10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/2182/17
іменем України
"21" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС України у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" січня 2018 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС України у Рівненській області про визнання дій неправомірними, скасування податкової вимоги Ф-559-17 від 11.09.2017 , -
суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 05.02.2018р.,-
В грудні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача та скасувати вимоги відповідача про сплату боргу (недоїмки) №Ф-559-17 від 11.09.2017.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції не застосовуються. Недоїмка, що виникла у такого платника єдиного внеску визнається безнадійною та підлягає списанню. Тому вимога відповідача щодо сплати недоїмка по єдиному соціальному внеску в розмірі 7543,00 грн, яка виникла за час його перебування на обліку в ДПІ у м.Луганськ, суперечить вимогам закону та позбавляє наданих йому державою додаткових пільг і гарантій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Рівненській області (33023, м.Рівне, вул.Відінська,12, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 39394217) про визнання дій неправомірними, скасування податкової вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправними дії ГУ ДФС у Рівненській області та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-559-17 від 11.09.2017 про сплату фізичною особою- підприємцем ОСОБА_2 недоїмки у розмірі 7543,00 гривень.
Присуджено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 640,00 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що судом першої інстанції не взято до уваги невизначеність Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, що унеможливлювало застосування норм пункту 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих України" №911-VIII від 24.12.2015 було вилучено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1669-VII від 02.09.2014, чим скасовано пункт 94 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який передбачав звільнення від сплати єдиного внеску платників, які перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція. Також вказав, що законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов'язань платниками єдиного внеску, які перебувають або перебували на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція.
Позивач відзив на апеляційну скаргу не подавав.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ч. 1 ст. 311 КАС України.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач з 18.11.1999 по 02.02.2017 був зареєстрований як фізична особа-підприємець та з 18.11.1999 по 02.02.2017 перебував на обліку в Луганській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області.
02.02.2017 позивач зареєструвався як фізична особа-підприємець за місцем проживання на території Рівненської області, в зв'язку з чим 02.02.2017 взятий на облік Дубенською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області (Млинівське відділення) як платник податків.
11.09.2017р. відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» станом на 31.08.2017 Головним управлінням ДФС України у Рівненській області сформовано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-559-17 в сумі 7543,00 грн зі сплати єдиного соціального внеску (а.с.10).
Позивач оскаржив вказану вимогу до контролюючого органу вищого рівня.
Рішенням Державної фіскальної служби України №15949/О/99-99-11-02-02-25 від 30.11.2017 скарга позивача залишення без розгляду у зв'язку з пропуском десятиденного строку на її подання (а.с.16-17).
Не погоджуючись із спірною вимогою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольнив позов. Суд дійшов висновку, що у період, протягом якого у позивача виникла недоїмка зі сплати єдиного внеску, останній перебував на обліку в органі доходів і зборів розташованому на території проведення антитерористичної операції, а тому до неї не могли бути застосовані відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, відтак вимога від 11.09.2017р. № Ф-559-17 про сплату богу (недоїмки) в сумі 7543,00 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010.
Відповідно до пункту 2 частини першої цього Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною першою статті 4 цього Закону до платників єдиного внеску, серед інших роботодавців, віднесенні фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
За приписами частини 2 статті 6 Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини четвертої статті 25 цього Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Указом Президента України №405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1669-VII від 02.09.2014, яким були внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 , а саме його розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 (пунктом 9-4 в редакції Закону №2464 з 13.03.2015): «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" №405/2014 від 14.04.2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
З аналізу зазначеної норми слідує, що звільняються від виконання обов'язків по нараховуванню, обчисленню та сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платники, що перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території, де проводилася антитерористична операція на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, а недоїмка, що виникла у таких платників визнається безнадійною та підлягає списанню.
Судом встановлено, що недоїмка зі сплаті єдиного внеску в розмірі 7543,00 грн виникла у позивача в період з червня 2014 по вересень 2016 року, тобто в період коли позивач перебував на обліку в Луганській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області.
Відповідно до Сертифікату № 7455 про форс - мажорні обставини (обставини не переборної сили) від 03.04.2017 року виданого позивачу слідує, що Волинська торгово - промислова палата засвідчує такі обставини як акти тероризму на території Луганської області у період з 01.07.2014 року по 02.02.2017 року, що відповідно до наведеного у сертифікаті законодавства, унеможливлює виконання позивачкою сплату за період з 20.10.2014 року по 19.10.2016 року єдиного внеску на загальнообов'язкове страхування.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" №1053-р від 30.10.2014 місто Луганськ віднесено до населених пунктів на території яких проводилася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 зупинено дію розпорядження № 1053-р від 30.10.2014.
Разом з тим, 02.12.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України". Відповідно до пунктів 1, 3 вказаного Розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність розпорядження № 1053 від 30.10.2014 та № 1079 від 05.11.2014. Згідно з додатком до Розпорядження №1275-р від 02.12.2015 року, місто Луганськ віднесено до населених пунктів на території яких проводилася антитерористична операція.
Отже, у період, протягом якого у позивача виникла недоїмка зі сплати єдиного внеску, останній перебував на обліку в органі доходів і зборів розташованому на території, де проводилась антитерористична операція.
Відповідно, від виконання обов'язків по нараховуванню, обчисленню та сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цей період він звільнявся, а в силу вимог п.9 -4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 до нього не могли бути застосовані відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірна вимога сформована відповідачем всупереч вимогам Закону №2464, а відтак вона є протиправною та підлягає скасуванню.
Що ж до доводів відповідача в апеляційній скарзі про те, що законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов'язань платниками єдиного внеску, які перебувають або перебували на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція у зв'язку з тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII було вилучено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону №1669 "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", чим скасовано пункт 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 суд вважає помилковими, з огляду на наступне.
Положення підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону №1669 були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону №2464, після чого пункт 9-4 став частиною розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» відповідного Закону. Зміни до Закону №2464 в частині виключення пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» не вносилися, тому вказана норма є чинною.
Такий висновок суду узгоджується з пунктом 4 розділу 3 «Правил оформлення проектів законів та основних вимог законодавчої техніки» (Методичні рекомендації Апарату Верховної Ради України, видання четверте, виправлене і доповнене, 2014 рік), відповідно до якого зміни вносяться до оригінального закону, а не до закону про внесення змін до цього закону чи про визнання закону таким, що втратив чинність.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Судове рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС України у Рівненській області залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" січня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "21" серпня 2018 р.