21 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/3890/18
Категорія: 8.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М. Г
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Потапчук В.О.
суддів: Семенюка Г.В. , Шляхтицького О.І.
при секретарі - Алексєєвій Н.М.
за участю представника скаржника ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі за заявою Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків
У серпні 2018 року Головне управління ДФС в Одеській області звернулося до суду з заявою про підтвердження обґрунтованості повного адміністративного арешту майна фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, згідно рішення ГУ ДФС в Одеській області від 01 серпня 2018 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року заяву Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків залишено без розгляду через пропуск строку звернення до суду з адміністративним позовом, встановленого ст..283 КАС України.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою Головне управління ДФС в Одеській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій зазначено, що ухвалу винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким адміністративну справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що обставина, що зумовлює звернення до суду в розумінні ст.283 КАС України, є рішення керівника податкового органу про застосування адміністративного арешту майна платника податків та саме з моменту прийняття такого рішення суд першої інстанції мав вираховувати перебіг строку звернення до суду.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року відкрито апеляційне провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що 31 липня 2018 року приблизно о 16:00 ФОП ОСОБА_3 відмовлено від проведення фактичної перевірки, призначеної на підставі пп. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1 пп. 19-1.1.14 п. 19-1.1 ст. 19-1, ст. 20, п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.
На підставі вказаного, 31 липня 2018 року посадовими особами складено Акт №907/15-32-40-02.
Відповідно п.п.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Згідно п.94.6 ст.94 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Також, обставини, за яких застосовується арешт майна, передбачені Розділом ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 липня 2017 року №632, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2017 року за №948/30816 (далі Порядок № 632).
Так, згідно пп.3 п.1 Розділу ІІІ Порядку №632 арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п.2 Розділу ІІІ Порядку № 632 за наявності однієї з наведених обставин керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Порядок застосування арешту майна визначений Розділом ІV Порядку №632.
Згідно п.п. 1, 2 Розділу ІV Порядку № 632 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених розділом III цього Порядку, та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 1) відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 2).
Обґрунтованість арешту, накладеного на майно платника податків рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, має бути перевірена судом протягом 96 годин.
У такому разі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу подається до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення до суду.
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку обставина, що зумовлює звернення до суду, є відмова від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, тобто 31 липня 2018 року об 16:00 год.
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків регламентується ст. 283 КАС України.
Відповідно до п.2 ст.283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленим цим Кодексом.
Так, згідно ч.1 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 270 КАС України строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Зважаючи, що відмова від допуску посадових осіб ГУ ДФС в Одеській області до проведення фактичної перевірки відбулась 31 липня 2018 року об 16:00 год., тому, відповідно до ч.2 ст.283 КАС України, граничним строком подання заяви про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків є 01 серпня 2018 року об 16:00 год.
Однак, як вбачається з матеріалів справи Головне управління ДФС в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про підтвердження умовного адміністративного арешту майна платника податків лише 02 серпня 2018 року, тобто з пропуском строку, встановленого ч.2 ст.283 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
З огляду на пропуск строку подачі заяви та неможливості поновлення такого строку, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про залишення заяви Головного управління ДФС в Одеській області про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків без розгляду.
Доводи апеляційної скарги податкового органу висновків суду першої інстанції не спростовують та ґрунтуються на помилковому тлумаченні ним законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому, відповідно до ст. 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 312, 316, 321, 325, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню згідно вимог ст.272 КАС України не підлягає.
Головуючий суддя Потапчук В.О.
Судді Семенюк Г.В. Шляхтицький О.І.