Постанова від 21.08.2018 по справі 806/539/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/539/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"21" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря Семенець К.О.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "26" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії , -

суддя в 1-й інстанції - Черняхович І.Е.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Житомир,

дата складання повного тексту рішення - 26 березня 2018 року,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив: зобов'язати відповідача провести з 09.09.2017 перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №5805 від 21.11.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю у недоотриманій з 09.09.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

Позов обґрунтований тим, що з 09.09.2017 позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У листопаді 2017 року йому стало відомо, що при обчисленні пенсії відповідачем не було враховано щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу на оздоровлення, одноразові виплати та винагороди за участь в АТО. 28.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки № 5805 від 21.11.2017. Однак, відповідач листом № 4418/Б-ІІ від 24.01.2018 повідомив про відмову у здійсненні перерахунку.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести перерахунок та виплату різниці пенсії - задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2018 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини НОМЕР_1 за №5805 від 21.11.2017, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатити різницю у недотриманій з 01.01.2018 пенсії та виплачувати перераховану ОСОБА_1 пенсію у новому розмірі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, в частині відмови в задоволенні позовних вимог, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині встановлення дати проведення перерахунку та виплати пенсії - 01 січня 2018 року та винести нове рішення про задоволення позовних вимог щодо отримання повного розміру пенсії, починаючи з 09 вересня 2017 року.

В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник відповідача просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 05.09.2017 № 45-РС, старшого прапорщика ОСОБА_1 , головного старшину понтонно-мостового батальйону, звільнено з військової служби у запас за п. «а» ч. 6 ст. 26 з урахуванням п.п. «ї» п. 1 ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із закінченням строку контракту.

Для нарахування пенсії позивачу було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії №4615 від 21.09.2017 за останні 24 місяці служби , яку разом з грошовим атестатом серії ЗУ №178997, ОСОБА_1 було передано до ІНФОРМАЦІЯ_1 для підготовки документів пенсійної справи та передачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та призначення пенсії.

З матеріалів справи видно, що з 09.09.2017 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У листопаді 2017 року, отримавши від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, довідку-повідомлення про призначення та розрахунок пенсії, позивач встановив, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких йому було нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено виплачені йому за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У листопаді 2017 року, на звернення позивача, командиром військової частини НОМЕР_1 за вих. № 5805 ОСОБА_1 була видана довідка про проведення виплат за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року.

08.12.2017 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою з проханням прийняти довідку командира військової частини НОМЕР_1 № 5805 від 21.11.2017 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахування пенсії (а.с. 21).

19.12.2017 Житомирський обласний військовий комісаріат листом за № 7735 повідомив ОСОБА_1 про направлення наведеної довідки до Пенсійного фонду України.

28.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив відповідача прийняти додатковий документ - довідку командира військової частини НОМЕР_1 за № 5805 від 21.11.2017, яка підтверджує проведення виплат за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року суми щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових винагород та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, призначену з 09.09.2017 пенсію, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вказані виплати, що мали бути враховані.

Листом №4418/Б-ІІ від 24.01.2018 відповідач повідомив позивача, що суми виплачених щомісячних додаткових грошових винагород, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії та винагороди за участь в АТО, не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, що зараховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону .

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії, з врахуванням показників довідки за вих. № 5805 від 21.11.2017, саме з 01.01.2018, тобто з моменту звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким частково задоволено адміністративний позов, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Абзац перший преамбули Закону № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсії позивачу не проведений з 09.09.2017 року (дата призначення пенсії) з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 09.09.2017 року, на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини НОМЕР_1 за №5805 від 21.11.2017 року.

В апеляційній скарзі позивач просить вирішити питання про стягнення судового збору з відповідача за подання адміністративного позову та апеляційної скарги.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до суду з даним позовом, ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 704,80 грн, а звертаючись із апеляційною скаргою - 1057 грн 20 коп. Загальна сума сплаченого судового збору - 1762,00 грн.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що понесені позивачем судові витрати, у вигляді сплаченого судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "26" березня 2018 р. змінити в частині встановлення дати проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , зазначивши дату проведення перерахунку та виплати пенсії з 09.09.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві ) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "27" серпня 2018 р.