28 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1482/18
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року про залишення без розгляду позовної заяви заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області до управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування будівельного паспорту,-
03 квітня 2018 року заступник прокурора Одеської області звернувся до суду з позовом, в інтересах держави в особі департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, до управління архітектури та містобудування Одеської міської ради в якому просить визнати дії щодо видачі управлінням містобудування та архітектури Одеської міської ради будівельного паспорту від 56.10.2016 року, реєстраційний № 01-07/233 щодо будівництва індивідуального дачного будинку та навісу на земельній ділянці площею 0,0233 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та площею 0,0141 га (кадастровий номер НОМЕР_2) з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 замовник - ОСОБА_2, протиправними; скасувати будівельний паспорт від 06.10.2016 року, виданий відповідачем, реєстраційний № 01-07/23 щодо будівництва індивідуального дачного будинку та навісу на земельній ділянці площею 0,0233 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та площею 0,0141 га (кадастровий номер НОМЕР_2) з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 замовник - ОСОБА_2
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року адміністративний позов залишено без розгляду.
Не погодившись з вказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить увалу суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. Зокрема, апелянт зазначає, що ним пропущено строк звернення з даним позовом з поважних причин. Апелянт зазначає, що з листа управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 14 березня 2018 року, йому стало відомо що спірний будівельний паспорт на будівництво індивідуального дачного будинку виданий з грубим порушенням містобудівного законодавства України, оскільки діючим генеральним планом м.Одеси за вказаною адресою заплановано розташування установ стаціонарної рекреації, що не передбачає будівництва дачних будинків.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Залишаючи адміністративний позов без розгляду, суд першої інстанції виходив з відсутності поважних підстав для поновлення прокуратурі строку звернення до суду з даним позовом.
Судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заступник прокурора Одеської області, в інтересах департаменту ДАБІ в Одеській області, звернувся до суду з позовом про скасування будівельного паспорту від 05.10.2016 року, виданого управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, щодо будівництва індивідуального дачного будинку та навісу на земельній ділянці з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 замовник - ОСОБА_2
Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами 3, 4 статті 53 КАС України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
За обставинами даної справи прокуратурою в ході проведення перевірки, яка тривала з грудня 2017 по березень 2018 року, встановлено, що департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області своєчасно виявив, але належним чином не усунув порушення закону щодо видачі управлінням містобудування та архітектури Одеської міської ради будівельного паспорту від 05.10.2016р. реєстраційний №01-07/233 щодо будівництва індивідуального дачного будинку та навісу на земельній ділянці площею 0,0374га та площею 0,0141 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (замовник ОСОБА_2.), враховуючи, що відповідно до Генерального плану м.Одеси, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015р. №6489 на даній земельній ділянці заплановано розташування установ стаціонарної рекреації, що не передбачає будівництва дачних будинків.
З наведеного вбачається, що департаментом ДАБІ в Одеській області не вжито всіх необхідних заходів усунення відповідного порушення чинного законодавство, що є неналежним виконанням покладених обов'язків захисту інтересів держави, та що стало підставою для звернення прокуратури до суду з даним позовом.
14 березня 2018 року до прокуратури Одеської області надійшла копія спірного будівельного паспорту, під час опрацювання якого позивачем встановлено, що дії управління щодо видачі такого паспорту порушують вимоги діючого законодавства України.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що підставою для звернення прокурора до суду стали результати проведеної ним перевірки, а подача прокуратурою даної позовної заяви 03.04.2018 року, тобто одразу ж після закінчення перевірки, здійснено з дотриманням строків звернення, встановлених законом.
Доречним є посилання апелянта на постанову Великої Палати Верховного Суду від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц, в якій суд дійшов висновку, що перебіг позовної давності починається від дня, коли держава в особі її органів, як суб'єктів владних повноважень, довідалась або могла довідатися про порушення прав і законних інтересів.
Суд першої інстанції надав невірну правову оцінку обставинам справи, в зв'язку із чим прийшов до помилкового висновку про можливість повернення позову прокурору.
За таких обставин, відповідно до п.3.ч.1 ст.320 КАС України ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 312, 320, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області - задовольнити.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 28 серпня 2018 року.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко