Справа № 160/440/18
Провадження № 3/160/161/18
23 серпня 2018 року. Суддя Локачинського районного суду Корнелюк В. С., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Локачинського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, іднт. НОМЕР_1, Локачинського району Волинської області, непрацюючого, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08.08.2018 року до Локачинського районного суду для розгляду надійшов протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, про те, що він несплачує аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи встановлено наступне.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
До протоколу додано документи, які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а саме - довідка про заборгованість по сплаті аліментів за період з 2009 по 2018 рік.
06.02.2018 року вступив в силу Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів”.
Статтею 183-1 КУпАП, передбачено відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Враховуючи, що Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” вступив в силу 06.02.2018 року, тому суму відповідних платежів по аліментах за шість місяців необхідно обчислювати з 06.02.2018 року.
Відповідно до довідки про заборгованість по сплаті аліментів нарахована заборгованість по червень 2018 року, тобто з 06.02.2018 року минуло лише п'ять місяців несплати ОСОБА_1 аліментів.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, заборгованість ОСОБА_1 до вступу в законну силу Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів”, судом до уваги не приймається, оскільки такі дії погіршують відповідальність особи.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що заборгованість ОСОБА_1 до набрання законної сили вищезгаданим Законом не перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, в його діях відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, а відтак провадження підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КпАП України,
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Апеляційного суду Волинської області через Локачинський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського
районного суду ОСОБА_2