Переходячи до доводів апеляційної скарги, які полягають в тому, що судом не враховано, що при оформленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включено додаткові види грошового забезпечення, які визначені в грошовому атестаті № 139 від 21.05.2008 року та довідці від 12.05.2008 року № 8/2-481, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 1, 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок) в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи та було вже вказано вище, Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області підготувала та направила ГУ ПФУ в Миколаївській області відповідну довідку від 02 травня 2017 року із зазначенням складових грошового забезпечення, з якого необхідно провести перерахунок пенсії позивачу.

Відповідно до довідки ПС № 435 від 02.05.17 визначено розмір грошового забезпечення позивача у сумі 8500,13 гривень для перерахунку пенсії.

На підставі вказаної довідки у ГУ ПФУ в Миколаївській області виник обов'язок перерахувати пенсію ОСОБА_3 відповідно до суми грошового забезпечення та його складових вказаних у цій довідці.

Проводити перерахунок пенсії позивача з іншого розміру грошового забезпечення та інших його складових суб'єкт владних повноважень права не має, оскільки Порядком це не передбачено.

Наполягання позивача у апеляційній скарзі оспорити складові довідки, яка надається для перерахунку пенсії, свідчить про наявність спору між позивачем та Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області, яка є автором цього документа, а це відповідно є предметом іншого позову.

Також, слід звернути увагу, на постанову Верховного Суду від 12.03.18 по зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а, в якій зазначено, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року по справі № 814/766/18, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст Постанови складено - 28 серпня 2018 року.

суддя-доповідач Семенюк Г.В.

судді Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.